روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه و درمان 1000 درد | نحوه تشخیص روغن سیاه دانه اصل

روغن سیاه دانه را نمی‌توان در کنترل و پیشگری از بروز بیماری ها نادیده گرفت. روغن سیاه دانه از سیاه دانه گرفته می‌شود. Nigella sativa نام بومی این دانه است و در خاور میانه، اروپای شرقی و آفریقای شمالی می‌روید. روغن سیاه دانه در طب سنتی و درمان‌های طبیعی بسیار کاربرد دارد. لازم به ذکر است که معجون دوسین نیز از دیگر فراورده های پرخاصیت سیاه دانه است. این رو می‌خواهیم در این مطلب از کلینیک تخصصی طب سنتی دکتر سریتا شما را با خواص روغن سیاه دانه و معجون دوسین آشنا نمائیم. پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 خواص روغن سیاه دانه برای بدن

سیاه دانه را می‌توان در گروهی از گیاهانی قرار داد که دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری هستند. با مصرف مناسب روغن سیاه‌دانه می‌توانید اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان و…بدن را تامین کنید. روغن سیاه دانه نیز دارای خواص ضد سرطان است و در کنترل فشار خون، تنظیم قند خون نقش مهمی دارد. در ادامه ویژگی های روغن سیاه دانه را برای شما شرح می‌دهیم.  

نحوه تشخیص روغن سیاه دانه اصل

یکی از راحت ترین راه‌ها برای تشخیص روغن سیاه دانه اصل، رنگ و بوی آن است. روغن سیاه دانه اصل دارای رنگ مشکی و بو و مزه بسیار تندی است. این روغن هم به صورت تصفیه شده (بدون لِرد) و تصفیه نشده (دارای لِرد) به فروش می‌رسد. نکته دیگری که بسیار مهم است، نوع نژاد سیاه دانه است. اگر روغن سیاه دانه در حجم کم تولید بشود ممکن است رنگ متمایل به قرمز داشته باشد.

در بسیاری از موارد، افراد سودجو، تنها از سیاه‌دانه برای استخراج روغن استفاده نمی‌کنند. روغن های دیگری نیز مانند روغن زیتون به عنوان روغن پایه مورد استفاده می‌گیرد. اما همچنان با توجه به اینکه روغن سیاه‌دانه روغن غالب است، رنگ و بوی روغن اصل را دارا می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که دقیق ترین راه برای تشخیص روغن سیاه دانه اصل تشخیص آن از طریق آزمایشکاه یا خریداری از فروشگاه‌های معتبر با رضایت بسیار بالای مشتری می‌باشد.

روغن سیاه دانه، جوش ها را ازبین می‌برد.

تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از روغن سیاه‌دانه می‌تواند در مشکلات پوستی نقش مهمی داشته باشد و میزان جوش موجود در سطح پوست را کاهش دهد. این بهبود موجود در سطح پوست به دلیل وجود خواص آنتی باکتریال و ضد‌میکروبی است. بر اساس تحقیقات به دست آمده، زمانی که افراد از روغن سیاهدانه به عنوان لوسیون بر روی پست استفاده کردند، در کمتر از 2 ماه تعداد جوش‌های صورت به میزان قابل توجهی کاهش داشته است. به طور مشابه در تحقیقی دیگر، از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا از ژلی که در آن روغن سیاه دانه به کار برده شده بود، به طور موضعی استفاده کنند، پس از 60 روز تعداد جوش‌های صورت نیز بسیار کاهش یافته بود. افرادی که این راه‌های درمانی را انجام داده بودند به میزان 76 درصد در مقایسه با گروه نمونه در جوش صورت کاهش داشتند.

فواید سیاه دانه برای جوش صورت

خلاصه: مطالعات نشان می‌دهند که روغن سیاه‌دانه (Nigella sativa) در بهبود جوش‌های صورت موثر است. محققان بر این باورند که خاصیت ضدمیکروبی و آنتی باکتریال دلیل این ویژگی منحصر به فرد روغن سیاه دانه می باشد.

به درمان پسوریازیس کمک می‌کند

بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که روغن سیاهدانه به درمان پسوریازیس کمک می‌کند. پسوریازیس (psoriasis) یک بیماری مزمن التهابی است که باعث ایجاد لکه‌های پوستی می‌شود. یک مطالعه بر روی حیوانات نشان می دهد که علائم التهاب پوستی بر روی موش های مبتلا به پسوریازیس بسیار کاهش داشته است. هنوز مطالعات بیشتری در زمینه تاثیر روغن سیاه دانه در دسترس نیست. البته در مطالعه بر روی 12 نفر تاثیرات استفاده از کرم‌های گیاهی که شامل روغن سیاه‌دانه و دیگر مواردی چون روغن زیتون، کره نارگیل و ویتامین های A و B12 را ارزیابی کرده‌اند. پس از استفاده از این کرم به مدت 12 هفته در 83 درصد از بیماران 75 درصد از شدت بیماری پسوریازیس کم شده بود. دانستن این نکته مهم است که در این محصول علاوه بر روغن سیاه دانه ترکیبات دیگری نیز استفاده شده است. پس بنابراین نمی‌توان بهبود این علائم را مطلقا به استفاده از روغن سیاه‌دانه نسبت داد. به منظور بررسی اثر روغن سیاه دانه در بهبود پسوریازیس به مطالعات بیشتری نیاز است.

ماساژ شکم با روغن سیاه دانه

لازم به ذکر است که از روغن سیاه دانه برای ماساژ درمانی شکم استفاده می شود. همانطور که ذکر شد، سیاه دانه به دلیل وجود خواص ضد التهابی می تواند درد ایجاد شده از اندام های درونی را کاهش دهد و برای زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های کلیوی و … بسیار مناسب است. 

خواص سیاه دانه برای پسوریازیس
فواید سیاه دانه برای پسوریازیس

خلاصه: برخی از مطالعات بر روی انسان ها و حیوانات نشان داد که روغن سیاه‌دانه می تواند شدت بیماری پسوریازیس را کاهش دهد. البته به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

خرید روغن سیاه دانه

شما کاربران گرامی می‌توانید مستقیما از  طریق سایت بانوکادراگ اقدام به خرید روغن سیاه دانه و در کمترین زمان ممکن درب منزل دریافت نمائید. 

 

زخم را بهبود می دهد

روغن سیاه‌دانه حاوی ترکیبی به نام تیموکینون است که قادر به تحریک بافت مرده و بهبود زخم است. مطالعات نشان داده اند که تیموکینون در بهبود زخم‌های ناشی از سوختگی برش و دیابت بسیار موثر عمل کند و دارای خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدان، ضد باکتریایی است. برای مثال، یک مطالعه دیگر حیوانی نشان داد که عصاره روغن سیاه دانه میزان زخم های دیابتی در موش‌های مبتلا به دیابت را کاهش داده است.

سیاه دانه و زخم
سیاه دانه و زخم

مو را تقویت می کند.

به دلیل وجود خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدان، روغن سیاه دانه در محصولات مراقبت از مو مانند ماسک ها و شامپو ها مورد استفاده قرار می گیرد. روغن سیاه دانه نیز باعث براقیت، افزایش مقاومت و بهبود جنس مو می شود.

خواص سیاه دانه برای مو

در سال 2014 یک مطالعه در جامعه آماری کوچک نشان داد که ترکیبات روغن نارگیل و روغن سیاه‌دانه در افرادی که دو بار در روز به پوست سرشان مالیده‌اند بیشتر شده است.در تحقیق دیگر با 90 نفر شرکت کننده، افرادی که از ترکیبات روغن سیاه دانه و ترکیبات گیاهی دیگر استفاده کرده‌اند ریزش مو به شدت کاهش یافته است.
خلاصه: روغن سیاه دانه به محصولات مراقبت از مو افزوده می‌شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روغن سیاه دانه به رشد مو کمک و از ریزش آن جلوگیری می کند.

معجون دوسین (فراورده دارویی سیاه دانه در طب سنتی)

معجون دوسین یکی از فراورده های پرخاصیت سیاه دانه می باشد. در معجون دوسین عسل طبیعی به همراه سیاه دانه نیم کوب شده ترکیب شده است . همچنین دارای ترکیباتی مانند پروتئین، پلی فنونی و فلاونوئیدی گیاهی ، و اسید های چرب اولئیک و پالمتیک و لینولئیک می باشد.

خواص معجون دوسین

معجون دوسین در درمان بیماری های زیر نقش دارد: 

  • غلظت خون
  • فشار خون
  • عفونت داخلی ادراری و تکرار ادرار
  • بیماری های کبدی
  • بیماری های ناشی از ضعف سیستم ایمنی
  • بیماری های التهابی گوش و حلق و بینی
  • کیست تخمدان

این محصول معجون دوسین را از فروشگاه اینترنتی معتبر طب سنتی خریداری نمائید. 

خواص روغن سیاه دانه برای پوست و کمک به درمان لک و پیسی

برخی از مطالعات نشان می دهند که روغن سیاه‌دانه در درمان لک و پیس های پوستی موثر عمل می‌کند. 33 نفر در یک آزمایش با مالیدن کرم روغن سیاه دانه به صورت دو بار در روز بر روی دست و پاها بسیار بهبود یافته‌اند. در این نتایج ثابت شد که اثر مثبت روغن سیاه دانه میتواند به دلیل نفوذ ملانین به لایه های داخلی پوست باشد. ملانین نوعی از رنگدانه طبیعی است که در مو، چشم و پوست یافت می شود.

خواص روغن سیاه دانه برای پوست
خلاصه: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که خواص روغن سیاه دانه در بهبود لک و پیسی با افزایش تولید رنگدانه در پوست نقش بسیار موثری دارد.

خاصیت ضد التهابی دارد

مطالعات ثابت کرده‌اند که روغن سیاه دانه دارای خواص منحصر به فرد ضد التهابی است. این ویژگی می‌تواند سلامت بدن را از جنبه های مختلف بهبود دهد. التهاب به پیشروی بیماری های مزمنی مانند دیابت نوع 2، مشکلات قلبی و سرطان کمک می‌کند. بر اساس یافته های 10 تحقیق ، روغن سیاه دانه می‌تواند محرک های ایجاد التهاب را کاهش و میزان آنتی اکسیدان های موجود در خون را افزایش دهد.
خلاصه:برخی از تحقیقات نشان داده اند که روغن سیاه دانه می‌تواند در کاهش محرک های التهابی موثر عمل و از بدن در برابر بیماری‌های مزمن محافظت کند.

سیاه دانه و کمک به لاغری

روغن سیاه‌دانه می تواند درکاهش وزن و چربی بدن کمک کند. مطالعه‌ای بر روی 84 خانم دارای اضافه وزن انجام شد. افرادی که برای 8 هفته از 3 قطره روغن سیاه‌دانه استفاده به همراه رژیم کم کالری استفاده می‌کنند از افرادی که فقط دارای رژیم کم کالری بوده اند وزن بیشتری را از دست دادند. تحقیقی دیگر بر روی 45 خانم نشان داد که مصرف روزانه 2000 میلی‌گرم روغن سیاه دانه در 8 هفته با کاهش میزان اشتها، چربی شکم و پهلو و … به کاهش وزن کمک می کند.

خواص سیاه دانه برای لاغری
خلاصه : خواص روغن سیاه دانه به کاهش اشتها و وزن و چربی کمک می‌کند اما همچنان به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیازمندیم.

معجون دوسین و روغن سیاه دانه برای لاغری

روغن سیاه دانه برای لاغری به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که روغن سیاه‌دانه را نباید بیشتر از 2 قاشق غذاخوری مصرف کنید.

  • یک قاشق غذاخوری روعسل را با یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه مخلوط کنید و به صورت ناشتا میل نمائید.
  • ترکیب 1 قاشق چایخوری روغن سیاه‌دانه، یک قاشق غذا خوری عسل و آب ولرم و دارچین و صرف آن به صورت ناشتا به لاغری شما کمک می کند.
  • روغن سیاه‌دانه را می‌توانید با سالاد یا در آب پرتقال بریزید و در آب حل کنید.

نکته بسیار مهم این است که این روش درکنار رژیم غذایی کم کالری و مناسب می‌تواند بسیار موثر واقع شود و مصرف سیاه‌دانه به تنهایی لاغری شما را تضمین نمی‌کند. 

قند خون را تنظیم می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که روغن سیاه دانه در تنظیم سطح قند خون بسیار موثر است. در 7 تحقیق ثابت شد که سیاه دانه می‌تواند محرک های کنترل قند خون مانند انسولین که در زمان ناشتا و پس از صرف اولین وعده غذایی را کنترل کند. یک تحقیق دیگر ثابت کرد که کاهش قند خون ناشتا و میزان هموگلوبین A1C می‌تواند دلیلی برای کنترل قند خون بلند مدت بر اثر استفاده از روغن سیاه دانه باشد. همچنین استفاده از روغن سیاه‌دانه اثر قوی تری نسبت به استفاده از پودر دارد.

خواص سیاه دانه برای قند خون
فواید سیاه دانه برای قند خون

خلاصه: بر اساس یافته‌ها این محصول می‌تواند در کنترل قند و کاهش قند خون ناشتا بسیار موثر عمل کند.

علائم اگزما را کاهش می‌دهد.

از بین بردن ناراحتی های پوستی مانند خشکی و خارش پوست را به شدت کم می‌کند. در سال 2012 نشان داده شد که روغن سیاه دانه می‌تواند مانند پماد بتامتازون عمل کند و شدت اگزما را به طور چشمگیری کاهش دهد. در این تحقیق شرکت کنندگان روزی 2 بار و به مدت 4 هفته این رو غن را به پوست خود مالش می‌دادند.
خلاصه: روغن سیاه دانه می تواند علائم اگزما را بهبود دهد و از پوست در برابر عفونت محافظت کند.

از بروز سندوم متابولیک جلوگیری می‌کند.

مطالعات نشان می دهند که روغن سیاه‌دانه می تواند از بروز سندروم متابولیک (گروهی از بیماری هایی مانند سکته مغزی، ناراحتی های قلبی و دیابت نوع 2). در یک مطالعه که بر روی 55 شرکت کننده با فشار خون بالا صورت پذیرفت، به هر یک از افراد روزی دوبار 2.5 میلی لیتر روغن سیاه‌دانه به مدت 8 هفته داده شد. در پایان هر مطالعه هر یک از این افراد نتیجه ای مثبت در فشار خون بالا داشتند. فشار خون دیاستولی، کلسترول ، LDL یا کلسترول بد و قند خون ناشتا (که فاکتورهای سندروم متابولیک هستند) در این افراد کاهش یافته بود. به یاد داشته باشید که سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب از مهم‌ترین فاکتورها در جلوگیری از بروز سندروم متابولیک هستند. مکمل‌هایی مانند روغن سیاه دانه می‌تواند به سلامتی شما کمک کند.
خلاصه: مطالعات نشان می‌دهد که ریسک ابتلا به سندروم متابولیک با مصرف روغن سیاه‌دانه کاهش می‌یابد.

عوارض روغن سیاه دانه

نکاتی که در مورد خواص روغن سیاه دانه و معجون دوسین  ذکر شده صرفا بر اساس تحقیقات به دست آمده می باشد. لازم به ذکر است که این خواص ممکن است در افراد مختلف به طور متفاوت عمل کند. بنابراین قبل از مصرف، با دکتر طب سنتی خود مشورت نمائید. درصورتی که از این محصول به صورت موضعی استفاده می کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطمئن شوید دارای حساسیتی پوستی نیستید. استفاده بیش از حد از روغن سیاه‌دانه ممکن است باعث التهاب و تحریک پوست شود. همچنین استفاده از روغن سیاه‌دانه به زنان باردار و کودکان توصیه نمی‌شود.  

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

نتیجه گیری

روغن سیاه‌دانه یک منبع غنی گیاهی از مواد معدنی است که اثرات مهمی در سلامت و زیبایی دارد. به طور مشخص، دارای خاصیت ضد التهابی است، قند خون را تنظیم می کند، سلامت پوست و مو را بهبود می‌دهد و به کنترل وزن کمک می‌کند. روغن سیاه‌دانه و فراورده های آن مانند معجون دوسین را به صورت متنوع و در داروخانه‌های مختلف پیدا کنید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید