شاخص

لکه بینی و عوامل ایجاد آن

لکه بینی خونریزی اندک از واژن است که در زمانی غیر از زمان قاعدگی اتفاق می‌افتد. این مساله ممکن است باعث ایجاد نگرانی برای شما بشود. لکه بینی ممکن است به این صورت باشد که فقط یک یا دو لکه خون روی لباس زیر یا دستمال توالت خود مشاهده کنید، یا حتی ممکن است به گونه‌ای خونریزی داشته باشید که انگار دوره قاعدگی خود را آغاز کرده‌اید. عوامل متعددی می‌تواند باعث ایجاد لکه بینی شود که ما در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 •  لکه بینی چیست
 • عوامل ایجاد لکه بینی
 • چگونگی تشخیص علت لکه بینی

تخمک‌گذاری یکی از عوامل لکه بینی

خونریزی واژن در طول تخمک‌گذاری تقریباً در میانه سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد. بعضی از زنان لکه‌بینی را در هر سیکل قاعدگی تجربه می‌کنند. اما برخی دیگر تنها در برخی از سیکل‌های خود این مشکل را تجربه می‌کنند و برخی نیز اصلاً لکه بینی ندارند. خونریزی تخمک گذاری معمولاً خونریزی سبکی است و از خونریزی قاعدگی بسیار خفیف تر است.

هنگامی که تخمدان تخمک را در فرایند تخمک گذاری آزاد می‌کند،فصد خون یک فولیکول ریز شکسته می‌شود تا تخمک بیرون بیاید. در بعضی از خانم‌ها، این امر باعث لکه بینی می‌شود که یک روز طول می‌کشد.

لکه‌بینی ممکن است با کمی گرفتگی همراه باشد که ممکن است بین چند ساعت تا یک روز ادامه پیدا کند. اگر این وضعیت بیش از چند روز ادامه داشته باشد، آنگاه ممکن است عامل دیگری غیر از خونریزی تخمک گذاری در میان باشد.

Spot stain

لکه بینی ناشی از لانه گزینی

حدود یک هفته پس از بارور شدن ماساژ درمانی تخمک توسط اسپرم، تخمک باید در رحم لانه گزینی کند. گاهی اوقات این امر باعث کمی خونریزی می‌شود که به خونریزی لانه گزینی معروف است. خونریزی لانه گزینی، نشانه اولیه بارداری است و کاملا ً طبیعی است و به هیچ درمان پزشکی نیاز ندارد و یک سوم از زنان این خونریزی را تجربه می کنند. ۶ تا ۱۲ روز پس از رابطه جنسی رخ می‌دهد و یک بخش اساسی از بارداری است.  حجامت ابن خونریزی به طور معمول فقط یک یا دو روز طول می‌کشد و حدود یک هفته پس از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد؛ یعنی معمولاً حدود یک یا دو هفته قبل از پایان دوره قاعدگی اتفاق می‌افتد.

اگر همراه با خونریزی، علائمی مثل:

 • درد شکم
 • تهوع
 • گیجی
 • و استفراغ

داشتید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

داروهای ضدبارداری و هورمونی یکی از عوامل لکه بینی

داروها و روش‌های جلوگیری و ضدبارداری هورمونی، از جمله:

 • قرص‌های ضدبارداری
 • تزریقات
 • و کاشت‌های هورمونی

می‌توانند باعث لکه‌بینی شوند.

لکه‌بینی به ویژه در چند ماه اول معمول است، زیرا هورمون‌های زالو درماني بدن نسبت به داروهای ضدبارداری تنظیم می‌شوند. این داروها حاوی ترکیبات هورمونی زنانه (پروژسترون و استروژن) می باشد. بطور کلی در سه ماه اول مصرف این داروها لکه‌بینی دیده می شود و جای نگرانی نیست.

 

آسیب‌هایی که باعث لکه بینی می‌شوند

Spot stain

آسیب‌دیدگی واژن، گردن و دهانه‌ی رحم یا رحم ممکن است باعث خونریزی و لکه‌بینی شود. به طور مثال مقاربت جنسی خشن یا آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند سرویکس یا بافت واژن را تحریک کند و باعث خونریزی شود.

اگر خونریزی جزئی است و همراه با درد نیست، معمولاً مشکلی نیست و خود برطرف می‌شود. ولی اگر خونریزی غیر قابل توضیح و سنگین یا همراه با درد باشد می‌تواند یک مسئله‌ی اورژانسی باشد.

تشخیص علت لکه بینی

لکه‌بینی ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، می‌تواند به صورت متناوب اتفاق بیفتد یا از یک الگوی قابل پیش بینی پیروی کند. اگر لکه‌بینی چندین ماه پس از شروع بارداری شروع شود، بدون وجود لکه بینی قبلی، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی باشد و فرد باید به پزشک مراجعه کند. پزشکان برای تشخیص علت لکه بینی عموما تعدادی آزمایش به شرح زیر می‌گیرند:

 • تست بارداری
 • آزمایش شمارش گلبول‌های خون
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش آنزیمهای کبدی
 • تست پاپ اسمیر
 • اسکن لگن

با توحه به توضیحاتی که راجع به عوامل مختلف لکه‌بینی داده شد، توصیه می‌شود برای تشخیص دقیق‌تر علت آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهترین متخصصان طب سنتی زنان در تهران

وقتی مساله طب سنتی و بیماری‌های زنان در تهران، به میان می‌آید، با صدها اسم رو به رو می‌شویم؛ اما از نظر ما متخصص طب سنتی کسی است که علاوه بر دانش تجربی، در این زمینه تحصیل کرده و مدارک و دوره‌های علمی را پشت سر گذاشته باشد. در این مقاله، چند نفر از بهترین پزشکان طب سنتی شهر تهران را معرفی می کنیم.

Spot stain

 

دکتر رادمنش

 

دکتر مریم رادمنش

دکتر فاطمه مرادی

 

دکتر فاطمه مرادی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

برای درمان لکه بینی

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید