تمام آنچه باید در مورد درمان بواسیر با طب سنتی بدانید؟

اگر برای شما هم سؤال پیش آمده که آیا درمان بواسیر با طب سنتی امکان‌پذیر است یا نه؟ پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید. بواسیر که به توده‌ها نیز معروف است زمانی ایجاد می‌شود که مقعد یا رکتوم (راست روده) متورم شود. بواسیر که می‌تواند از نوع داخلی یا خارجی باشد، باعث درد، خارش و خون‌ریزی مقعدی می‌شود.

بواسیر داخلی معمولا دیده یا احساس نمی‌شود و در داخل راست روده قرار می‌گیرد، اما بواسیر خارجی بر روی پوست خارجی مقعد واقع شده است. بواسیر یک بیماری فراگیر است و بنا بر آمار مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی آمریکا از هر 20 نفر آمریکایی، یک نفر گونه‌ای از انواع بواسیر را تجربه کرده است.

بواسیر عموما در عرض چند هفته خود به خود از بین می‌رود اما در مواقعی ناراحتی خفیف و یا شدید برای فرد ایجاد می‌کند.

بعضی درمان‌ها و راه حل‌های خانگی آثار مخرب بواسیر را کم می‌کند.

درمان بواسیر در طب سنتی
بواسیر زمانی ایجاد می‌شود که مقعد یا رکتوم (راست روده) متورم شود.

 

درمان‌های خانگی بواسیر

برخی درمان‌های خانگی که به کاهش نشانه‌های بواسیر کمک می‌کند:

تغذیه و مکمل‌ها غذایی:

مواد غذایی فیبردار به نرم شدن مدفوع و کاهش درد ناشی از بواسیر کمک می‌کند. در این روش درمان خانگی، فیبر دریافتی را  به 25 الی 30 گرم در روز افزایش داده و در روز 6 تا 8 لیوان نیز، آب بنوشید. افرادی که بیماری روده التهابی دارند باید با پزشک متخصص مشورت کنند تا چنان‌چه این قسم مواد غذایی برای دستگاه گوارش آن‌ها خطری نداشت، این قبیل مواد را مصرف کنند.

پروبیوتیک‌ها:

پروبیوتیک‌ها یا باکتری‌ها به پیشگیری و درمان بواسیر کمک ‌می‌کند. افرادی که به بیماری نقص ایمنی دچارند باید قبل از مصرف پروبیوتیک‌ها با پزشک خود مشورت کنند. نوشیدن بیشتر آب به صورت بسیار قابل توجهی، یبوست و دشواری اجابت مزاج را کاهش داده که این مسئله به پیشگیری از بواسیر کمک می‌کند.

حمام آب‌گرم با نمک دریایی:

حمام آب‌گرم تحریک ناشی از بواسیر را کاهش می‌دهد. برای درمان علائم بواسیر با این روش، بعد از هر بار اجابت مزاج به مدت 20 دقیقه در وان حمام بمانید. همچنین افزودن نمک دریایی به وان در حین حمام آب‌گرم درد را تسکین می‌دهد.

کمپرس یخ:

برای کم کردن تورم، کمپرس یخ را روزانه به مدت 15 دقیقه روی مقعد قرار دهید. این درمان برای بواسیرهای بزرگ و دردناک‌ نیز درمان بسیار اثرگذاری است. قبل از درمان باکمک این روش، یخ را داخل دستمال یا پارچه بپیچید. توجه داشته باشید هرگز یخ را به طور مستقیم با پوست تماس ندهید چرا که به پوست آسیب می‌زند.

فندق افسونگر:

فندق افسونگر یک ماده ضد التهابی طبیعی است و دو نشانه اصلی بواسیر بیرونی یعنی خارش و درد را کاهش داده و ورم را کم می‌کند. فندق افسونگر به حالت مایع قابل تهیه است. طرز استفاده از این محصول قرار دادن آن به صورت مستقیم بر روی بواسیر بیرونی است. توجه داشته باشید که محصولاتی مثل دستمال مرطوب یا صابون فندق افسونگر نیز کارایی مشابهی دارند.

آلوئه‌ورا:

آلوئه‌ورا معمولا برای درمان بواسیر استفاده می‌شود. این گیاه با خاصیت ضد التهابی خود به کاهش سوزش کمک می‌کند. مرکز سلامت ملی آمریکا، آلوئه‌ورا را به عنوان راه حل درمانی مطمئنی معرفی کرده است.

در سایر محصولات بهداشتی مثل ضد آفتاب، لوسیون و … نیز آلوئه‌ورا به کار رفته است. اما بسیاری از این ژل‌ها و مواد افزودنی بواسیر را تحریک می‌کند بنابراین باید از ژل آلوئه‌ورا به صورت طبیعی روی بواسیر استفاده کرد. ژل آلوئه‌ورا طبیعی را می‌توان به طور مستقیم از این گیاه برداشت کرد.

بعضی افردی که به خصوص به سیر و پیاز حساسیت دارند به آلوئه ورا هم آلرژی نشان می‌دهند. با کمک مراحل زیر وجود یا عدم وجود واکنش آلرژیک را بررسی کنید:

1- به اندازه یک سکه از ژل بر روی آرنج خود بمالید.

2-  24 تا 48 ساعت صبر کنید.

3- اگر هیچ واکنشی نمایان نشد، حساسیتی وجود ندارد.

درمان بواسیر در طب سنتی
گیاه آلوئه‌ ورا با خاصیت ضد التهابی خود به کاهش سوزش کمک می‌کند

دستمال مرطوب:

استفاده از دستمال توالت بعد از اجابت مزاج می‌تواند بواسیر بیرونی را تحریک کند. استفاده از دستمال مرطوب باعث تمیز شدن بدن، بدون تحریک بیشتر می‌شود. همچنین استفاده از دستمال مرطوب‌هایی شامل مواد طبیعی ضد بواسیر مثل فندق افسونگر یا آلوئه‌ورا به تسکین درد ناشی از بواسیر کمک کند.

مطمئن شوید دستمال مرطوب مورد استفاده بدون الکل، عطر و یا سایر تحریک کننده‌ها باشد. زیرا این موارد ممکن است به جای بهبود، باعث شدید شدن علائم هموروئید شود.

لباس نخی گشاد:

تعویض لباس‌های تنگ و حاوی پلی استر با پنبه‌ای (به خصوص لباس زیر پنبه‌ای) باعث خشک و تمیز ماندن ناحیه مقعدی می‌شود. این موضوع به کاهش علائم یا خطر عفونت در زخم‌های باز یا بسته و پوست آسیب دیده کمک می‌کند. از استفاده از شوینده‌های معطر یا نرم کننده پارچه برای کمک به کاهش سوزش پرهیز کنید.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای یک ضد عفونی کننده طبیعی است که به تسکین درد، خارش و ناراحتی کمک می‌کند. روغن درخت چای همچنین با باکتری‌هایی مبارزه می‌کند که منجر به عفونت پوستی در محل زخم یا تحریک پوست می‌شوند.

تحقیقی در سال 2022 نشان داده است دو هفته درمان بواسیر با روغن درخت چای، هیالورونیک اسید و متان (که بیشتر برای درمان آرتریت استفاده می شود) به طور قابل ملاحظه‌ای درد، خون‌ریزی و التهاب را کاهش می‌دهد.

استفاده همزمان روغن درخت چای و سایر درمان‌های طبیعی مثل فندق افسونگر و آلوئه‌ورا باعث تسکین بیشتر می‌شود.

روغن نارگیل:

روغن نارگیل خواص ضد التهابی قوی دارد. با توجه به تحقیقی که در سال 2008 انجام شده، روغن نارگیل التهاب و تورم را کاهش می‌دهد، احساس درد حاصل از بواسیر را از بین می‌برد و خواص ضد باکترایی آن باعث بهبود هر چه سریع‌تر، هموروئید می‌شود.

روغن نارگیل همچنین به لطف اثر ملین‌ها به رفع یبوست کمک می‌کند. از آن جایی که یبوست و زور زدن در هنگام اجابت مزاج، دلایل شایع بواسیر هستند، روغن نارگیل می‌تواند به پیشگیری و درمان آن کمک کند.

روغن نارگیل مخصوص همروئید را تهیه و به طور منظم مصرف کرده یا به صورت خارجی استعمال کنید.

روغن نارگیل التهاب و تورم را کاهش می‌دهد و احساس درد حاصل از بواسیر را از بین می‌برد

گیاهان:

استفاده از گیاهان یک رویکرد تاریخی جهت تقویت بدن و درمان بیماری هاست گیاهان ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و با سایر گیاهان، داروها و درمان‌ها ناسازگار باشند به همین دلیل شما باید داروهای گیاهی را فقط تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف کنید.

فندوق افسونگر که به صورت نشسته بعد از اجابت مزاج یا پس از استحمام مورد استفاده قرار می‌گیرد به طور موفق بواسیر را کوچک کرده و نشانه‌ها را از بین ‌می‌برد. بسیاری از پدهایی که برای درمان بواسیر استفاده می‌شود حاوی فندق افسونگر هستند.

سایر گیاهانی که غالبا برای درمان بواسیر توصیه می شوند شامل:

علف طلایی: به صورت موضعی در درمان‌های گیاهی سنتی برای کاهش التهاب در بواسیر استفاده می‌شود.

آب‌بشقابی: برای نارسایی وریدی یا واریس استفاده می‌شود. آب‌بشقابی ممکن است با داروهای آرامبخش تداخل داشته باشد و همچنین افرادی با سابقه بیماری‌های کبد نباید از آب‌بشقابی یا گوتا کولا استفاده کنند.

بومادران: این گیاه که به ویژه در درمان‌های طب سنتی در قاره‌ی اروپا مشهور است، به طور سنتی برای درمان زخم‌های بواسیر دارای خونریزی استفاده می‌شود. بومادران با لیتیوم و داروهای رقیق کننده خون تداخل دارد. افرادی که به آمبروسیا حساسیت دارند باید با احتیاط از این درمان، استفاده کنند.

پزشک طب سنتی با در نظر گرفتن شرایط بیمار و علائم و نشانه‌ها از این گیاهان برای درمان استفاده می‌کند.

درمان‌های بدون نیاز به نسخه برای بواسیر

تعدادی درمان بدون نسخه که امتحان شده و علائم همورویید را کاهش داده‌اند در زیر آورده شده است:

پمادهای بدون نیاز به نسخه:

پمادها و کرم‌های درمان هموورئید در داروخانه دکتر بانوکا قابل سفارش است با سفارش این دارو درد و در بعضی مواقع ورم، تسکین یافته و هر چه سریع‌تر هموروئید درمان می‌شود.

درمان بواسیر با طب سنتی
با توجه به آمار موسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی آمریکا، مکمل‌های فیبر یا نرم‌کننده مدفوع می‌توانند به کاهش یبوست، و دفع سریع و راحت‌تر کمک کنند.

مکمل‌ها:

با توجه به آمار موسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی آمریکا، مکمل‌های فیبر یا نرم‌کننده مدفوع به کاهش یبوست، و دفع سریع و راحت‌تر کمک می‌کنند. این ملین‌ها به اشکال پودر، کپسول و شربت موجود هستند که می‌توانید به صورت ماهیانه تهیه کرده و یک الی سه بار در روز مصرف کنید.

سوالات متداول در رابطه با درمان هموروئید در منزل:

در زیر به تعدادی از سوالاتی که ممکن است در رابطه با درمان بواسیر در منزل پیش بیایند، پاسخ داده شده است:

چه چیزی بواسیر را سریع کوچک می‌کند؟

به محض شناسایی بواسیر، استفاده از درمان‌های خانگی قبل از تحریک یا ملتهب شدن به درمان کمک کند. با استفاده از حمام آب‌گرم، فندق افسونگر و کرم‌های درمان بدون نیاز به نسخه پزشک و آنتی‌هموروئید، علائم تسکین یافته و از بدتر شدن نشانه‌ها جلوگیری می‌شود.

آیا بواسیر خود به خود از بین می‌رود؟

بواسیبر به طور معمول خود به خود و بدون درمان و یا با درمان‌های خانگی ساده از بین می‌رود.

چقدر زمان میبرد که بواسیر درمان شود؟

با توجه به اندازه و نوع، بواسیر بین یک الی دو هفته از بین می‌برود، بواسیر‌هایی که با خون لخته شده همراه‌اند ممکن است چند هفته زمان ببرد تا درمان شوند و به دلیل آسیب به بافت در ناحیه مقعدی، امکان به جای گذاشتن اسکار وجود دارد. اگر بعد از چند هفته بواسیر شما درمان نشد و علائم شدیدتر شد با متخصصین طب سنتی دکتر سریتا در تماس باشید

در درمان بواسیر نباید از چه درمان های خانگی استفاده کرد؟

از دستور العمل‌های ‌حاوی مواد زیر خودداری کنید:

  • عطرهای مصنوعی
  • الکل
  • مواد شیمیایی

از دست دادن خون به طور مزمن در بواسیر باعث کم خونی و کم شدن سلول‌های قرمز خون می‌شود. بواسیر داخلی همچنین می‌تواند باعث اختلال در جریان خون و درد شدید شود. اگر با گذشت بیش از دو هفته، درمان‌های خانگی اثر گذار نبود، به پزشک مراجعه کنید چرا که پزشک شما بواسیر را تشخیص داده و درمان می‌کند. همچنین او کرم و پماد‌های درمانی مورد نیاز را تجویز ‌می‌کند.

اگر درد بواسیر یا سایر علائم بیماری مثل خون ریزی مقعدی با درمان‌های خانگی از بین نرفت، حتما برای رزرو نوبت دکتر و درمان بواسیر با کلینیک طب سنتی دکتر سریتا در تماس باشید.

منبع:  stlukes-stl.com و healthline.com ؛

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید