شاخص

حزیران ؛ در مورد حجامت در این ایام چه می‌دانید!

حزیران نهمین ماه رومی است که در احادیث معصومین (ع) و طب سنتی به انجام حجامت در روزهایی از این ماه توصیه شده است. در فصل بهار به دلیل اینکه بدن انسان تحت تاثیر دو جاذبه خورشید و ماه قرار دارد؛ بهترین زمان برای انجام حجامت است. ساعت و روز حجامت باید معادل قرص ماه قمری باشد، در ایام قرص ماه قمری جاذبه باعث بالا آمدن ترکیبات معلق در خون به سطح می‌شود. وقتی ترکیبات معلق در خون که بخشی از آنها فضولات و آلاینده‌های خون هستند به سطح بیاید، حجامت باعث می‌شود فضولات بیشتری دفع شود. پس از فصل بهار، فصل پاییز بهترین زمان برای انجام حجامت است.

حزیران 99 چه روزی است؟

Cupping (8)

بهترین روزها و روزهای خاص حجامت در سال 99 چه روزهایی هستند؟ اینکه حزیران 99 چه روزی است به دلیل اختلاف ماه قمری و رومی با ماه شمسی هرساله تفاوتی در ایام حزیران برای ما ایجاد می‌شود. در طب سنتی در حزیران حجامت توصیه شده است اما بهترین روز ماساژ درمانی حجامت در این ماه رومی که مصادف با خرداد ماه ما و اوایل تابستان است، هفتم و چهاردهم این ماه خواهد بود. روزهای هفتم و چهاردهم ماه رومی حزیران بنابر بعضی تقویم‌ها، مصادف با 30 خرداد و 6 تیر و بنابر بعضی دیگر تقویم‌ها، مصادف با 29 خرداد و 5 تیر است. امسال روزهای 30 خرداد و 6 تیر مصادف با روز جمعه است و بهتر است از حجامت در این روزها پرهیز شود.

همانطور که اشاره شد حجامت یکی از اعمال یداوی طب سنتی است فصد خون که با هدف دفع فضولات و آلاینده‌های خون انجام می‌شود. اگر قبل از حجامت مواد غذایی مسهل مثل انار مصرف شود، در هر نوبت حجامت فضولات و آلاینده‌های بیشتری از خون دفع می‌شود.

بهترین روزهای حجامت در سال 99 این روزها هستند:

  • روزهای 12 تا 15 ماه قمری
  • 17 و 19 و 21 ماه قمری 
  • آخرین پنجشنبه هر ماه قمری

روزهای خاص حجامت در سال 99 این روزها هستند:

  • روزهای 7 و 14 ماه رومی حزیران (براساس روایتی از امام کاظم (ع) یا امام هادی (ع) )
  • اولین سه‌شنبه ماه رومی آذار (براساس روایتی از امام صادق (ع) ) 
  • روزهای سه‌شنبه‌ مصادف با 17، 19 و 21 ماه قمری Cupping (11)

آیا حجامت در ایام حزیران برای هر اقلیمی مناسب است؟

برای انجام حجامت در حزیران قاعده اقلیمی و شرایط آب و هوایی وجود دارد. به طوری که انجام حجامت در اوج گرما و سرما کراهت دارد. انجام حجامت در ایام حزیران براساس  حجامت قاعده اقلیمی برای نواحی‌ دارای آب و هوای سرد یا دارای 4 فصل مانند مردم شهرهای تهران، ساری، گرگان، آذربایجان شرقی و غربی است. بنابراین برای افرادی که در نواحی دارای 3 فصل یا 4 فصل گرم زندگی می‌کنند، ایام حزیران متفاوت بوده زالو درماني و آنها نباید در 7 و 14 ماه حزیران حجامت کنند. 29 خرداد و 5 تیر برای مردم ساکن اهواز، بندرعباس، هند و دیگر نواحی گرمسیری بسیار گرم است و حجامت در این ایام اصلا توصیه نمی‌شود. برای این افراد ساکن در نواحی گرمسیری بهترین زمان حجامت اوایل فصل بهار و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

چه زمانی نباید حجامت انجام دهید؟

حجامت براساس قواعد خاصی می‌تواند نقش پیشگیرانه و درمان کننده داشته باشد. با استخراج این قواعد و قوانین می‌توان انجام حجامت در حزیران را توجیه کرد. حجامت در زمان زلزله، ماه گرفتگی، طوفان و ترس شدید جایز نیست. چرا که در این ایام ترکیبات خون به طور کامل بهم می‌ریزد و فضولات و آلایندگی‌های خون آرام نیست که به طور متعادل و متعارف با حجامت از بدن فرد خارج شود. برای ارزیابی تاثیر حجامت در ایم خاصی مثل حزیران در اقلیم و شرایط آب و هوایی متفاوت باید خون افرادی که حجامت کرده‌اند در شرایط آزمایشگاهی مقایسه و بررسی شود.  

بهترین متخصصان حجامت در تهران

وقتی مساله طب سنتی و حجامت در تهران، به میان می‌آید، با صدها اسم رو به رو می‌شویم؛ اما از نظر ما متخصص طب سنتی کسی است که علاوه بر دانش تجربی، در این زمینه تحصیل کرده و مدارک و دوره‌های علمی را پشت سر گذاشته باشد. در این مقاله، چند نفر از بهترین پزشکان طب سنتی شهر تهران را معرفی می کنیم.

Cupping (7)

 

  1. دکتر عباس جوشن دکتری تخصصی طب سنتی از دانشگاه شهید بهشتی
  2. دکتر مینا موحد دکتری تخصصی طب سنتی از دانشگاه شهید بهشتی

 

دکتر عباس جوشن درمان اختلالات آقایان طب سنتی تهراندکتر موحد

 

 

 

برای حجامت در حزیران

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید