باذکش درمانی

بادکش درمانی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

بادکش درمانی یک روش درمانی در طب سنتی چینی است که برای بهبود جریان خون و از بین بردن رکود (انسداد) آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. Qi جریان آزاد انرژی حیاتی است که در بدن و جهان اطراف ما در گردش است، اگر Qi مختل شود، می‌تواند رکود (انسداد) یا عدم تعادل در بدن ایجاد کند.

بادکش درمانی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

بادکش درمانی چیست؟

       آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بادکش درمانی چیست؟
 • انواع مختلف بادکش درمانی کدامند؟
 • تکنیک بادکش درمانی چیست؟
 • بادکش درمانی چگونه عمل می‌کند؟
 • مزایای بادکش درمانی چیست؟
 • بادکش چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟
 • چه متخصصانی بادکش درمانی را انجام می‌دهند؟
 • عوارض بادکش درمانی چیست؟
 • کبودی‌های بادکش درمانی چه مدت بر روی بدن می‌ماند؟

یک روش بادکش درمانی شامل گرم کردن و قرار دادن لیوان‌ها، که معمولا شیشه‌ای هستند، روی پوست است. با گرم کردن هوا درون فنجان، خلاء ایجاد می‌شود و هنگامی که بر روی پوست قرار گیرد، بافت پوست به داخل فنجان کشیده می‌شود. این مسئله جریان خون را افزایش می‌دهد، بافت همبند را شل می‌کند که باعث بهبودی تسکین و کاهش دردها انجام می‌شود.  شبیه به روشی است که می توان از ماساژ بافت عمیق برای شکسته شدن بافت اسکار و کاهش درد استفاده کرد.

فنجان ها اغلب در قسمت پشت، گردن و شانه‌ها یا محل درد قرار می‌گیرند. بسته به میزان مکش ایجاد شده توسط خلا و میزان رکود داخلی، بادکش ممکن است باعث کبودی و درد موقتی شود. با توجه به طب سنتی چینی یا TCM، این یک نتیجه مطلوب خواهد بود، نشان می‌دهد که این درمان با موفقیت سموم و رکود را از بین برده است.  فنجان‌ها با بلند کردن یک لبه برداشته می‌شوند، که به هوا اجازه می‌دهد تا مهر و خلاء را بشکند.

انواع مختلف بادکش درمانی کدامند؟

انواع مختلف آن بر اساس اهداف درمانی طب سنتی انتخاب می‌شود. انواع مختلف فنجان نیز وجود دارد. معمولا فنجان‌ها از شیشه ساخته می‌شوند. با این حال، هزاران سال پیش، فنجان هایی از بامبو، خاک رس یا شاخ حیوانات ساخته می‌شدند. طبق گفته آنه میشل کاسکو، L.Ac.، یک پزشک متخصص طب سنتی چینی، تکنیک بادکش درمانی کلاسیک به نام ba guan zi گفته می‌شود که به بادکش خشک معروف است.

این شامل قرار دادن فنجان روی یک نقطه Ashi (منطقه دردناک) یا یک نقطه طب سوزنی در کنار یک نصف النهار انرژی است. فنجان بسته به ماهیت شرایط فرد در هر جایی از پنج تا 20 دقیقه در جای خود باقی می‌ماند. یک دوره کلی درمان شامل چهار تا شش جلسه در فواصل زمانی است که از شکاف‌های 3 تا 10 روزه شروع می‌شود.

تکنیک بادکش درمانی چیست؟

تکنیک لیوان کشویی به طور سنتی بر روی قسمت‌های بزرگ عضلانی پشت انجام می شود تا درد و اسپاسم عضلات را درمان کند. قبل از قرار دادن فنجان‌ها روغن ماساژ روی پوست اعمال می‌شود و این به شما اجازه می‌دهد تا لیوان ها به راحتی روی سطح پوست بچرخند.

بادکش درمانی تر، جایگزینی برای بادکش درمانی خشک است که از پمپ مکش دستی برای خارج کردن هوا از فنجان‌ها استفاده می شود و خلاء را بدون گرما ایجاد می‌کند. برخی تحقیقات بالینی از چین نشان می‌دهد که این نوآوری در فناوری بادکش برای بیماران راحت تر است.

بادکش درمانی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

بادکش درمانی چگونه عمل می‌کند؟

طب سنتی چینی به ما می‌آموزد که این رکود Qi و خون است که باعث درد و بیماری می‌شود. بادکش باعث افزایش گردش خون در هر قسمت بدن می‌شود و تورم، درد و تنش را برطرف می‌کند. با کشیدن ناخالصی‌ها به سطح، سموم را از بین می‌برد.  از دیدگاه فیزیولوژی غربی، بادکش بافت پیوندی یا فاشیا را از بین می‌برد و جریان خون را به سطح تحریک می‌کند. بادکش  باعث آرامش بافت و ارتباط بهتر سلول به سلول می‌شود.

تحقیقات فیزیولوژیست ایالات متحده و طب سوزنی هلن لانژون تغییرات سطح سلول را با استفاده از دوربین سونوگرافی ثابت کرده است.  او نشان داده است كه روش‌هایي مانند:

 • بادکش درمانی
 • حجامت
 • طب سوزنی
 • ماساژ

باعث شل شدن بافت و کاهش علائم التهاب می‌شود.

سیتوکین‌های التهابی (پیام رسان‌های شیمیایی) کاهش می‌یابد و سیتوکین‌هایی که باعث بهبودی و آرامش می‌شوند؛ افزایش می‌یابد.

 

مزایای بادکش درمانی چیست؟

از مزایای بادکش می‌توان به کاهش درد موضعی و شل شدن عضلات اشاره کرد. بادکش با از بین بردن موانع انرژی که پزشکان TCM به عنوان موانع جریان انرژی سالم یا qi می‌شناسند، سلامت کلی را بهبود می‌بخشد. برای ورزشکاران، بادکش  ممکن است به افزایش گردش خون به یک قسمت خاص عضله یا کاهش درد کمک کند.  تعداد زیادی از ورزشکاران المپیک در ریو 2016 از حجامت و بادکش استفاده کردند.  این توسط مارک‌های دایره‌ای بر روی بدن برخی از اعضای تیم شنای ایالات متحده به راحتی مشاهده می‌شود.

بادکش چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

بادکش به طور سنتی برای درمان اختلالات ریه و موارد زیر استفاده می‌شود.

• سرفه کردن
• برونشیت
• آسم
• فلج
• بیماری گوارشی
• درد
محققان، بادکش را در درجه اول در چین مورد مطالعه قرار داده‌اند و در شرایطی مانند اضطراب، افسردگی، کمردرد، واریس، فشار خون بالا، اگزما، آکنه، باروری، آرتروز، فیبرومیالژیا، دیابت، کم خونی، زونا (تبخال زوستر)، بی خوابی و نقرس.

چه متخصصانی بادکش درمانی را انجام می‌دهند؟

بادکش به طور کلی توسط پزشکان طب سنتی چینی و ایرانی انجام می‌شود. تکنیک‌های حجامت و بادکش از بیش از 1000 سال پیش در کتاب های درسی طب سنتی چینی یا TCM شرح داده شده است. برای یافتن یک پزشک متخصص و مجرب، به دنبال یک کلینیک طب سنتی که دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان باشید. پزشکان این کلینیک‌ها دارای گواهینامه‌هایی هستند، چندین ساعت به خاطر آن در مراکز و دانشگاه‌های پزشکی معتبر آموزش دیده‌اند و امتحانات لازم را برای انجام ایمن و قانونی طب سوزنی، بادکش و حجامت می‌گذرانند.

بادکش درمانی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

عوارض جانبی احتمالی بادکش درمانی چیست؟

بادکش غالبا باعث ایجاد علائم و نشانه‌هایی بر روی پوست می‌شود. این امر به دلیل آوردن خون به سطح، شبیه به کبودی است. برای بیمارانی که اختلالات خونریزی مانند هموفیلی دارند و یا با داروهای ضد انعقاد تحت درمان قرار می‌گیرند،  بادکش ممکن است بهترین گزینه درمانی نباشد. افراد مبتلا به این شرایط قبل از بادکش باید در مورد معایب و مزایای آن با پزشک متخصص طب سنتی یا پزشک خود صحبت کنند.

بادکش نباید در قسمت‌های پوستی ملتهب، دارای سوختگی، عفونت یا زخم‌های باز انجام شود.  برخی از ناراحتی‌ها ممکن است رخ دهد اما نباید آن را یک عارضه جانبی در نظر گرفت. با رفع رکود متوسط و ناراحتی موقتی ایجاد و بافت همبند و عضلات شل می‌شوند. پزشکان  باید از بادکش و حجامت به عنوان یک روش درمانی آگاه باشند.

کبودی بادکش درمانی چه مدت بر روی بدن می‌ماند؟

کبودی‌های حجامت و بادکش از دو هفته تا چند روز بر روی پوست می‌ماند.  طبق گفته پزشکان، انتظار می‌رود طی چند هفته از درمان‌های مکرر با بادکش، با برطرف شدن سکون، کبودی کاهش یابد. این نشان دهنده نتیجه موفقیت آمیز پروتکل بادکش درمانی است.

منبع : WEBMD

 

بادکش درمانی و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

برای استفاده از خدمات ویزیت آنلاین دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 0054944-0910 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید