Ovarian laziness (5)

تنبلی تخمدان چیست و چه عوارضی دارد؟

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیماری‌ای است که بر سطح هورمون‌های زن تاثیر می‌گذارد.

زنان مبتلا به PCOS مقادیر بالاتر از حد طبیعی هورمون‌های مردانه تولید می‌کنند. این عدم تعادل هورمونی باعث می‌شود که آنها از قاعدگی بگذرند و بارداری را برای آنها دشوار می‌کند.

PCOS همچنین باعث رشد مو در صورت و بدن و طاسی می‌شود. ماساژ درمانی و می‌تواند به مشکلات سلامتی طولانی مدت مانند دیابت و بیماری های قلبی کمک کند.

      آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • تنبلی تخمدان چیست؟
 • ویژگی‌های سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • علت آن چیست؟
 • علائم رایج تنبلی تخمدان
 • چگونه PCOS تشخیص داده می‌شود؟

قرص های جلوگیری از بارداری و داروهای دیابت می‌توانند به عدم تعادل هورمون کمک کرده و علائم را بهبود بخشند.

در ادامه با نگاهی به دلایل تنبلی تخمدان و تاثیرات آن بر بدن زن ادامه می دهید.

تنبلی تخمدان چیست؟

Ovarian laziness (1)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS نوعی بیماری هورمونی است که زنان می‌توانند در طی سال‌های باروری خود به آن مبتلا شوند. این می‌تواند توانایی شما در داشتن فرزند را تحت تاثیر قرار دهد (پزشک آن را باروری شما می‌نامد). همچنین می‌تواند:

 • پریود را متوقف و یا انجام آن را سخت کند.
 • ایجاد آکنه و موهای زاید در بدن و صورت.
 • ایجاد سایر مشکلات سلامتی، از جمله افزایش دیابت و فشار خون.

برای این علائم می‌توانید درمان‌هایی دریافت کنید. فصد خون و شما می‌توانید باردار شوید، اگرچه ممکن است برای بهبود باروری خود نیاز به مصرف دارو داشته باشید.

برخی از زنان مبتلا به PCOS کیست بر روی تخمدان خود دارند. به همین دلیل است که آن را “پلی کیستیک” می‌نامند. اما این نام گمراه کننده است زیرا بسیاری از زنان مبتلا به PCOS کیست ندارند.

تنبلی تخمدان مشکلی در رابطه با هورمون‌هایی است که زنان را در سنین باروری (15 تا 44 سال) تحت تاثیر قرار می‌دهد. بین 2.2 تا 26.7 درصد از زنان در این گروه سنی دارای PCOS هستند.

بسیاری از زنان PCOS دارند اما آن را نمی‌دانند.  حجامت در یک مطالعه، تا 70 درصد از زنان مبتلا به PCOS تشخیص داده نشده بودند.

هورمون‌ها و PCOS

PCOS تخمدان‌های زن را تحت تاثیر قرار می‌دهد،  زالو درمانی اندام‌های تولید مثل که استروژن و پروژسترون تولید می‌کنند – هورمون‌هایی که چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند. تخمدان‌ها همچنین مقدار کمی هورمون مردانه به نام آندروژن تولید می‌کنند.

تخمدان تخمک آزاد می‌کند تا توسط اسپرم مرد بارور شود. آزاد شدن تخمک هر ماه تخمک گذاری نامیده می‌شود.

هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) تخمک گذاری را کنترل می‌کنند. FSH تخمدان را برای تولید فولیکول – کیسه‌ای حاوی تخمک – تحریک می‌کند و سپس LH تخمدان را برای آزاد شدن تخمک بالغ تحریک می‌کند.

ویژگی‌های سندرم تخمدان پلی کیستیک

PCOS یک سندرم یا گروهی از علائم است که تخمدان‌ها و تخمک گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سه ویژگی اصلی آن عبارتند از:

 • کیست در تخمدان‌ها
 • سطح بالای هورمون های مردانه
 • دوره های نامنظم یا پرش شده

در PCOS، بسیاری از کیسه‌های کوچک و پر از مایعات در داخل تخمدان رشد می‌کنند. کلمه “پلی کیستیک” به معنی “بسیاری از کیست‌ها” است.

این کیسه‌ها در واقع فولیکول هستند که هرکدام حاوی تخمک نابالغ هستند. تخمک‌ها هرگز به اندازه کافی بالغ نمی‌شوند که تخمک گذاری را تحریک کنند.

عدم تخمک گذاری سطح استروژن، پروژسترون، FSH و LH را تغییر می‌دهد. سطح استروژن و پروژسترون کمتر از حد معمول است، در حالی که سطح آندروژن بالاتر از حد معمول است.

هورمون‌های اضافی مردانه چرخه قاعدگی را مختل می‌کنند، بنابراین زنان مبتلا به PCOS کمتر از حد معمول پریود می‌شوند.

PCOS شرایط جدیدی نیست. آنتونیو والیسنری پزشک ایتالیایی اولین بار علائم آن را در سال 1721 توصیف کرد.

Ovarian laziness (2)

علت آن چیست؟

پزشکان دقیقا نمی‌دانند چه چیزی باعث PCOS می‌شود. آنها معتقدند که مقادیر بالای هورمون‌های مردانه مانع تولید هورمون تخمدان و ایجاد تخمک به طور طبیعی می‌شود.

هنگامی که به PCOS مبتلا هستید، هورمون‌های تولید مثل از تعادل خارج می‌شوند. این می‌تواند منجر به مشکلاتی در تخمدان شما شود، مانند اینکه به موقع پریود نشوید یا دچار آن نشوید.

بدن شما هورمون‌هایی ایجاد می‌کند تا اتفاقات مختلفی رخ دهد. برخی از آنها چرخه قاعدگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند و به توانایی شما برای داشتن یک نوزاد مرتبط هستند. هورمون‌هایی که در PCOS نقش دارند عبارتند از:

آندوروژن‌ها

آنها اغلب هورمون‌های مردانه نامیده می‌شوند، اما زنان نیز آنها را دارند. زنان مبتلا به PCOS سطح بالاتری دارند.

مطالعات نشان می‌دهد که PCOS در خانواده ها اجرا می‌شود.

این احتمال وجود دارد که بسیاری از ژن‌ها – نه فقط یک ژن – در این بیماری نقش داشته باشند.

مقاومت به انسولین

انسولین هورمونی است که قند خون شما را کنترل می‌کند. اگر به PCOS مبتلا هستید، ممکن است بدن شما در برابر انسولین آنگونه که باید واکنش نشان ندهد.

حداکثر 70 درصد از زنان مبتلا به PCOS مقاومت به انسولین دارند، به این معنی که سلول‌های آنها نمی‌توانند به درستی از انسولین استفاده کنند.

انسولین هورمونی است که لوزالمعده تولید می‌کند و به بدن کمک می‌کند از قند موجود در غذاها برای تامین انرژی استفاده کند.

وقتی سلول‌ها نتوانند از انسولین به درستی استفاده کنند، تقاضای بدن برای انسولین افزایش می‌یابد. پانکراس برای جبران انسولین بیشتری تولید می‌کند. انسولین اضافی باعث تولید تخمدان در تولید بیشتر هورمون های مردانه می‌شود.

چاقی عامل اصلی مقاومت به انسولین است. چاقی و مقاومت انسولینی می‌توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهند.

پروژسترون

Ovarian laziness (3)

با استفاده از PCOS، بدن شما ممکن است به اندازه کافی از این هورمون برخوردار نباشد. ممکن است مدت زمان طولانی قاعدگی خود را از دست بدهید یا در پیش بینی زمان فرا رسیدن پریود مشکل داشته باشید.

التهاب

زنان مبتلا به PCOS اغلب سطح التهاب را در بدن خود افزایش می‌دهند. اضافه وزن نیز می‌تواند به التهاب کمک کند. مطالعات، التهاب بیش از حد را با سطح بالاتر آندروژن مرتبط دانسته اند.

علائم رایج تنبلی تخمدان

برخی از خانم‌ها علائم را از همان زمان اولین قاعدگی مشاهده می‌کنند. دیگران فقط بعد از اینکه وزن زیادی پیدا کردند یا در باردار شدن دچار مشکل شده اند، می‌توانند PCOS داشته باشند.

شایع‌ترین علائم PCOS عبارتند از:

پریودهای نامنظم

کمبود تخمک گذاری از ریزش مخاط رحم در هر ماه جلوگیری می‌کند. بعضی از زنان مبتلا به PCOS کمتر از هشت دوره در سال دارند.
خونریزی شدید پوشش رحم برای مدت زمان بیشتری جمع می‌شود، بنابراین دوره‌هایی که می‌گیرید می‌توانند سنگین تر از حد طبیعی باشند.

رشد مو

برای بیش از 70 درصد از زنان مبتلا به این وضعیت موهایی در صورت – بدن – از جمله در پشت، شکم و قفسه سینه رشد می‌کنند. رشد بیش از حد مو را هیرسوتیسم می‌گویند.

آکنه

هورمون‌های مردانه می‌توانند پوست را چرب‌تر از حد معمول کنند و باعث شکستگی در مناطقی مانند صورت، قفسه سینه و بالای کمر شود.

افزایش وزن

تا 80 درصد زنان مبتلا به PCOS دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.

طاسی با الگوی مردانه

موهای سر نازک شده و می‌ریزد.

تیرگی پوست

Ovarian laziness (5)

لکه‌های تیره‌ای از پوست می‌تواند در چین‌های بدن مانند ناحیه گردن، کشاله ران و زیر پستان ایجاد شود.

سردرد

تغییرات هورمونی می‌تواند باعث سردرد در برخی از زنان شود.

چگونه PCOS تشخیص داده می‌شود؟

هیچ تست واحدی نمی‌تواند PCOS را تشخیص دهد. پزشک با شروع پرسش در مورد علائم و سابقه پزشکی و با انجام معاینه فیزیکی و احتمالاً معاینه لگن شروع به کار خواهد کرد.

آنها ممکن است آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح هورمون، قند خون و کلسترول انجام دهند. با سونوگرافی می‌توان تخمدان شما را از نظر کیست بررسی کرد، به دنبال تومور و اندازه گیری پوشش داخلی رحم شما بود.

پزشکان معمولا PCOS را در زنانی تشخیص می‌دهند که حداقل دو مورد از این سه علائم را دارند:

 • سطح آندروژن بالا
 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • کیست در تخمدان‌ها

پزشک همچنین باید از شما سوال کند که آیا علائمی مانند آکنه، رشد مو و صورت و افزایش وزن داشته‌اید.

معاینه لگن می‌تواند به دنبال هر گونه مشکل تخمدان یا سایر قسمت‌های دستگاه تناسلی شما باشد. در طی این آزمایش، پزشک انگشتان دستکش شده را به واژن شما وارد می‌کند و هرگونه رشد در تخمدان یا رحم را بررسی می‌کند.

آزمایش خون میزان بالاتر از حد طبیعی هورمون‌های مردانه را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول، انسولین و تری گلیسیرید برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط مانند بیماری‌های قلبی و دیابت انجام دهید.

در سونوگرافی از امواج صوتی برای یافتن فولیکول‌های غیر طبیعی و سایر مشکلات تخمدان و رحم استفاده می‌شود.

درمان تنبلی تخمدان

درمان به علائم، سن شما و اینکه آیا می‌خواهید باردار شوید بستگی دارد. اگر اضافه وزن دارید، کمی از دست دادن – حتی 5٪ تا 10٪ از وزن خود – می‌تواند احساس بهتری داشته باشد. همچنین ممکن است به روش داروها کمک کند و باروری شما را بهبود بخشد.

پزشک ممکن است به شما بگوید که برای کاهش مقاومت به انسولین، تنظیم تخمک گذاری و کمک به کاهش وزن، داروی دیابت متفورمین (گلوکوفاژ) را مصرف کنید.

اگر قصد باردار شدن ندارید، ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از بارداری هورمونی مانند وصله پوستی یا قرص تجویز کند. این داروها می‌توانند به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر کمک کنند، دوره‌های قاعدگی شما درست شود ، آکنه پاک شود و موهای اضافی بدن کاهش یابد. اگر می‌خواهید باردار شوید، داروهای باروری می‌توانند به تخمدان‌ها کمک کنند تخمک آزاد کنند.

Ovarian laziness (4)

برای درمان تنبلی تخمدان

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

تماس با ما

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید