خدمات دکتر سریتا

تست بارداری می‌تواند از بارداری شما مطلع شود. در اینجا پاسخ برخی از سوالات رایج در مورد آنها وجود دارد.

تست بارداری چیست و چگونه کار می‌کند؟


آزمایشات بارداری، ادرار یا خون شما را برای یافتن هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) بررسی می‌کند. بدن شما پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم، این هورمون را می‌سازد.
این اتفاق معمولاً حدود 6 روز پس از لقاح رخ می‌دهد. سطح hCG به سرعت افزایش می‌یابد، هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌شود.

چند نوع تست بارداری موجود است؟


دو نوع تست اصلی بارداری، آزمایش خون و آزمایش ادرار است.

آزمایش خون


این تست حاملگی در مطب پزشک انجام می‌شود، اما به اندازه آزمایش ادرار کاربرد ندارد. این آزمایشات می تواند حاملگی را زودتر از آزمایش حاملگی در منزل، حدود 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری، تشخیص دهد. برای گرفتن نتیجه مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا آزمایش خانگی بارداری.

دو نوع آزمایش بارداری خون عبارتند از:

یک تست کیفی hCG به سادگی hCG را بررسی می‌کند. این پاسخ "بله" یا "نه" به این سوال ، "آیا شما باردار هستید؟" پزشکان اغلب این آزمایشات را برای تأیید بارداری از 10 روز پس از بارداری انجام می‌دهند. برخی می‌توانند hCG را خیلی زودتر تشخیص دهند.

یک آزمایش hCG کمی (بتا hCG) میزان دقیق hCG را در خون اندازه گیری می‌کند. حتی می‌تواند سطح بسیار کمی hCG را پیدا کند. این آزمایشات ممکن است به پیگیری مشکلات در دوران بارداری کمک کند. پزشک شما ممکن است از آنها به همراه آزمایش‌های دیگر برای رد حاملگی خارج رحمی، هنگامی که تخمک بارور شده در خارج از رحم شما کاشته می‌شود یا پس از سقط جنین، هنگامی که سطح hCG به سرعت پایین می آید استفاده کند.

آزمایش ادرار

می توانید این تست را در خانه یا مطب پزشک انجام دهید.

با نوار تست‌ حاملگی (بیبی چک) در منزل با رعایت حریم شخصی بسیار و راحت، سریع و آسان می‌توانید باردار بودن یا باردار نبودن خود را تشخیص دهید. اگر راهنمای استفاده از این وسیله را دنبال کنید، می‌بینید که استفاده از آن چه راحت و دستیابی به نتایج آن چقدر دقیق است. نوارهای تست حاملگی همگی به روشی مشابه کار می‌کنند.

  • بیبی چک را در جریان ادرار خود نگه دارید.
  • ادرار خود را در یک فنجان بریزید و بیبی چک را درون آن قرار دهید.
  • ادرار خود را در یک فنجان جمع کنید و با استفاده از قطره چکان آن را در ظرف دیگری بریزید.
    قبل از دیدن نتایج باید چند دقیقه صبر کنید.

پس از انجام این تست، می‌توانید با مراجعه به پزشک خود، که حتی می‌تواند آزمایش‌های حساس‌تر تشخیص بارداری را انجام دهد، تا متخصص زنان، زایمان و نازایی نتایج را تایید کند.

مقالات مرتبط با زنان زایمان و نازایی

تست‌ بارداری

فرم درخواست مشاوره رایگان

فرم زیر را پر کنید تا ما در ساعات کاری با شما تماس بگیریم

قسمت دیدگاه بسته شده است.