طب سوزنی

طب سوزنی ، درمان ، مزایا و عوارض | هرآنچه که درباره طب سوزنی باید بدانید

اگر با طب مکمل یا پزشکی جایگزین به تازگی آشنا شده اید، ماساژ درمانی و طب سوزنی (Acupuncture) از درمان‌های نوظهور به شمار می رود. چطور ممکن است فرو کردن سوزن به درون پوست‌ حال‌تان را بهتر کند؟ این کار آسیبی ندارد؟

شاید طب سوزنی وحشتناک به نظر برسد، اما بنابر شواهد موجود می‌تواند بسیار مفید باشد

خب، نه. مسلماً آن‌قدر که تصور می‌کنید روش دردناکی نیست. با توجه به این‌که بیش از 2500 سال است که مورد مطالعه و استفاده بوده است، به نظر می‌رسد که مشتاقان طب سوزنی چینی شناخت جدی از آن دارند. برخی افراد به این نوع درمان ایمان دارند و آن را «معجزه‌ای» می‌دانند که کیفیت زندگی‌شان را بهتر کرده است؛ زیرا گفته می‌شود که قادر است هر عارضه‌ای، از افسردگی و حساسیت گرفته تا تهوع بامدادی و گرفتگی‌های عضلانی را درمان کند.

وقتی به حرف‌های دوستدارانش گوش کنید، به‌نظرتان می‌رسد که این روش درمانی ترسناک، دارویی شگفت‌انگیز برای هر دردی است. اما آیا واقعاً همین طور است؟ بیایید نگاه دقیق‌تری به آن بیندازیم.

طب سوزنی
طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب‌سوزنی چینی نوعی روش مبتنی‌ بر دارو در چین باستان است. که در آن با استفاده از سوزن‌، سوراخ‌های خاصی روی پوست ایجاد و انواع بیماری‌ها را درمان می‌کردند. پاول کمپیستی، متخصص مجاز این طب سنتی که کارشناس ارشد رشتۀ طب سنتی شرقی است، توضیح می‌دهد «روشی کم‌تهاجمی است که در آن با تحریک بخش‌هایی از سطح پوست که عصب فراوانی دارند بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و کارکردهای مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند.»

کمپیستی می‌گوید «در محل فرو رفتِ هر سوزن، جراحت کوچکی ایجاد می‌شود. گرچه به‌حدی کوچک است که هیچ ناراحتی‌ای به دنبال ندارد، برای این‌که بدن را به واکنش وادارد، کفایت می‌کند.» وی اضافه می‌کند «تحریک سیستم ایمنی، افزایش گردش خون به محل جراحت، درمان جراحت و کاهش درد بخشی از واکنش‌های بدن هستند.» تحقیقات جدید دربارۀ طب سوزنی عمدتاً متکی به همین نظریه هستند.

 

طب سوزنی

فلسفۀ طب سوزنی

فلسفۀ چینیِ نهفته در این طب سنتی کمی پیچیده‌تر است؛ زیرا شیوۀ باستانی آن علمی و پزشکی نبوده است. کمپیستی می‌گوید «چینی‌های باستان معتقد بودند که بدن انسان سرشار از نیروی نامرئیِ حیات‌بخش است که بدن را به تحرک می‌آورد و به آن «چی» می‌گفتند. وقتی نیروی چی به‌خوبی در بدن جریان می‌یابد و خود را به همۀ قسمت‌ها می‌رساند، فرد سلامت جسمانی و روانی خوبی خواهد داشت. وقتی چی جریان درستی نداشته باشد (راه آن مسدود شود یا ناقص جریان یابد) فرد احساس بیماری می‌کند.»

مفهوم چی در طب سوزنی چینی چندان هم عجیب‌ و غریب نیست-آن را کارکرد طبیعی داخلی بدن‌تان در نظر بگیرید. گاهی اوقات که مضطرب یا ناراحت هستید، نسبت به بیماری مستعدتر می‌شوید. وقتی سالم و آرام هستید، بدن‌تان آن را به‌ لحاظ جسمی هم بروز می‌دهد. به‌علاوه، خلق‌وخو، سلامت روانی و سلامت عمومی بر سلامت جسمانی تاثیرگذار است. بنابراین، طب سوزنی (Acupuncture) به افراد کمک می‌کند به تعادل یا نیروی چی دست یابند و در نتیجه راه فرار از بسیاری از بیماری‌ها را فراهم می‌کند. شما کاربران گرامی می‌توانید جهت دریافت خدمات طب سنتی مانند بادکش ، زالودرمانی ، فصد خون و … با مشاورین کلینیک دکتر سریتا در تماس باشید. 

طب سوزنی چه بیماری هایی را  درمان می‌کند؟

ممکن است به دلایل مختلفی به طب سوزنی (Acupuncture) علاقه‌مند شده باشید، زیرا بی‌شمار بیماری و علائم بیماری وجود دارد که مزایای طب‌سوزنی در رفع آن‌ها کارساز است. این هم تنها بخشی از بی‌شمار ادعاهایی که دربارۀ طب سوزنی وجود دارد:

طب سوزنی

 • حساسیت‌ها
 • اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • درد مزمن
 • فشار خون بالا
 • بی‌خوابی
 • دل‌دردهای قاعدگی و سندروم پیش از قاعدگی
 • تهوع بامدادی (در زنان باردار)
 • پیچ‌خوردگی‌ها
 • سکتۀ مغزی

برخی مطالعات حتی نشان داده‌اند که این طب سنتی در درمان سرطان و بیماری ام‌اس هم مؤثر است، اما تحقیقات کمی در زمینۀ این بیماری‌ها انجام شده است و اثبات فواید آن مستلزم انجام مطالعات بیشتری است.

دربارۀ تاثیر این طب بر ناراحتی‌های زیر شواهد کمی وجود دارد:

 • آکنه
 • درد شکمی
 • درد سرطان
 • چاقی
 • بی‌خوابی
 • ناباروری
 • دیابت
 • اسکینزوفرنی
 • خشکی گردن
 • اعتیاد به الکل

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد طب سوزنی چینی درمانی معجزه‌گر برای تمام بیماری‌ها است. اما به نظر می‌رسد شواهدی وجود دارد دال‌ بر این‌که درمانی مفید برای کسانی است که ممکن است بیماری‌ها و ناراحتی‌های متعددی داشته باشند. دلیلش این است که این روش بیش از 2500 سال کاربرد داشته است و با پیشرفت تحقیقات، دانش و آگاهی ما از ماهیت و طرز کار دقیق آن هم افزایش خواهد یافت.

گنجاندن طب‌سوزنی در زندگی واقعی

در حال حاضر، اگر به عارضه‌ای مبتلا هستید که سوزن‌درمانی از پشتوانۀ علمی در درمان آن برخوردار است، در این‌جا به شما می‌گوییم از هر جلسۀ آن چه انتظار داشته باشید. هر جلسۀ در هر کجا 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد، گرچه بیشتر این زمان ممکن است به گفت‌وگو دربارۀ علائم بیماری و نگرانی‌های‌تان با متخصص سپری شود بدون این‌که از سوزن استفاده شود. بخش واقعی درمان با این طب سنتی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد، گرچه کل این مدت هم لزوماً به این معنی نیست که سوزن‌ها روی پوست‌تان خواهد بود!

طب سوزنی
طب سوزنی چینی

دربارۀ نتایج طب سوزنی، تقریباً غیرممکن است که بگوییم فرد باید منتظر چه چیزی باشد؛ چون واکنش افراد به طب سوزنی و عوارض طب سوزنی تجربه‌شان از آن متفاوت است.

کمپیستی توضیح می‌دهد «هیچ واکنش همگانی به طب‌سوزنی وجود ندارد. برخی احساس آرامش می‌کنند و ممکن است کمی خسته شوند، برخی دیگر احساس می‌کنند انرژی گرفته‌اند و برای انجام هرکاری آمادگی دارند. برخی بلافاصله احساس می‌کنند حال‌شان بهتر شده است و برخی دیگر بعد از چند جلسۀ درمانی متوجه تغییرات مثبت می‌شوند.»

متداول‌ترین واکنش به سوزن‌درمانی چیست؟

کمپیستی می‌گوید «افراد احساس شادی و رضایت می‌کنند. بیانش سخت است اما طب‌سوزنی به بیشتر افراد حس تعادل و هماهنگی متفاوتی می‌بخشد و این حس خوبی است!» شاید بعد از درمان احساس خستگی کنید و در خوراک خود تغییراتی حس کنید یا اصلاً هیچ تغییری تجربه نکنید.

چطور متخصص طب سوزنی پیدا کنم؟

به‌گفتۀ کمپیستی، «اگر کسی را سراغ دارید که تجربۀ رضایت‌بخشی از متخصص طب سوزنی دارد، از او بخواهید شخصاً شما را به آن متخصص ارجاع دهد یا معرفی کند. معمولاً این بهترین راه است؛ زیرا افرادی که به‌لحاظ روحی شبیه هم هستند، اغلب یکدیگر را همراهی می‌کنند.» فراموش نکنید که حتماً به متخصص طب سوزنی مجاز مراجعه کنید.

هزینه مراجعه به متخصص طب سوزنی چقدر است؟

هزینه طب سوزنی (Acupuncture) به عواملی بستگی دارد. مثلا محل زندگی و یا اینکه متخصص شما بیمه قبول می‌کند یا خیر.

اگر در شهرتان متخصص طب سوزنی نباشد چه؟

طب سوزنی را هرگز نباید خودتان به تنهایی امتحان کنید. نه‌تنها ممکن است علائم بیماری‌تان را تشدید کند بلکه راه خوبی برای متعادل کردن نیروی چی درون بدن‌تان نخواهد بود. درعوض، اگر می‌خواهید در خانه به فواید مشابهی دست یابید، «برای افزایش جریان انرژی در قسمت‌های مختلف بدن‌تان، تای چی، یوگا، مراقبه و یادگیری تکنیک‌های سادۀ خود ماساژ درمانی را امتحان کنید». وارد کردن فشار به این نقاط به طب فشاری معروف است. لاز م به ذکر است که برای دریافت خدمات تخصصی طب سنتی با کلینیک دکتر سریتا تماس حاصل نمائید و پس از مشاوره و تجویز بهترین پزشکان متخصص طب سنتی، از این روش درمانی به عنوان طب مکمل بهره ببرید. 

طب سوزنی

لیسا چان، متخصص مجاز بازتاب‌درمانی، دربارۀ نقاطی از بدن‌ که خودتان می‌توانید ماساژ دهید، توصیه‌های ارائه کرده است: مثلا اگر با درد قاعدگی دارید، «تورفتگی قوزک داخلی پایتان را با انگشت شصت نگه دارید و کمی فشار دهید. این ناحیه نقاط K 3، 4 و 5 را در بر می‌گیرد. اگر دچار بد خوابی هستید، فاصلۀ بین دو ابرو را که به آن «یین و یانگ» می‌گویند به‌صورت دورانی بمالید، ابتدا در جهت عقربه‌های ساعت و سپس در خلاف جهت عقربه‌های ساعت. برای تسکین کمردرد نقطۀ «Du 26» یعنی فاصلۀ بین وسط بینی و لب بالایی خود را فشار دهید. محبوب‌ترین نقطۀ مورد استفاده در طب فشاری «LI 4» (رودۀ بزرگ 4) و دلیل قانع‌کننده‌ای برای آن وجود دارد. فشار دادن این نقطه، که بر روی عضله‌ای بین انگشت شست و اشاره قرار دارد، به تسکین سردرد، دندان‌درد، استرس و درد صورت و گردن کمک می‌کند. اگر باردار هستید، به این نقطه فشار وارد نکنید، مگر آن‌که برای زایمان آمادگی داشته باشید؛ زیرا با فشار این نقطه، درد زایمان‌تان تحریک می‌شود.

ویزیت آنلاین طب سوزنی
ویزیت آنلاین طب سوزنی

نقاط مورد استفاده در طب فشاری

 • برای دردها و گرفتگی‌های قاعدگی، گودی قوزک داخلی پای‌تان را کمی فشار دهید.
 • برای بی‌خوابی، فاصلۀ بین ابروهای خود را دورانی، در جهت عقربه‌های ساعت و سپس خلاف عقربه‌های ساعت، مالش دهید.
 • برای کمردرد، فضای بین وسط بینی و لب بالایی را فشار دهید.
 • برای سردردهای عمومی، سعی کنید عضلۀ بین انگشت شست و انگشت اشاره را بفشارید.

اگر مطمئن نیستید که از کجا و چطور شروع کنید، با متخصص مجاز طب سوزنی (Acupuncture) یا بازتاب‌درمانی مشورت کنید. او به شما نشان می‌دهد به چه محلی و چطور درست فشار وارد کنید. طب‌سوزنی را برای بسیاری از عارضه‌ها ایمن و مفید می‌دانند، اما درمان عام هر دردی نیست. باید داروهای خودتان را هم استفاده کنید. ممکن است علائم بیماری‌تان را از بین نبرد، اما آن‌ها را کاهش می‌دهد. بنابراین، ارزشش را دارد که به‌ویژه در مورد دردهای مزمن، آن را امتحان کنید.

اگر هنوز تردید دارید، دربارۀ نگرانی‌هایی که دارید با پژشک‌تان صحبت کنید. علائم‌تان، سابقۀ پزشکی‌تان و سلامت کلی‌تان را بررسی خواهند کرد تا معلوم شود آیا طب‌سوزنی برای‌تان مناسب است یا خیر.

Paul Kempisty

منبع:  Healthline

برای استفاده از خدمات ویزیت آنلاین و طب سوزنی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 جهت دریافت مشاوره طب سوزنی و تعیین وقت تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون ، ماساژ و … بهره‌مند شوید. کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد. 

دیدگاه خود را بنویسید