دلک چیست

دلک و هرآنچه درباره آن باید بدانید

در این مقاله می‌خواهیم درباره دلک صحبت کنیم. شاید شما هم مثل خیلی از مردم، درباره آن چیز زیادی ندانید. حتی شاید با شنیدن نام آن، سوالات زیادی به ذهنتان خطور کرده باشد. دلک اسم نوعی ماساژ است. یا شاید بهتر است بگوییم به ماساژ سنتی دلک می‌گویند. ماساژ درمانی در مناطق مختلف اسم‌های متفاوتی دارد. هدف ما آشنایی شما با دلک و کاربردهای آن است. شاید برای شما هم پیش آمده که گاهی به درد‌هایی دچار شدید که با دارو رفع نشده باشد. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که روش ‌های سنتی مانند دلک یا غمز به طرز چشمگیری به درمان خیلی از دردها کمک می‌کند.

دکتر طب سوزني نیز می تواند به شما در پیشگیری، بهبود و کنترل بسیاری از بیماری ها کمک کند. بهره گیری از خدمات طی سوزنی چه در زمینه درمانی و چه زیبایی بایستی توسط دکتر طب سوزنی تجویز شود. 

دلک چیست؟

دلک، ماساژ‌ بدن به روش‌ی مخصوص است که با دست انجام می‌شود. البته ماساژ‌های کلاسیک‌ دلک، اسم‌های دیگری نیز دارد. رینینگ، نیدینگ و استروکینک، اسامی دیگر ماساژ سنتی است.

دلک و غمز در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

به کسی که کارکرد صحیح استخوان‌ها،  عضله‌ها و عصب‌ها را می‌داند و می‌تواند با ماساژ به درمان بعضی از اختلال‌ها مثل درد و گرفتگی عضلات، کمک کند، دلاک می‌گویند.
این روش یک روش تأثیرگذار و بی‌ضرر برای جلوگیری از خیلی بیماری‌ها و کمک به بهترشدن آن‌هاست. دکتر طب سنتي ‏دلک در لغت یعنی؛ مالش دادن. این روش یک نوع ورزش نیز به حساب می‌آید و به گردش خون کمک می‌کند. دلک همچنین سیستم اعصاب را نیز تحریک می‌کند.

فواید دلک

اساس دلک، ایجاد جابه‌جایی در بدن است. این روش، مواد غلیظی که به یک عضو چسبیده باشد یا باد و نفخ را جابه‌جا می‌کند. همچنین مواد مغذی را از بالا به طرف پایین جذب می‌نماید. با توجه به این که دلاک برای این ماساژ از روغن‌های مختلفی بر اساس نوع درمان استفاده می‌کند؛ تأثیر روغن‌ها را به اعضای مختلف بدن، نباید نادیده گرفت.

فصد خون ، ماساژ درمانی، زالو درمانی و حجامت  از جمله خدمات طب مکمل یا طب سنتی است که بایستی توسط دکتر طب سنتی تجویز و انجام شود. 

این روش  به بهترشدن گردش خون و جریان لنفاوی کمک می‌کند.  بنابراین باعث می‌شود، غذا و هوا به این بافت‌ها برسد.  همچنین باعث خارج شدن مواد سمی و قوی شدن عضوها می‌گردد. از کاربردهای دیگر دلک خارج کردن هورمون‌های استرس از بدن، است.

انواع دلک (ماساژ طب سنتی)

از لحاظ اجرا می‌توانید دلک را به انواع مختلفی تقسیم کنید. دلک خشن، یکی از انواع دلک است. این نوع دلک با استفاده از کیسه انجام می‌شود و یکی از فواید آن، افزایش گردش خون و جذب مواد مغذی است.
دومین نوع از دلک، املس است. این روش، دقیقا مقابل نوع خشن آن است. چون برعکس دلک خشن، باعث می‌شود که به شما حس انبساط منتقل شود.

دلک در کلینیک طب سنتی
سومین نوع از دلک، صلب است. صلب با زور زیاد انجام می‌شود. همین کار باعث تقویت‌شدن اعضا می‌شود. دلک نرم  اما،  به صورت آرام و با‌لطافت انجام می‌شود و باعث آرام‌شدن استخوان‌ها می‌گردد.
دلک کثیر یکی دیگر از انواع دلک است که باید مستمر باشد و با تکرار، موجب لاغر‌شدن اعضای بدن می‌شود.
دلک قلیل که برعکس روش کثیر است؛ با تندی و  در طول زمان کمی انجام می‌شود که باعث چاق شدن اعضا، می‌شود.
نوع آخر دلک، نوع معتدل است که در حد اعتلال انجام می‌شود و باعث قوی‌شدن بدن می‌شود.

مراقبت‌ها و توصیه‌های قبل از دلک

برای انجام دلک خیلی مهم است که به چه کسی مراجعه و چه نوع ماساژی را انتخاب می‌کنید. دستورهای مختلفی در این باره وجود دارد. بهتر است قبل از دلک، بدن را از سموم پاکسازی کرده باشید. این کار مواد زائدی را که در بدن شما است را از بین می‌برد. پاکسازی بدن از سموم باید بر اساس دستورالعمل‌های دقیق و توسط دکتر متخصص طب سنتی انجام شود.

در چه مواردی نباید دلک انجام داد؟

در واقع بهتر است، همه مسائل درمانی خود را با پزشک در میان بگذارید و بدون آگاهی پزشک، درمان دلک را آغاز نکنید. در مواردی پیش آمده که یک شخص با آسیب‌های بدنی، دلک را زیر نظر دلاک‌های سنتی انجام داده و دچار شکستگی یا آسیب در اعضای بدن خود شده است. به همین دلیل مثل همیشه، اولین توصیه ما به شما این است که درمان‌های سنتی را زیرنظر پزشکان متخصص طب سنتی انجام دهید. 

ماساژ طب سنتی در پزشکی نوین

هر چیزی که باعث سلامتی روح و روان موجودات زنده و یا انسان ها بشود و تاثیر خوبی بر بدن آن‌ها داشته باشد؛ جزو علم پزشکی به شمار می‌آید. مانند: استفاده کردن از درمان صنعتی، آب درمانی، حجامت، سنگ درمانی، خنده درمانی و یا هر چیز دیگری که برای سلامتی مفید باشد. مردم در طول تاریخ از راه‌های مختلفی برای درمان کردن و بهداشت استفاده کرده‌اند مانند انرژی درمانی،گیاه درمانی و غیره. دلک یکی از روش‌های سنتی درمان است که قدمت بسیاری دارد و حتی انسان‌های اولیه نیز از آن استفاده می‌کردند. امروزه علم پزشکی پس از مطالعات دقیق، اثرگذاری آن را تایید کرده است.

جالب است بدانید؛ این غریزه تنها در انسان‌ها وجود ندارد بلکه در حیوانات نیز استفاده از ماساژ برای درمان، به عنوان یک غریزه ذاتی وجود دارد.

 

خدمات دلک

انتخاب سبک مناسب برای دلک

یکی از بهترین روش‌های درمانی که با بدن سازگار است، مالش ضعیف و اندک است. یعنی وقتی توان بدنی نداریم مالش اندک و در زمان کوتاه، برای ما بهتر است. اما زمانی که وضعیت بدنی قوی باشد، باید مالش زمان زیاد و قوی را انجام دهید. در بدن‌هایی که متوسط است نیز مناسب ترین ماساژ، ماساژ معتدل است.
دلک قوی و بلند مدت به مرور زمان باعث می‌شود که اندام شما قوی شود و برای بدن‌هایی که چاق است مناسب است. یکی دیگر از چیزهایی که باید در زمان دلک به آن توجه کنید؛ فصل‌ درمان است. در هر فصل ماساژها متفاوت هستند. برای مثال در فصل زمستان بهترین ماساژ، ماساژ قوی است چون در این فصل نیروی درون خوبی داریم. اما در فصل تابستان بهتر است از مالش ضعیف استفاده کنید، چون نیروی بدنی در این فصل تحلیل می‌رود و منافذ بدن نیز باز می‌شود. در فصل بهار جریان مواد در بدن زیاد است که باعث پایین آمدن نیروی شما می‌شود پس باید در این فصل نیز، ماساژ ضعیف انجام شود.

 نکات مربوط به روغن مالی در دلک

یکی از عواملی که نمی‌گذارد بدن تحلیل شود و خشکی را که به‌ خاطر مالش زیاد به‌ وجود آمده است رفع می‌کند؛ روغن مالی است. مصرف روغن در ماساژهای ایران بستگی به قد و هیکل اشخاص دارد. ماده‌ای که در بدن جریان دارد و دارای توان فیزیکی گوناگون است و برای هیکلی که شل است روغن زیاد لازم داریم اما در بدن‌هایی چاق و یا تو پر به روغن کمی احتیاج دارید در فصل‌های خشک مثل: پاییز و تابستان روغن زیادی باید مصرف کنید. اما در فصل‌هایی مثل بهار و زمستان به‌خاطر اینکه رطوبت به ‌اندازه کافی وجود دارد لازم نیست روغن زیادی استفاده کنید. روغن بنفشه برای فصل تابستان بسیار خوب است ولی روغن‌هایی مثل شوید و بابونه برای زمستان مناسب‌تر هستند.

نتیجه گیری

دلک می‌تواند فواید زیادی برای ما داشته باشد. پس بهتر است؛ حتی یک بار هم که شده آن را تجربه کنید. ولی توجه داشته باشید که ماساژ درمانی مناسب بدن خودتان را انجام دهید که در بالا آن را توضیح دادیم. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد به شما برای تجربه حال بهتر و ماساژ درمانی کمک کند. افزایش سطح آگاهی شما می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش و … بهره‌مند شوید. کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید