حجامت کبد

حجامت کبد – درمان غلظت خون و کبد چرب با حجامت

تا به حال درباره حجامت کبد چیزی شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید یکی از بهترین روش‌های درمان کبد چرب، حجامت کبد است؟

آیا می‌دانید، حتی با وجود پیشرفت علم هنوز چیزی نتوانسته جای حجامت کبد را در بهبود مؤثر این بیماری بگیرد؟ دکتر طب سنتي می تواند به شما در درمان بیماری های کبدی از طریق حجامت کبد کمک نماید. با توجه به اثرات موثر این نوع حجامت و اهمیت درمانی آن،تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره خواص حجامت کبد صحبت کنیم.پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

بیماری کبد چرب چیست؟

کبد که به عنوان دومین عضو مهم بدن انسان شناخته می‌شود،  وظیفه تصفیه تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را دارد.یعنی تمام مواد مضر موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را جذب کرده،  ترمیم و پاکسازی می‌کند. سپس مواد تصفیه‌شده را، وارد سیستم‌های دیگر بدن می‌کند.

 حال اگر مقدار مواد مضر وارد شده به کبد، خیلی زیاد باشد، این عضو حیاتی بدن دچار بیماری، می‌شود.

اگر میزان چربی کبد بین 5 تا 10 درصد باشد، کبد چرب است.

بیماری کبد چرب به سه دسته تقسیم می‌شود، که عبارتند از:

 1. کبد چرب الکلی
 2. کبد چرب غیر الکلی
 3. استاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH) و استاتو هپاتیت الکلی

 

فصد خون ، ماساژ درمانی ، طب سوزنی و زالو درمانی   از دیگر روش های درمانی در طب سنتی می باشد. 

حجامت برای کبد

علائمی که می‌گوید نیاز به حجامت کبد دارید

 • کبد چرب علائم زیادی دارد؛ مثلاً
 • حالت تهوع
 • احساس خستگی و بی حالی مداوم
 • درد در مرکز یا سمت راست شکم
 • کاهش تمرکز و احساس گیجی
 • احساس خارش دائمی در بدن
 • از همه مهمتر زرد شدن رنگ چشم

علل ایجاد کبد چرب

عوامل زیادی وجود دارد که سبب ایجاد کبد چرب می‌شود.از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اضافه وزن، حجامت مصرف مشروبات الکلی، نداشتن فعالیت و تحرک، مصرف مواد غذایی چرب مثلاً استفاده از روغن‌های سرخ کردنی، فشار خون بالا و سوء تغذیه، بارداری و همچنین مصرف داروهایی مانند آسپرین، تتراسایکلین و استامینوفن که باعث ایجاد کبد  چرب در افراد می‌شود، اشاره کرد.

چرا به حجامت کبد، نیاز داریم؟

یکی از بهترین درمان‌ها برای کبد چرب، حجامت کبد است.در حجامت، خون کثیف و غیر ضروری از بدن خارج می‌شود.همچنین حجامت سبب دفع سایر سموم از بدن نیز می‌گردد.همانطور که گفته شد، کبد منبع سموم بدن است و نیاز به پاکسازی دارد.کبدهای چرب به سختی این پاکسازی را انجام می‌دهند و می‌توانند با استفاده از حجامت کبد،تمام سموم را از بدن دفع نمود. حتی اگر این سموم وارد خون فرد شده باشد، با حجامت خون کثیف نیز خارج می‌شود.

حجامت کبد چه خواصی دارد؟

حجامت به دو صورت خشک و تر انجام می‌شود.در حجامت خشک تنها از بادکش استفاده می‌کنند و  تنها محل مورد نظر را با بادکش تحت فشار قرار می‌دهندولی در حجامت تر با استفاده از تیغ و ایجاد چند منفذ کوچک بر روی پوست، حجامت کبد را انجام می‌دهند.در حجامت تر با استفاده از بادکش سبب خارج شدن خون کثیف و مواد مضر از بدن می‌شوند.باید بگویم که نگران جای تیغ بر روی بدنتان نباشید، جای تیغ‌ها بسیار کوچک و ریز است. با استفاده از مراقبت‌هایی که بعد از حجامت هر فرد انجام می‌دهد، به صورت قابل توجهی از بین می‌رود.

یکی دیگر از مواردی که باید اشاره کرد، این است که احتمال دارد فردی بنا به نظر پزشک طب سنتی نیاز به چند جلسه حجامت کبد با فاصله زمانی مشخص داشته باشد.اگر پزشکتان این مورد را برای شما در نظر دارد، حتماً به آن عمل کنید. در بازه‌های مشخصی که برای شما در نظر می‌گیرد، حجامت کبد را انجام دهید.چرا که در بسیاری موارد و برای کبدهای بسیار چرب، تنها با یک بار حجامت، تمام سموم دفع نمی‌شود و نیاز به چندین بار حجامت است.البته در این بین پزشک طب سنتی داروهایی را برای فرد تجویز می‌کند تا روند بهبود را سرعت بخشد.

چه مواردی را باید قبل از حجامت و بعد از حجامت انجام داد؟

قبل از حجامت کبد باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

 • بهتر است قبل از حجامت کبد، موارد زیر را رعایت کنید:
 • مصرف غذاهایی مانند سوپ را که سبب رقیق شدن خون می‌شود، افزایش دهید
 • از خوردن تخم مرغ، ماست، ترشی و ماهی، حداقل 24 ساعت قبل از حجامت بپرهیزید.
 • اگر فرد سرد مزاجی هستید، بهتر است به سمت مصرف غذاهایی با طبع گرم بروید تا حجامت راحت‌تری داشته باشید.

نکات حجامت کبد

مراقبت‌های حین حجامت کبد

 • هنگام حجامت آرامش خود را حفظ کرده و نفس عمیق بکشید.
 • توجه کنید که اگر هنگام حجامت، احساس سرگیجه یا هر احساس منفی دیگری داشتید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

بعد از حجامت کبد باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

پس از اتمام حجامت کبد پزشک، محل حجامت را با عسل پانسمان می‌کند.از جمله مواردی که بعد از حجامت کبد باید پرهیز کنید، عبارتند از:

 • استعمال دخانیات
 • ورزش سنگین
 • خوردن غذاهای سرد مزاج
 • مصرف ترشی و ماهی تا 12 ساعت
 • پرهیز از شستشوی محل با آب تا 12 ساعت

حجامت کبد  و درمان انواع بیماری‌ها

حجامت کبد  برای درمان غلظت خون از دیگر درمان‌های حجامت برای غلظت خون است.همانطور که گفته شد در حجامت کبد، خون کثیف بدن را خارج می‌کنند.

در حجامت برای غلظت خون، خون اضافی و غیر ضروری بدن را که ممکن است سبب بروز مشکلاتی برای فرد شود،از بدن خارج می‌نمایند. هنگامی که میزان گلبول‌های قرمز خون افزایش می‌یابد، به اصطلاح فرد دچار غلظت خون می‌شود.غلظت خون به دو علت اولیه و ثانویه رخ می‌دهد.علت اولیه هنگامی است که مغز استخوان بدون هیچ محرکی شروع به تولید گلبول قرمز می‌کند.

در علت ثانویه که بین 90 تا 95 درصد افراد به این علت دچار غلظت خون می‌شوند، این است که اکسیژن کافی به بافت‌های بدن نمی‌رسد.این مورد بیشتر برای کسانی رخ می‌دهد که در ارتفاع زندگی می‌کنند و به این دلیل میزان اکسیژن دریافتی پایینی دارند.

اگر فردی مشکل ریوی داشته باشد و نتواند مقدار کافی اکسیژن را جذب کند نیز، ممکن است دچار غلظت خون شود.با استفاده از حجامت در ناحیه‌های مختلف مثلاً حجامت کمر، حجامت کبد و حجامت پشت گوش می‌توان برای درمان بیماری‌های مختلف اقدام کرد.

یکی از انواع حجامت‌ها برای درمان غلظت خون، حجامت کبد است.

حجامت پشت گوش و درمان بیماری‌های چشمی

غیر از حجامت کبد، حجامت پشت گوش از جمله مواردی است که برای درمان بیماری‌های چشمی مانند گل مژه و عفونت، سرگیجه، بی عقلی و پیری زودرس و جلوگیری از سفید شدن موها انجام می‌شود.این نوع حجامت روی برجستگی استخوان پشت گوش‌ها صورت می‌گیرد که به همین دلیل به آن حجامت ماستوئید نیز می‌گویند.همچنین حجامت در ناحیه پشت گوش برای درمان جوش‌های صورت و بیماری‌های پوستی نیز مفید است.یکی از مهمترین کاربردهای حجامت پشت گوش برای درمان ناباروری است.طبق تحقیقات یکی از شایع‌ترین موارد در علل نازایی، کمبود تحرک اسپرم است.با حجامت در پشت گوش می‌توان تحرک و تعداد اسپرم‌ها را افزایش داد و موجب بهبود باروری نیز شد.

همچنین در اکثر موارد پزشک طب سنتی برای درمان این مشکل تنها به حجامت بسنده نکرده و در کنار آن داروهای گیاهی را نیز تجویز می‌کند که روند درمان را سرعت می‌بخشد.

حجامت کبد برای جوش

یکی از راه‌های درمان جوش های چرکی صورت، حجامت جوش است.جوش ها و آکنه‌هایی که بر روی صورت ایجاد می‌شود، در بیشتر موارد عکس العمل کبد در مقابل مواد زائدی استکه در بدن جمع می‌شود. علل بروز جوش های صورت می‌تواند اختلالات هورمونی، تغذیه نادرست و سن بلوغ باشد.برای درمان جوش های صورت ابتدا لازم است به پزشک طب سنتی مراجعه کنید.سپس با توجه به نظر او از داروهای گیاهی که تجویز می‌کند، استفاده نمایید.در مرحله بعد برای اینکه بتوانید زودتر به نتیجه برسید، لازم است از حجامت کبد و حجامت پشت گوش استفاده کنید.همانطور که گفته شد، کبد منبع جذب سموم بوده و با حجامت این قسمت می‌توانید به پوستی شفاف و بدون جوش دست یابید.

یکی از مواردی که باعث می‌شود جوش های شما افزایش یابد، دستکاری جوش ها است.اگر مدام با جوش های صورتتان ور بروید و آن را فشار دهید،نه تنها به از بین رفتن آن کمک نمی‌کنید بلکه چرک و کثیفی را به دیگر نقاط پوست انتقال می‌دهید و سبب افزایش جوش ها در صورتتان می‌شوید.البته فشار دادن جوش های سطحی مشکلی ندارد، به شرطی که حتماً با آب و صابون محل را شسته و سپس محل را آغشته به الکل کنید.

حجامت کبد برای جوش

حجامت بهتر است یا اهدای خون

بدون شک، اهداء خون امری خداپسندانه است که منجر به نجات جان انسان‌ها می‌شود؛ اما مقایسه بین حجامت که یک روش درمانی است با اهدای خون، منطقی به نظر نمی‌رسد.

در فرآیند انجام حجامت ابتدا با “بادکش” روی جریان خون تغییراتی ایجاد می‌کنند و سپس خراش‌های ظریفی روی پوست، ایجاد می‌شود. این عمل فرآیندهایی را در بدن تحریک می‌‌کند که اصطلاحاً آن را “فراخوان گلبولی” می‌نامند.

 • مدل خون‌گیری در عمل حجامت سطحی است؛ اما در خون دادن در اثر یک شوک منفی و به‌وسیله یک سوزن، خون در گردش بدن را خارج می‌کنند.
 • در حجامت، خون کثیف از بدن خارج می‌‌شود اما در اهدای خون، خون تمیز و مورد نیاز بدن اهدا می‌شود.
 • اهدای خون هیچ اثر درمانی یا هیچ نقش درمانی برای اهدا‌کننده خون ندارد؛ تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه اهدای خون‌، نقش درمانی برای درمان بیماریهای پوستی یا گوارشی یا بیماری‌های کبدی و قلبی ــ عروقی و یا هر بیماری دیگری داشته، ارائه نشده؛ اما حجامت نقش درمانی برای فرد دارد.
 • شما با انجام حجامت، زندگی خودتان را نجات می‌دهید؛ اما با اهدای خون زندگی دیگران را‌.
 • اثرات حجامت در درمان بیماری‌هایی از قبیل آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، کبد چرب‌، سردردهای میگرنی‌، غلظت خون‌، دیسکوپاتی و سیاتالژی‌، جوش صورت و بدن‌، پسوریازیس‌، آفت دهان‌، حتی هپاتیت و … کاملاً آزموده شده است.
 • آنچه از موضع حجامت خارج می‌شود چیزی جز سموم بدن و اخلاط فاسد و کثیف نیست؛ اما در اهدای خون‌، بیشترین چیزی که خارج می‌شود مواد غذایی‌، الکترولیت‌های مورد نیاز بدن و ویتامین‌هاست.

بهبود کبد چرب با استفاده از گیاه درمانی

در طب سنتی همانطور که از حجامت کبد برای درمان کبد چرب استفاده می‌کنند، گیاهان و سایر ترکیبات گیاهی را برای کاهش چربی کبد چرب نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. این گیاهان عبارتند از:

 • خاکشیر

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب و همچنین پاکسازی کبد است. خاکشیر می‌تواند سودا را از بدن و کبد نیز خارج کند. طرز استفاده آن نیز به این صورت است که باید خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کرده و هر روز از آن بنوشید. خاکشیر خواص فراوانی دارد و از جمله مهمترین آن زیبایی پوست است.

 • خار مریم

همواره از خار مریم به عنوان گیاهی برای درمان و بهبود کبد چرب یاد می‌شود. اگر می‌خواهید زودتر و بهتر به نتیجه مطلوب برسید، بهتر است خار مریم را همراه با ویتامین E مصرف نمایید. ترکیب این دو می‌تواند به افزایش مقاومت کبد و همچنین بهبود کبد چرب کمک کند.

 • امگا 3

طبق تحقیقات انجام گرفته، امگا 3 می‌تواند موجب بهبود کبد چرب در کودکان و بزرگسالان شود. این ماده در انواع ماهی از قبیل ماهی سالمون، شاه ماهی، ساردین و ماهی خال مخالی وجود داشته که مصرف آن برای تمامی افراد مخصوصاً کسانی که مبتلا به کبد چرب هستند، توصیه می‌شود.

کلام آخر

تمام وارد مربوط به حجامت کبد و راه‌های درمانی خانگی آن را بیان کردیم. اگر شما نیز کبد چرب یا غلظت خون دارید، بهتر است با مراجعه به مراکز بهداشتی حجامت و توجه به نظر پزشک طب سنتی، یکی از روش‌های پیشنهادی برای درمان را انجام دهید و از پیامدهای این بیماری هرچه سریع‌تر جلوگیری نمایید. همانطور که گفته شد حجامت انواع مختلفی دارد و برای درمان بیماری‌ها از حجامت در قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌شود. به عنوان مثال حجامت پشت گوش برای درمان بیماری‌های چشمی و حجامت جوش برای درمان جوش های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند تاثیرات بسیاری از خود برجای بگذارد.

منبع: ODDFELLOWSONTHEPAR

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظر در"حجامت کبد – درمان غلظت خون و کبد چرب با حجامت"

 1. رضا نصیری

  عالی بود

  • مهدیه تاج بخش

   سلام دوست عزیز،
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده.

   • حسام

    واقعا عاليه من دوروز پيش انجام دادم براي اولين بار ، كبدم چرب ميگرنزهم دارم، واقعا دگرگون شدم خستگي و خواب الودگي و سردرد هاي هميشگي از بدنم واقعا رفته و حس ميكنم اينو به وضوع

    • پروانه انصاری

     سلام دوست عزیز،
     ممنون از به اشتراک گذاشتن نظرتون، خوشحالیم براتون نتیجه بخش بوده.سلامت باشین.

 2. کوروش کبیر

  والا دکتری بهم گفته بود دارو بهتر از طب سنتی جواب میده.ولی دیدم بخاطر جیب خودش و مشتری جذب کنه میگفته.وقتی طب اسلامی رو امام و پیامبر گفتن پس بهتره.ممنون مطالب خوبی بود البته کمی کاستی داشت علائم و عوارض کبد خیلی بیشتره.

  • معصومه نصراصفهانی

   سلام دوست عزیز،
   ممنون از به اشتراک گذاشتن نظرتون،خوشحالیم مطالب براتون مفید بوده.موضوع این مقاله به درمان کبد چرب با حجامت بود به همین دلیل به علائم کبد چرب مختصر اشاره شده.

 3. سید

  مطلب شما را خواندم ولی منصفانه نبود با توجه به اینکه بنده چندین سال طب سنتی خواندم ودرمانگری کردم طب سنتی وطب جدید مکمل همدیگر هستندچیزی بنام طب اسلامی نداریم.بله دستورات مختصری هست نه انقدر که عده ای میگویند.اصل طب سنتی هم یونانی است.درضمن فرمودید اهدای خون هیچ خاصیتی برای اهدا کننده ندارد.؟!!!!خودم ازسال ۷۰ اهدای خون میکنم.حالم بهترمیشود.سبک میشوم تابحال که ۵۷سال دارم چربی وفشارخون و…اینها ندارم.البته خودم حجامت کردم درمنزل فرقی بین خون دادن وحجامت نیست.زمانی که دستور حجامت وخونگیری میدادندابزار جمع اوری خون به روش مدرن نبوده.خوب حالا امکاناتش هست.حجامت اگر جای معتبرنباشدبسیارخطرناک است از باب انتقال بیماریها.امیدوارم همه انسانها سالم باشندممنون که نظربنده را منتشرمیکنید

  • کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

   سلام و احترام. ممنون از اینکه دیدگاهتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. تمام مطالب این سایت درباره طب سنتی دانشگاهی است؛ و همه درمانگران مجموعه ما، متخصصان طب سنتی فارغ التصیل از دانشگاه های علوم پزشکی هستند. متاسفانه مطالعه در مورد طب سنتی اگر از منابع معتبر و علمی نباشه؛ به دلیل کثرت مطالب منتشر شده توسط افرادی که طب سنتی رو به صورت تجربی فراگرفتن؛ میتونه گمراه کننده باشه. اساتید مطرح دانشگاهی در حوزه طب سنتی تفاوت هایی رو بین خون دادن و حجامت قائل هستند. از جمله میزان و موضع خروج خون. بنابراین برای بسیاری از بیماری ها توصیه میشه که خون دادن حتما به روش حجامت، زالودرمانی و یا فصد باشه (بسته به نوع بیماری ممکنه توصیه متفاوتی به سلامتجو بشه). در پایان نکته مهمی رو متذکر شدید. ما هم بارها و بارها تاکید کردیم حجامت باید زیرنظر متخصص طب سنتی و در مراکز معتبر انجام بشه. در غیر این صورت ممکنه رعایت نکردن بهداشت و یا سایر مسائل برای فرد آسیب زا بشه

 4. ahmdaamoori

  بســـــــیارعالـــــــــــی ممنونـــــــــــــــــم خیلــــــــــــی مفیدبودتشــــــــــــــــــکر✅

 5. رضا

  نتیجه ای در کاهش گرید کبد چرب داشته تا حالا؟

  • خانم سلامتی

   سلام دوست عزیز،
   بله نتیجه داره اما برای گرفتن اطلاعات دقیق تز از نحوه درمان کبد چرب با طب سنتی نیاز به ویزیت با پزشک متخصص هست.لطفا برای گرفتن مشاوره و راهنمایی از طریق شماره 88174700 با کلینیک طب سنتی دکتر سریتا در ارتباط باشید و برای رزرو نوبت راهنمایی بگیرید. سلامت باشین!

 6. مهدی

  با سلام خدمت همه
  ضمن تشکر از به اشتراک گذاشتن این مطلب بسیار بسیار بسیار عااااالی .👏👏👌👌
  باس بگم 👇👇
  🗣️🗣️🗣️
  من به عنوان کسی که تجربه کبد چرب داشته
  میگم که :
  هیچ دارویی گیاهی
  هیچ داروی شیمیایی
  جایگزین حجامت نمیشه 😎😎
  اگه خدایی نکرده مریضی دارین
  اگه حتی سالم هستین
  از حجامت قافل نشین .

  اگه به سلامتی عزیزاتون اهمیت میدین♥️♥️
  به عنوان کادو ببرینشون حجامت
  ✋✋✋😊😊😊

دیدگاه خود را بنویسید