درمان آرتروز بدون جراحی با طب سنتی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری امریکا (CDC) می‌گوید که از بین بیش از 100 نوع مشکل مرتبط با آرتریت، استئوآرتریت یا آرتروز مفاصل، شایع‌ترین بیماری است و به همین دلیل درمان آرتروز بدون جراحی با طب سنتی متقاضیان زیادی دارد. طبق اطلاع منابع معتبر در ایالات متحده  بیش از 32.5 میلیون بزرگسال تحت تاثیر انواع آرتروز هستند. براساس این آمار بیماری آرتروز، در سنین زیر 45 سال در مردان و در سنین بالای 45 سال در زنان شایع‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های درمان آرتروز بدون جراحی با طب سنتی با این مطلب همراه باشید.

درمان‌های آرتروز بدون جراحی و به‌صورت طبیعی کدامند؟

 • ورزش و حفظ وزن متوسط یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش درد و بهبود توانایی تحرک در افراد مبتلا به آرتروز است.
 • کمپرس گرم و سرد، بریس‌های مفصل و پمادهای تسکین دهنده نیز می‌توانند علائم را کاهش دهند.
 • بسیاری ادعا می‌کنند که داروهای گیاهی مانند چای سبز و زنجبیل می‌توانند علائم آرتروز را تسکین دهند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
 • آرتروز یک بیماری دژنراتیو است که باعث از بین رفتن بافت‌های مفاصل می‌شود. این بیماری با پوکی استخوان، که وضعیتی است که باعث شکنندگی استخوان‌ها می‌شود، فرق می‌کند.

استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتریت است که به دلیل تحلیل رفتن مفصل در طول زمان ایجاد می‌شود. آرتریت روماتوئید ناشی از یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به مفاصل آسیب دیده آسیب می‌رساند.

اگرچه ممکن است هر فردی آرتروز را به شکل متفاوتی تجربه کند، اما این عارضه معمولاً درد مفاصل و سفتی در دست‌ها، زانوها، باسن، گردن یا کمر را افزایش می‌دهد. در حالی که یک مطالعه سال 2020 نشان می‌دهد که درمان یا به عقب برگرداندن عوارض آرتروز امکان پذیر نیست، درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در مدیریت علائم و درمان آرتروز بدون جراحی کمک کند.

آرتروز بدون جراحی
آرتریت روماتوئید ناشی از یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به مفاصل آسیب دیده آسیب می‌رساند.

آیا درمان‌های خانگی برای آرتروز موثر هستند؟

برای کاهش درد و سفتی ناشی از آرتروز، می‌توانید هم به درمان‌های پزشکی و هم به درمان‌های خانگی مراجعه کنید. به طور معمول، درمان شامل ترکیبی از طب سنتی و تغییرات سبک زندگی است. در حالی که داروها می‌توانند درد را درمان کنند، در صورت مصرف طولانی مدت نیز می‌توانند باعث ایجاد عوارض جانبی شوند.

درمان‌های خانگی قرار نیست به طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند. در واقع، تحقیقات سال 2015 نشان می‌دهد که تغییرات سبک زندگی و درمان‌های طبیعی می‌توانند به شما در جلوگیری از علائم بسیار کمک کرده و مهم باشند.

درمان‌های خانگی آرتروز بدون جراحی

مهم است که قبل از استفاده از داروهای خانگی و تغییرات سبک زندگی با پزشک خود صحبت کنید. در اینجا چندین درمان خانگی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

کمپرس سرد و گرم

در مورد درد، کمپرس سرد و گرم می‌تواند بسیار مفید باشد. آنها عوارض جانبی طولانی مدت داروها را ندارند. کمپرس گرم برای خشکی و سفتی مفاصل مفید است و کمپرس سرد برای درد مفاصل بهترین کمک است.

متخصصان معتقدند که گرما به تسکین مفاصل خشک و شل شدن ماهیچه‌ها کمک می‌کند، در حالی که سرما به بی حس شدن درد شدید و کاهش التهاب کمک می‌کند.

کمپرس می‌تواند درد عضلانی یا اسپاسم اطراف مفصل را کاهش دهد. تهیه کمپرس می‌تواند ساده و با استفاده از یک حوله گرم یا سرد باشد.

آرتروز بدون جراحی
کمپرس می‌تواند درد عضلانی یا اسپاسم اطراف مفصل را کاهش دهد.

حمام نمک اپسوم

حمام نمک اپسوم می‌تواند باعث تسکین همه جانبه، به ویژه برای درد مفاصل شود. منیزیم موجود در نمک اپسوم می‌تواند به تسکین التهاب و درد کمک کند. یک بررسی در سال 2017 نشان داد که خیساندن در حمام نمک اپسوم برای مدت طولانی ممکن است سطح منیزیم شما را افزایش دهد.

می‌توانید نمک اپسوم را از داروخانه خریداری کنید. طبق گفته انجمن نمک اپسوم، حمام کردن با این روش به اندازه کافی ایمن هست که می‌توانید هر دفعه برای 30 دقیقه از آن استفاده کنید. از 3 فنجان نمک اپسوم در حمام آب گرم استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر نمک آپسوم در درمان آرتروز بدون جراحی با طب سنتی می‌توانید به مقاله 14 نکته ضروری در درمان آرتروز با ماساژ مراجعه کنید.

آرتروز بدون جراحی
منیزیم موجود در نمک اپسوم می‌تواند به تسکین التهاب و درد کمک کند.

پمادها و کرم‌های موضعی

ممکن است علاقه داشته باشید درمان‌های موضعی را به عنوان جایگزینی برای داروهای خوراکی بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن امتحان کنید.

این ژل‌ها و کرم‌ها معمولاً حاوی آسپرین یا مسکن‌های دیگر برای بی حس کردن درد هستند. می‌توانید آنها را مستقیماً روی مفاصل آسیب دیده اعمال کنید. این محصولات می‌توانند برای نواحی نزدیک به سطح پوست مانند زانوها به خوبی کار کنند.

ژل دیکلوفناک، یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی موضعی (NSAID) است. بر اساس نتایج یک تحقیق در سال 2020، ژل دیکلوفناک اثر تسکین دهنده‌ی قابل توجهی بر تسکین درد دارد.

یکی دیگر از درمان‌های خانگی موضعی، کپسایسین است. کپسایسین ترکیبی است که از فلفل تند تهیه می‌شود. یک بررسی در سال 2014 نشان می‌دهد که وقتی سه تا چهار بار در روز آن را روی مفاصل دردناک بمالید، بهترین تاثیر را دارد. برای جلوگیری از این که تصادفی آن را به چشمان خود بزنید، پس از هر بار استفاده دست‌ها را بشویید.

دستگاه‌های پشتیبانی

بنیاد آرتریت می‌گوید که انواع مختلف دستگاه‌های کمکی می‌توانند بدون نیاز به دارو، تأثیر درمانی بیشتری ارائه دهند. تجهیزاتی  که با توجه به مفاصل آسیب دیده، باید آن‌ها را به صورت دقیق انتخاب کنید. بر اساس بررسی سال 2018، برخی از این ملزومات پزشکی عبارتند از:

بریس‌ها

 • عصا
 • ابزارهای محافظتی
 • نوار چسب زانو (حتما قبل از استفاده با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.)
 • کفش‌های مخصوص
آرتروز بدون جراحی
بنیاد آرتریت می‌گوید که انواع مختلف دستگاه‌های کمکی می‌توانند بدون نیاز به دارو، پشتیبانی بیشتری ارائه دهند.

داروهای گیاهی

محبوبیت داروهای گیاهی برای بیماری‌هایی مانند استئوآرتریت در حال افزایش است و هر روز تعداد بیشتری از مردم به درمان با داروهای گیاهی روی می‌آورند. زیرا تصور غالب این است که داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض جانبی کمتری دارند.

با پزشک خود در مورد درمان‌های طبیعی زیر صحبت کنید. مکمل‌های گیاهی و «طبیعی» می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و با داروهایی که مصرف می‌کنید، تداخل داشته باشند. همیشه حتما مکمل‌ها را از یک منبع معتبر خریداری کنید.

آرتروز بدون جراحی
مکمل‌های گیاهی “طبیعی” می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و با داروهایی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشند.

چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول است. یک بررسی که به تازگی و در سال 2021 انجام شده، نشان می‌دهد که این ترکیبات ممکن است به کاهش التهاب مفاصل، بدون نیاز به مصرف دارو کمک کنند. درمان آرتروز بدون جراحی از طریق راه‌های غیرتهاجمی از بهترین راه‌های درمان این بیماری است.

یک مطالعه محدود در سال 2018 در مورد استفاده از چای سبز در درمان آرتروز زانو نشان داده که چای سبز می‌تواند به عملکرد مفاصل کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج مورد نیاز است.

به دلیل خطر مشکلات کبدی و عوارض جانبی ناشی از مصرف زیاد، بهتر است چای سبز را در حد اعتدال بنوشید.

آرتروز بدون جراحی
چای سبز حاوی پلی فنول است که این ترکیب ممکن است به کاهش التهاب بدون نیاز به مصرف دارو کمک کنند.

زنجبیل

زنجبیل برای کاهش درد ناشی از آرتروز مورد توجه قرار گرفته است. طبق یک مطالعه در سال 2015، مصرف طولانی مدت زنجبیل حتی می‌تواند خطر ناتوانی مرتبط با آرتروز را کاهش دهد.

با توجه به خطر عوارض جانبی، مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه به عنوان یک منبع معتبر، استفاده از زنجبیل به‌ صورت ادویه را به ‌جای مکمل‌ها توصیه می‌کند. برای درمان آرتروز بدون جراحی، یکی از بهترین راه‌ها، استفاده از مواد غذایی و گیاهان دارویی است.

بزرگترین خطر برای مصرف بیش از حد زنجبیل علائم ترک مصرف آن است. زنجبیل می‌تواند باعث ناراحتی معده، اسهال و سوزش سر دل شود. همچنین ممکن است با داروهای تجویزی مانند وارفارین تداخل داشته باشد، زیرا یک ضد انعقاد یا رقیق کننده خون است. قبل از افزودن یا افزایش مصرف زنجبیل با پزشک خود صحبت کنید.

زردچوبه و کورکومین

کورکومین ترکیب فعال زردچوبه است. این ماده بخشی از خانواده زنجبیل است اما ممکن است به روش‌های مختلف به آرتروز کمک کند. مطالعه‌ای در سال 2016 بر روی موش‌های مبتلا به استئوآرتریت نشان داد که کورکومین می‌تواند پیشرفت بیماری را کند کرده و درد را تسکین دهد. با این حال، در سال 2017، یک منبع قابل اعتماد از مطالعات بالینی بر روی انسان نتایج قطعی یکسانی پیدا نکرد. برای اثبات این موضوع تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر می‌خواهید زردچوبه را به عنوان یک درمان طبیعی امتحان کنید، بنیاد آرتریت استفاده از عصاره کورکومین را توصیه می‌کند، زیرا کورکومین کامل ممکن است به سرب آلوده باشد. 500 میلی گرم دو بار در روز مصرف کنید. با اینکه زردچوبه به طور کلی بی خطر است، می‌تواند باعث تهوع شود و ممکن است با رقیق کننده‌های خون تداخل داشته باشد.

تغییر سبک زندگی

برای تسکین در مدت زمان بیشتر، تغییر سبک زندگی اغلب موثر است. ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و حفظ وزن می‌تواند به بهبود سلامت و عملکرد مفاصل کمک کند. با گذشت زمان، ماهیچه‌هایی که مفاصل شما را تثبیت می‌کنند، تقویت شده و در برابر آسیب محافظت می‌کنند و به حفظ عملکرد مفاصل و درمان آرتروز بدون جراحی کمک بزرگی می‌کند.

فعال بمانید

انجام ورزش با مفاصل دردناک می‌تواند دشوار باشد. اما فعالیت می‌تواند درد را در طولانی مدت کاهش دهد و حتی عضلات را تقویت کند تا از آسیب بیشتر مفاصل جلوگیری کند. بنیاد آرتریت می‌گوید ورزش «مؤثرترین درمان غیر دارویی برای کاهش درد و بهبود حرکت در بیماران مبتلا به استئوآرتریت است.»

بهترین انواع ورزش برای استئوآرتریت شامل انواع تمرین‌های مقاومتی خفیف، حرکات کششی، به همراه ورزش هوازی و سبک می‌باشد. نمونه‎های عملی این ورزش‌ها عبارتند از:

 • دوچرخه سواری
 • شنا کردن
 • تایچی
 • پیاده‌روی
 • یوگا

قبل از شروع ورزش‌های جدید، با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر قبلاً تحرک زیادی نداشته‌اید. پزشکان متخصص در حوزه‌ی درمان آرتریت انجام هر هفته 150 دقیقه ورزش هوازی نیمه سنگین یا 75 دقیقه تمرین سنگین ورزشی را توصیه می‌کند. البته همیشه این امکان وجود دارد که تمرینات ورزشی را از تمرینات سبک شروع کنید و کم‌کم به سمت فعالیت‌های سنگین‌تر بروید.

به عنوان مثال، می‌توانید 10 دقیقه راه بروید و به تدریج سرعت و طول پیاده روی خود را افزایش دهید. اگر تازه شروع به ورزش کرده‌اید، ممکن است بعد از تمرین درد خفیفی پیدا کنید. در این حالت باید 1 یا 2 روز استراحت کنید و سپس برنامه تمرینی خود را از سر بگیرید. ورزش را به طور کامل ترک نکنید تا بتوانید به درمان آرتروز بدون جراحی و با روش‌های طبیعی بپردازید.

آرتروز بدون جراحی
فعالیت می‌تواند درد را در طولانی مدت کاهش دهد و حتی عضلات را تقویت کند تا از آسیب بیشتر مفاصل جلوگیری کند.

غذاهای مناسب برای آرتروز بخورید

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند برای داشتن احساسی بهتر به شما کمک کند تا وزن کم کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که برخی غذاها به ویژه برای آرتروز مفید هستند. به طور خاص، دنبال کردن یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای ممکن است به شما کمک کند تا خوراکی‌های مناسب مصرف کنید و از غذاهایی که ممکن است علائم شما را بدتر کنند، اجتناب کنید.

بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2020 میلادی، سبزیجاتی مانند بروکلی، اسفناج، کاهو، کلم پیچ و کلم سرشار از ویتامین K هستند و خواص ضد التهابی دارند. باید توجه داشت که اگر چه شواهد کاملاً قطعی نیستند، مصرف لبنیات با کلسیم و ویتامین D ممکن است سلامت مفاصل و استخوان‌ها را تقویت کند. با این حال، لبنیات همچنین حاوی کازئین است، که ممکن است برخی افراد نیاز به دوری از مصرف آن داشته باشند.

علاوه بر این، از دیگر غذاهای خوب برای خوردن شامل آجیل و روغن‌های گیاهی است. نمونه‌ای دیگر معرفی شده توسط یک منبع مورد اعتماد در سال 2018، روغن زیتون است. غذاهای خوب دیگر ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی تن، سالمون و ماهی خال مخالی است.

از طرف دیگر، متخصصان طب سنتی عقیده دارند که برخی از غذاها می‌توانند با افزایش التهاب مفاصل بدن، علائم آرتروز را تشدید کنند. این غذاها عبارتند از:

 • آسپارتام، یک شیرین کننده مصنوعی
 • نمک
 • چربی اشباع و ترانس
 • اسیدهای چرب امگا 6
 • قند
 • کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان سفید، پاستا یا برنج
 • غذاهای حاوی مونوسدیم گلوتامات (MSG)
 • گلوتن
 • کازئین
آرتروز بدون جراحی
دنبال کردن یک رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است به شما کمک کند تا چیزهای مناسب مصرف کنید و از غذاهایی که ممکن است علائم شما را بدتر کنند اجتناب کنید.

وزن متناسب را حفظ کنید

به گفته متخصصان، کاهش وزن می‌تواند کمک زیادی به کاهش درد مفاصل و پیشگیری از آرتروز کند. حفظ وزن متناسب می‌تواند به شما کمک کند فشار بیش از حد را از مفاصل خود بردارید و همچنین به کاهش درد و التهاب مفاصل نیز کمک کنید.

این مسأله به ویژه برای افرادی که علائمی‌ در زانوها و باسن دارند، حائز اهمیت است، زیرا این مفاصل وزن زیادی را تحمل می‌کنند.

نگه داشتن وزن در یک طیف متعادل، می‌تواند باعث درمان آرتروز بدون جراحی شود.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

آرتروز پیش‌رونده‌ی مفاصل یا استئوآرتریت یک بیماری مزمن یا مادام العمر است که هیچ درمانی ندارد. مدیریت وضعیت و علائم شما می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل شما کند. تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی و طبیعی می‌تواند برنامه درمانی شما را برای درمان آرتروز بدون جراحی تکمیل کنند. آنها حتی ممکن است باعث تسکین بیشتر درد شوند.

در حالی که این روش‌های درمانی اثربخشی قابل توجهی دارند، مهم است که بدانید چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر مشکلات شما تشدید می‌شود، علائم شما بدتر شده یا برنامه درمانی فعلی‌تان کمکی نمی‌کند، ممکن است لازم باشد، وقت ویزیت پزشک برای خود بگیرید.

پزشک باید درد و خشکی مفاصل شما را برای آسیب احتمالی بررسی کند. برای بررسی‌های بیشتر و درمان آرتروز بدون جراحی، با پزشک متخصص طب سنتی مشورت کنید. تعدادی از پزشکان متخصص و متبحر در زمینه دردهای استخوانی و مفاصل در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا، زیرمجموعه هولدینگ سلامت دکتر بانوکا مشغول فعالیت هستند. برای ارتباط با این پزشکان با شماره‌های درج شده در پایین صفحه تماس بگیرید. ویزیت این پزشکان به صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود.

منبع: healthline.com ؛

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید