انواع ماساژ : چه ماساژ هایی در درمان و تسکین بیماری ها موثر است؟

ماساژ را می توان به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای درمانی جهت تسکین، بهبود و یا درمان بیماری‌ها در نظر گرفت. انواع ماساژ را تکنسین‌ها با استفاده از دست بر روی نقاط مختلف انجام می دهند. ماساژ درمانگرها با ایجاد فشار ضعیف، متوسط و قوی می توانند عضلات را مالش و با ایجاد حرکات متناوب وضعیت ماهیچه را بهبود دهند. به یاد داشته باشید که انجام ماساژ نیازمند تکنیک و فنون خاصی است بنابراین باید انجام این کار را به ماساژور‌های حرفه‌ای بسپارید. در این مقاله از کلینیک طب سنتی دکتر سریتا می‌خواهیم شما را با انواع ماساژ آشنا نماییم؛ پس این مقاله را تا انتها مطالعه نمائید.

انواع ماساژ

ماساژ‌های پرطرفدار در سراسر جهان

ماساژ سوئدی

 • ماساژ‌سوئدی به شکل بسیار آرام ماساژ گفته می شود و مورد پسند گروه زیر می باشد:
 • افرادی که به تازگی با دنیای ماساژ و ماساژ درمانی آشنا شده‌اند
 • افراد دارای استرس و اضطراب
 • افراد حساس به لمس

ماساژ‌ سوئدی چه فوایدی دارد؟

این ماساژ گزینه بسیار مناسبی برای افراد دارای گره‌های عضلانی می باشد. از سوی دیگر این نوع از ماساژ به افراد کمک می کند در طول جلسه آرامش بی نظیری را تجربه کنند. روش انجام این ماساژ به گونه‌ای است که بایستی لباس های خود را در بیاورید. اما می توانید لباس زیر خود را بپوشید. ماساژ درمانگر با انداختن ملحفه‌ای بر روی شما ماساژ درمانی را شروع می‌کند. پس از دراز کشیدن درمانگر به نوبت ملحفه را جدا و سپس ناحیه مورد نظر را ماساژ می‌دهد.

در ماساژ سوئدی از چه حرکاتی استفاده می‌شود؟

 • حرکات دایره‌ای
 • حرکات ضربه‌ای و لغزشی
 • حرکات مفاصل
 • حرکات منهتی به سمت قلب

طول جلسه ماساژ سوئدی بین 60 تا 90 دقیقه خواهد بود.

ماساژ سنگ داغ

افرادی که به طور همزمان می خواهند هم آرامش داشته باشند و هم ناراحتی‌های عضلانی خود را رفع کنند، ماساژ سنگ داغ می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. این ماساژ شباهت زیادی به ماساژ سوئدی دارد. تفاوت عمده این دو ماساژ این است که در آن درمانگر به جای دست از سنگ داغ استفاده می کند. سنگ داغ باعث کاهش تنش عضلانی می شود و جریان خون را افزایش می‌دهد. تسکین درد از دیگر مزایای ماساژ سنگ داغ می باشد.

دیگر مزایای ماساژ سنگ داغ

 • از بین بردن استرس
 • بهبود گردش خون

 

نحوه انجام ماساژ سنگ داغ

در این نوع از ماساژ سنگ‌های داغ بر روی نقاط مختلف بدن قرار داده می شود. در حین ماساژ درمانی ممکن است درمانگر با استفاده از سنگ ماساژ‌های ملایمی را ایجاد نماید. مدت زمان انجام این ماساژ 90 دقیقه می باشد و باید لباس بر تن نداشته باشید البته می توانید لباس زیر بپوشید. در این ماساژ ملحفه‌ای بر روی بدن شما کشیده می شود.

ماساژ رایحه درمانی

در افرادی که علاوه بر ماساژ درمانی به دنبال درمان آرامش اعصاب هستند رایحه درمانی بسیار موثر است. این ماساژ دارای مزایای زیر می باشد:

 • تقویت روحیه
 • کاهش اسنترس و اضطراب
 • کاهش علائم افسردگی
 • بهبود تنش عضلانی
 • تسکین درد

در ماساژ رایحه درمانی یا آروماتزاپی از روغن برای انجام ماساژ استفاده می شود. ماساژ درمانگر قبل از انجام این نوع از ماساژ با مراجع در مورد روغن مورد استفاده هماهنگی انجام می دهند. روغن های معطر قبل از استفاده توسط رواندرمانگر رقیق می شوند.
در زمان ماساژ رایحه درمانی علاوه بر استنشاق، روغن های گیاهی معطر معطر نیز از طریق پوست جذب می شود. این روغن در سرتاسر بدن مالیده و با ماساژ به طور کاملی جذب پوست می گردد. رایحه درمانی به مدت 60 الی 90 دقیقه به طول می انجامد. ماساژ با روغن بادام تلخ، روغن بادام شیرین و روغن سیاه دانه در جهت تسکین درد های بافتی و استخوانی انجام می شود. 

ماساژ بافت عمیق

این نوع از ماساژ همان گونه که از نامش پاست در بافت های عمیق بدن انجام می شود و از دیگر ماساژها فشار بیش تری را ایجاد می‌کند. در صورتی که دارای دردهای عضلانی ، عدم تعادل جراحت و … هستید این ماساژ را می توانید به عنوان یک گزینه بسیار مناسبی در نظر بگیرید. این ماساژ علاوه بر رفع مشکلات فیزیکی در از بین بردن اضطراب ، دردهای عضلانی مزمن و … نقش موثری دارد.

ماساژ بافت عمیق به چه صورتی انجام می شود؟

زمان انجام ماساژ بافت عمیق، ضربه های آرام و فشار عمیق به بدن وارد می شود. با این کار در بافت های عمیق پوست رفع تنش انجام می شود. به یاد داشته باشید در زمان انجام این ماساژ برهنه باشید یا لباس زیر بر تن داشته باشید. مدت زمان انجام ماساژ بافت عمیق بین 60 تا 90 دقیقه می باشد. با اینکه فشار این ماساژ از دیگر ماساژ ها بیشتر است نباید درد زیادی را در حین و پس از انجام ماساژ درمانی حس کنید.

ماساژ ورزشی

همانطور که در دیگر مقالات دکتر سریتا ذکر شد، چنانچه از آسیب های عضلانی رنج می برید و یا در هنگام انجام حرکات ورزشی دچار آسیب شده اید، به شما پیشنهاد می کنیم ماساژ ورزشی را انجام دهید. علاوه بر این موارد اگر بدن شما در برابر آسیب های عضلانی ضعیف است یا در حال انجام تمرین های ورزشی هستید می توانید از این ماساژ برای افزایش توان فیزیکی خود استفاده نمایید. ماساژ ورزشی علاوه بر تسکین درد، از بین بردن اضطراب و استرس و کاهش تنش های عضلانی موثر است.
این ماساژ بر روی کلیه بدن یا بخش های خاصی از بدن (طبق نظر درمانگر) قابل انجام است. در ناحیه هایی که لازم است قابل انجام است. ماساژ ورزشی همیشه دارای فشار زیاد نیست و گاه می تواند بر اساس تشخیص درمانگر به صورت ملایم انجام شود. در حین انجام ماساژ ورزشی می توانید از رکابی و شرتک گشاد استفاده نمایید. مدت زمان استاندارد برای انجام ماساژ ورزشی بین 60 تا 90 دقیقه می باشد.

ماساژ تریگر پوینت (نقطه ماشه‌ای)

افرادی که دارای درد و ناراحتی مزمن عضلانی و هستند این ماساژ را می توانند انجام دهند. در برخی موارد، دردها و گرفتگی ها به صورت نقطه ای خود را بروز می دهد و در دیگر قسمت های بدن درد ایجاد می کنند. با انجام ماساژ تریگر پوینت درد کلی بدن کاهش می یابد.

ماساژ تریگر پوینت یا نقطه ای به چه صورتی انجام می شود؟

ماساژ تریگر پوینت در گروه ماساژ های عمیق و و قوی قرار می گیرد و در کلیه سطح بدن قابل انجام است. در برخی موارد درمانگر این نوع از ماساژ را در نقطه خاصی از بدن انجام می دهد. پوشیدن یا نپوشیدن لباس در این نوع از ماساژ الزامی نیست و می توانیدبا درمانگر خود هماهنگ نمائید. زمان مورد نیاز برای انجام ماساژ تریگرپوینت 60 تا 90 دقیقه می باشد.

ماساژ بازتاب درمانی یا رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی باعث افزایش سطح طبیعی انرژی بدن می شود. این ماساژ برای افرادی که دوست ندارند بدنشان لمس شود گزینه بسیار مناسبی است. در این نوع از ماساژ درمانی فشار های آرام و ممتد بر کلیه بدن انجام می شود. پوشیدن لباس گشاد و راحت در زمان انجام این نوع از ماساژ موردی ندارد. مدت زمان انجام ماساژ رفلکسولوژی بین 30 الی 60 دقیقه می باشد. در مورد ماساژ رفلکسی بیشتر بخوانید.

ماساژ شیاتسو

این ماساژ به افرادی پیشنهاد می شود که می خواهند حس آرامش را تجربه کنند و از درد استرس به دور باشند. این ماساژ در گروه ماساژ های ژاپنی قرار می گیرد.

مزایای ماساژ شیاتسو

 • افزایش آرامش روحی و جسمی
 • کاهش استرس و نگرانی
 • تسکین سردرد
 • کاهش تنش های عضلانی

نحوه انجام ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو را می توان بر روی کلیه بدن انجام داد اما درمانگر با توجه به نیاز شما بر روی مناطق خاصی تمرکزمی کند. در این ماساژ از نوک انگشتان و کف دست به صورت ضربه ای و رتیمی استفاده می شود. مدت زمان استاندارد برای انجام این ماساژ بین 60 تا 90 دقیقه می باشد.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی دارای حرکات درگیرکننده تری نسبت به دیگر ماساژ ها است و در از بین بردن استرس نقش مهمی را ایفا می کند.

مزایای ماساژ تایلندی

 • افزایش انعطاف بدن
 • بهبود جریان خون
 • افزایش سطح انرژ بدن

ماساژ تایلندی چگونه انجام می شود؟

این ماساژ را می توان تا حدی با یوگا مقایسه نمود زیرادر آن حرکات کششی بر روی بدن انجام می شود. وضعیت بدن در زمان ماساژ بنابر تشخیص درمانگر می تواند تغییر کند. در زمان انجام این ماشاژ ، شما همچنین می توانید لباسهای گشاد و راحت بپوشید. مدت زمان استاندارد برای انجام این ماساژ بین 60 تا 90 دقیقه می باشد.

ماساژ پیش از زایمان یا حاملگی

ماساژ پیش از زایمان برای بانوان در گروه ماساژهای کم خطر قرار می‌گیرد. با انجام این ماساژ از بروز دردهای بدنی ناشی از بارداری و استرس می کاهید. در ماه های مختلف بارداری می توانید از این نوع از ماساژ استفاده کنید. در مراکز معتبر درمانی آمریکا در سه ماهه اول به دلیل وجود خطر سقط جنین این ماساژ توصیه نمی شود.

نحوه انجام ماساژ پیش از زایمان

در این نوع از ماساژ، حرکات وفشار های نزدیک به ماساژسوئدی انجام می شود. تمرکز در این نقاط بر روی پا، کمرو باسن می باشد. دراز کشیدن به پهلو وضعیت استاندارد این ماساژ است. میزها به فضایی مجهز هستند که شکم را می توان درون آن قرار داد و مب توانید به میزان راحتی خود برهنه باشید. در صورتی که در زمان بارداری احساس درد شدیدی دارید بایستی قبل از انجام ماساژ درمانی با پزشک خود مشورت نمائید. مدت زمان استاندارد برای انجام این ماساژ 45 تا 60 دقیقه می باشد.

ماساژ روی صندلی

اگر عجله دارید و میخواهید این ماساژ سریع بر روی بدن شما انجام شود. به شما پیشنهاد می کنیم که ماساژ روی صندلی را امتحان کنید. در ماساژ روی صندلی تمرکز بر روی پشت گردن و کمر است. به شما پیشنهاد می شود که اگر برای بار اول ماساژ را امتحان می کنید، ماساژ روی صندلی گزینه مناسبی برای شما است. فشار های وارده در این ماساژ متوسط و آرام است. بنابراین شا تجربه دلچسبی از ماساژ را خواهید داشت.
صندلی مخصوص ماساژ به صورت ویژه ای طراحی شده است. شما از روبرو به روی صندلی می نشینید و حالتی نیمه خمیده خواهید داشت. درمانگر با دسترسی کامل به پشت بدن شما این نواحی را ماساژ می دهد. مدت زمان استاندارد برای انجام این ماساژ بین 10 تا 30 دقیقه می باشد.

دستکاری مفصل و ماهیچه یا مانیپولاسیون

رباط ها و تاندون ها در این نوع از ماساژ در معرض فشار قرار می گیرند. این ماساژ درکنار راهکارهای فیزیو تراپی مرود استفاده قرار می‌گیرد.

حرکت دادن مفصل و ماهیچه

حرکت صحیح ماهیچه ها در بهبود و درمان بسیاری از بیماری های حرکتی موثر واقغع می شوند. این نوع از ماساژ به بهبود وضعیت فیزیکی در کنار درمانهای فیزیوتراپی کمک می کند.

نحوه پیدا کردن یک ماساژدرمانگر خوب

درسایت های معتبر ارائه دهنده خدمات ماساژ درمانی می توانید به دنبال یک ماساژور خوب و مهارت دیده بگردید. در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا ماساژ درمانگرهای مهارت دیده فعال هستند و بار ارائه برنامه منظم به مراجعان انها را در مسیر بهبود قرار می دهند. نکته مهم در انتخاب ماساور این است که با آن فرد احساس راحتی داشته باشید و بتوانید به آنها اعتماد کنید. این اعتماد باعث می شود جلسات ماسژ درمانی خود را باکیفیت بسیار بالایی پشت سر بگذارید.
از مهارت ماساژ درمانگر خود اطمینان حاصل نمائید. ماساژورها بایستی مجوزها وگواهینامه های وزارت بهداشت را با موفقیت گذرانده باشند. قبل از شروع جلسه ماساژ درمانی با ماساژدرمانگر گفتگویی داشته باید و خواسته های خود را مطرح کنید.

هزینه‌ ی ماساژ درمانی چقدر است؟

هزینه ماساژ درمانی بسته به نوع خدمات می تواند متفاوت باشد. جهت دریافت آخرین قیمت ماساژ درمانی با شماره های مندرج در پایین صفحه تماس حاصل نمائید.

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید