حجامت جوش صورت و آکنه های پوستی

حجامت جوش ها را پاکسازی می‌کند!

حجامت (Cupping) به تازگی به یک دستاورد بزرگ در صنعت مراقبت از پوست و مو تبدیل شده است. این روش درمانی جایگزین، برای تحریک پوست و ماهیچه ها از فنجان­ های مکش استفاده می­‌کند. حجامت بر روی صورت یا بدن قابل انجام است.

مکش باعث افزایش گردش خون می­شود که ممکن است به تسکین گرفتگی عضلات، ترمیم سلول و کمک به بازسازی سلول­ های جدید کمک کند. این خاصیت، خصوصا راه حل درمان و پیشگیری بیماری­های پوستی است. حجامت جوش و آکنه را بهبود می‌بخشد و از ایجاد ترک‌ های پوستی و سلولیت جلوگیری می‌کند.

حجامت آکنه بدن را پاکسازی می کند.

حجامت چیست؟

حجامت روشی 5000 ساله است که در شرق آسیا آغاز شده و به بسیاری از مناطق جهان منتشر شده است. طب سنتی چینی از حجامت در طب سوزنی، به روش قرار دادن فنجان­های مکنده بین گذرگاه­ های انرژی(meridian points)، برای هموار کردن مسیر حرکت Qi (بخوانید “چی”)، استفاده کرده است. (Qi کلمه‌­ای چینی است به معنای انرژی زندگی). در اروپا نیز، به ویژه در قسمت شرقی، از حجامت به عنوان درمانی جایگزین و نیرومند برای بیماری­‌های ریه، سینوزیت و برونشیت استفاده شده است. همچنین این متد یک درمان خانگی معمول برای سرماخوردگی، تب و درد عضلات بود. امروزه بیشتر در مطب های طب سوزنی و پزشکان انجام می شود.

از بین بردن جوش های پوستی با حجامت

حجامت چگونه انجام می شود؟

حجامت توسط شعله، ماساژ پوست و یا برش آن انجام می شود. این عمل با ایجاد خلاء در داخل فنجان، پوست زیر فنجان را بلند می­کند. به این ترتیب گردش خون در بافت افزایش پیدا کرده و گردش لنف(limph) بهبود خواهد یافت. همچنین گرما از بدن خارج شده و اکسیژن­ و مواد مغذی زیادی به پوست می­رسد. برای طیف وسیعی از بیماری ها از جمله استرس، درد عضلانی، آرتروز، سرماخوردگی و تب و حتی برخی از بیماری های پوستی استفاده می­شود.

فنجان­ های پلاستیکی و شیشه‌ه­ای رایج ترین موادی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دهانه فنجان حجامت ممکن است از اندازه 2.5-7.5 سانتی­ متر متغیر باشد.

تکنیک­های حجامت

روش­های مختلف حجامت بسته به هدف درمان استفاده می­‌شود:

  1. حجامت خشک

حجامت با شعله

فنجان ها به سرعت و به طور مکرر، نزدیک به یکدیگر روی ناحیه­‌ای از بدن قرار می­گیرند. مثلا در ناحیه‌­ی بالایی پشت بدن؛ استفاده از شعله آتش باعث ایجاد خلاء می شود.این روش همچنین در بعضی از مناطق چین در حین عمل جراحی یا بیماری­ های تنفسی استفاده می‌شود.

ماساژ حجامت

حجامت تر برای جوش و آکنه

در ابتدا توسط فیزیوتراپیست­ها و ماساژورها برای تسکین درد عضلات، صدمات ورزشی و رفع تنش عضلات مورد استفاده قرار گرفت. با گذشت زمان، این روش وارد صنعت زیبایی شده و به خصوص در درمان سلولیت استفاده شد. این نوع حجامت زمانی است که یک روغن، ژله نفتی یا صمغ مومی­‌شکل در ناحیه‌ای از بدن، معمولاً کمر، مالیده می‌­شود. فنجان­‌ها بر روی این ماده لغزان قرار گرفته و در سراسر محل به جلو و عقب کشیده می­‌شوند. اثر شگفت انگیز ماساژ حجامت را می توان در درمان جوش و آکنه، رزاسه، سلولیت، پوست افتاده، اسکار و زخم­ها و همچنین ترک پوستی مشاهده کرد.

  1. حجامت مرطوب

درمانگر، با چاقوی جراحی، زخم­های کوچکی را بر روی پوست ایجاد کرده و و فنجان روی آن ناحیه قرار می­‌گیرد. پس از برش پوست، مکش فنجان خون را بیرون می­کشد. تصور می­‌شود که خون­ریزی، خون راکد را از بدن خارج می­‌کند، گرما را فرونشانده و تسکین درد را فراهم می­‌کند. حجامت مرطوب بیشتر برای کاهش تورم، التهاب و از بین بردن گرمای بدن استفاده می­‌شود. این نوع درمان اغلب در کشورهای عربی انجام می‌شود.

چگونه حجامت جوش را بهبود می‌دهد؟

در طب سنتی چینی (TCM) ، جوش و آکنه اغلب در اثر گرما، رطوبت و رکود ایجاد می­‌شود. حجامت مرطوب مخصوصاً برای جوش استفاده می‌شود زیرا می‌تواند گرما و رکود را از بین ببرد. نظریاتی هست که حجامت مرطوب اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. این اثرات ممکن است دلیلی بر مفید بودن حجامت برای برخی از شرایط پوستی باشد.

چندین تحقیق و گزارش کوچک برای حجامت مرطوب، به تنهایی یا همراه با سایر روش‌های درمانی که در درمان آکنه موفقیت آمیز بوده اند، وجود دارد. در TCM، ترکیب حجامت با سایر روش‌ها مانند طب سوزنی یا داروهای گیاهی بسیار متداول است.

تجزیه و تحلیل متا-آنالیز (پژوهشی حاصل از جمع آوری اطلاعات از تحقیقات دیگر) حجامت مرطوب به این نتیجه رسید که حجامت به تنهایی یا همراه با مداخلات گیاهی، مؤثرتر از مداخلات گیاهی به تنهایی است. همچنین این تحقیق، حجامت همراه با طب سوزنی را نیز، مؤثرتر از طب سوزنی به تنهایی می­‌داند. به عنوان مثال، در یک بررسی کوچک و کنترل نشده از حجامت مرطوب همراه با ماسک گیاهی صورت، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی را مشاهده کردند. مطالعه دیگری که حجامت مرطوب را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که 10 نفر از 11 نفر افراد مبتلا به جوش و آکنه در علائم خود بهبود داشتند. در این بیماران، حجامت همچنین باعث کاهش مواد شیمیایی التهابی در گردش خون می­‌شود.  این مطالعات اثرات امیدوارکننده­‌ی حجامت را بر جوش و آکنه نشان می‌دهند. مطالعات آینده به ادامه‌ی رشد شواهد کمک خواهند کرد.

حجامت برای آکنه در چه نواحی انجام می­شود؟

فنجان­ ها برای شرایط مختلف روی قسمت‌های مختلف بدن قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، با احتقان قفسه سینه، فنجان‌ها غالباً در قسمت فوقانی سینه قرار می­گیرند، اما برای کمردرد، حجامت در ناحیه‌ی پشت بدن انجام می­‌شود.

در هنگام درمان شرایط التهابی مانند جوش و آکنه، هدف از بین بردن گرما و سموم است. این کار معمولاً از طریق حجامت در پشت انجام می­‌شود. حتی اگر جوش روی صورت یا قفسه سینه باشد. اما برای پیشگیری از بروز جوش حجامت توصیه می‌شود. 

مکانیزم اثر حجامت به چه شکل است؟

مطابق طب چینی، حجامت به تحریک گردش خون و دفع سموم گرمایی از بدن کمک می­‌کند. این که چگونه حجامت، چنین تاثیراتی بر بدن می­گذارد، هنوز در هاله ای از ابهام است. اما برخی محققان در حال جمع آوری اطلاعات در این مورد هستند. آنچه مشخص است این است که حجامت مرطوب دارای اثر آنتی اکسیدانی است و همچنین می تواند اثر ضد التهابی داشته باشد.

آیا حجامت برای درمان جوش خطر دارد؟

حجامت غالباً برای درمان جوش و آکنه بی­‌خطر است. حجامت باعث کبودی در نواحی اطراف فنجان می­‌شود. کم خونی به عنوان یک عارضه جانبی از حجامت مرطوب گزارش شده است. بنابراین باید در انجام بیش از حد آن احتیاط کرد.

حجامت جوش صورت

متد خانگی ماساژ حجامت جوش و رزاسه را درمان می‌کند

ماساژ حجامت یک روش درمانی عالی برای پوست­‌هایی با جوش و رزاسه(Rosacea) است که با کاهش التهاب و التهاب موجود در آن به تقویت پوست کمک می­‌کند. برای شروع، می­توان هفته ای 1 یا 2 بار از فنجان مکش استفاده کنید. مهم است که نوعی “تخلیه لنفاوی” ایجاد شود. تمام حرکات باید رو به بیرون باشند و هر بار از 1 تا 3 بار (با توجه به نوع پوست) فنجان مکش را روی پوست به جلو و عقب ببرید. مانند تصویر زیر:

توجه داشته باشید که قبل از شروع استفاده از فنجان مکش در خانه، با پزشک خود مشورت کنید یا از یک متخصص راهنما کمک بخواهید. همه‌ی انواع آکنه و روزاسه از ابتدا قابل درمان با حجامت نیستند.

ماساژ حجامت اکسیژن و مواد مغذی را به پوست می­‌رساند. همچنین به آن طراوت می­‌بخشد و به مرور زمان بهاری­تر به نظر می­‌رسد. حجامت باعث تولید کلاژن و الاستین شده به گونه‌­ای که چین و چروک­ ها کمتر دیده ­شوند. همان طور که پیش­تر اشاره کردیم برای شروع، هفته ای 2 الی 3 بار از فنجان مکش استفاده کنید. به این طریق که فنجان را 3 بار با حرکات مستقیم و دورانی روی پوست حرکت دهید.

ماساژ حجامت جوش ها را رفع و از بروز سلولیت جلوگیری می‌کند

تجمع بافت چربی در ناحیه‌ای از بدن را چاقی موضعی یا به عبارت دیگر سلولیت می‌نامند. سلولیت اصطلاحی است که برای مشخص کردن توده‌هایی از چربی که معمولاً در باسن، ران و قسمت تحتانی بدن زنان می‌باشد، به کار برده می‌شود. چربی ” سلولیت ” از نظر فیزیولوژیک مشابه چربی طبیعی بدن است. این تجمع چربی معمولاً به صورت فرورفتگی‌هایی(که ظاهری شبیه به پوست پرتقال روی بدن ایجاد می­کند) روی پوست نواحی خاصی از بدن مانند بین زانو و استخوان مفصل ران و بین ران و کفل ظاهر می‌شود.

سلولیت در اثر تجمع چربی در بافت­های همبند، هورمون ها و گردش خون ضعیف ایجاد می­‌شود. ماساژ حجامت به تجزیه سلولیت کمک می‌­کند و همچنین از ایجاد مجدد آن پیشگیری می‌کند. ماساژ در این مناطق از پوست با شدت بیشتری نسبت به صورت انجام می‌شود. از ران­‌ها تا زانوها و سپس تا باسن ماساژ دهید. تا زمانی که در این نواحی روی پوست خو احساس گرما کنید. هنگام ماساژ حجامت، دقت کنید که از یک مسیر بیش از یک بار عبور نکنید. اگر درمان به صورت نادرست انجام شده یا متوقف شود، ممکن است کبودی­‌هایی روی پوست ایجاد شود.  در نظر داشته باشید که حجامت به تنهایی نمی تواند سلولیت را از بین ببرد. هرگز نقش تغذیه سالم و ورزش را در درمان سلولیت فراموش نکنید.

 

  1. حجامت در فرهنگ های سراسر جهان برای تحریک گردش Qi ، گردش خون و از بین بردن سموم بدن استفاده می‌­شود.
  2. به نظر می‌رسد حجامت دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی سیستمیک است به عنوان یک درمان کمکی برای آکنه در نظر گرفته شود.

منبع: dermveda.com klinikdaretocare.dk wikipedia.org

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید. کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید