شاخص

ماساژ رفلکسولوژی چطور بیماری‌ها را درمان می‌کند؟

ماساژ درمانی از روش‌هایی است که در تمام دنیا تاریخچه‌ای طولانی دارد. حتی در برخی کشورها، این روش به عنوان مکملی برای طب مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود ماساژ مهم به نظر برسد، افزایش گردش خون در ناحیه ماساژ است. در اکثر بیماری‌ها به‌خصوص دردهای عضلانی این روش بسیار مفید است. روش بسیار حرفه‌ای‌تر و هوشمندانه‌تر برای ماساژ، ماساژ رفلکسی است. این ماساژ به درمان بهتر می‌انجامد و می‌توان گفت ترکیبی از شناخت علمی بدن و ماساژ است. اما ماساژ رفلکسولوژی چیست و چگونه در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماساژ رفلکسولوژی چیست؟

Reflexology massage (5)

برای این که بدانید ماساژ رفلکسولوژی چیست، باید این واژه را بشناسید. رفلکسولوژی به فشاری گفته می‌شود که به بخش‌های خاصی از بدن وارد می‌شود. این نقاط روی دست و پاها قرار دارد و بر اساس طب سنتی این بخش‌ها با دیگر بافت‌ها، ماهیچه‌ها، غدد و اعضای مهم بدن در ارتباط هستند. تحریک این بخش‌ها سبب می‌شود تا خون و اکسیژن در بدن گردش مناسبی داشته باشد و درد بدن در مناطق مختلف آن تسکین پیدا کند. با اعمال فشار در قسمت‌های خاصی از دست و پا می‌تواند دیگر بخش‌های بدن را درمان کرد

اگر با طب سوزنی آشنایی داشته باشید، این نوع ماساژ را بهتر درک می‌کنید. ماساژ درمانی بر اساس کانال‌های انرژی که به نام انرژی «چی» نیز شناخته می‌شوند صورت می‌گیرد. در ماساژ طب سنتی، اعتقاد بر این است، هنگامی که انرژی در بدن به گردش در نمی‌آید و کانال‌های انرژی مسدود می‌شوند، احساس ناخوشی و درد سراغ فرد می‌آید. هنگامی که از ماساژ رفلکسولوژی استفاده می‌کنید، با اعمال فشار بر روی این کانال‌ها، انرژی را به درون آن می‌فرستید و جریان انرژی بدن مجدداً برقرار می‌شود.

این عمل سبب می‌شود تا سلامتی و تعادل بدن برقرار شود. ماساژ درمانی و با توجه به این که کانال‌هایی که تحت فشار قرار گرفته‌اند با سیستم عصبی مرکزی ارتباط دارند، سبب از بین بردن درد می‌شوند.

تاریخچه ماساژ رفلکسولوژی

ظهور این طب به سال‌ها پیش برمی‌گردد. زمانی که طب سوزنی در چین شکل گرفت. از اینرو می‌توان آن‌را جزو طب شرقی دانست که مربوط به 5000 سال پیش است. سپس در مصر ادامه می‌یابد و در کتاب‌های تاریخی از آن یاد شده است.

رفلکسی گسترش می‌یابد و در اروپا و آمریکا نیز به آن توجه ویژه می‌شود تا جایی که به‌عنوان یک مکمل برای طب کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابتدا این طب فقط در طبقه پادشاهان و ثروتمندان جامعه مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی امروزه به صورت فراگیر استفاده می‌شود. البته این نوع ماساژ در کشور ما سن چندانی ندارد و هنوز هم بسیاری از افراد حتی نام آن را هم نشنیده‌اند.

نقاط رفلکسولوژی در پا

Reflexology massage (1)

در ماساژ رفلکسی، نقاط خاصی از پا یا دست ماساژ داده می‌شود. با توجه به این که فرد چه مشکلی داشته باشد و برای درمان چه قسمتی از بدن مراجعه کند، باید قسمت‌های خاصی از این نواحی ماساژ داده شوند. به‌عنوان مثال مشکلات مغزی اکثراً در نواحی مانند نوک انگشتان پا درمان می‌شوند. همچنین مشکلات قلب و ریه با ماساژ سینه پا درمان می‌شوند.

اگر بخواهیم شمای کلی از این نقاط را مورد بررسی قرار دهیم حجامت می‌توان گفت که از نوک انگشتان به سمت پایین، اندام به ترتیب از بالا به پایین روی قسمت‌های مختلف پا قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال قسمت مربوط به کلیه و مثانه پایین‌تر از قسمت‌های مربوط به قلب و ریه قرار می‌گیرند.

 

با ماساژ هر قسمت از کف پا، می‌توان بخش خاصی از بدن را تحت تاثیر قرار داد. شاید به همین علت است که پا را قلب دوم انسان می‌دانند و توجه به آن را بسیار مهم تلقی می‌کنند.

فواید ماساژ رفلکسولوژی

قطعاً رفلکسی فواید زیادی داشته است که در طب سنتی و چینی به آن توجه ویژه شده است. همان‌طور که گفته شد این نوع ماساژ برای قسمت‌هایی از بدن که کانال‌های اصلی انرژی هستند اعمال می‌شود. از اینرو دارای فواید مختلفی است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • افزایش سطح انرژی در بدن
  • بهبود عملکرد عصبی
  • ایجاد آرامش
  • کاهش سردرد و تحریک سیستم عصبی
  • کاهش درد‎‌های بارداری و زایمان
  • سم‌زدایی بدن

افزایش سطح انرژی در بدن

کانال‌های انرژی ممکن است مسدود شوند و به راحتی قابل فهم است که انرژی در بدن به خوبی جریان نمی‌یابد. همین امر سبب می‌شود تا احساس خستگی و کسالت و به دنبال آن بیماری‌های مختلف جسم و روان پدید آید. رفلکسی فشار آرامی بر نواحی کانال انرژی اعمال می‌کند و همین امر سبب باز شدن این کانال‌ها و جریان یافتن انرژی می‌شود. از این رو سطح انرژی بدن افزایش می‌یابد و متابولیسم بدن بهتر انجام می‌گیرد.

بهبود عملکرد عصبی در ماساژ درمانی

سیستم‌های عصبی یکی از پرکارترین بخش‌های بدن هستند که به طور دائم در حال کار هستند. با توجه به این که عصب‌های بدن ممکن است به مرور حساسیت خود را نسبت به عوامل محیطی از دست دهند، عملکرد آن‌ها به مرور کاهش می‌یابد. به همین علت بیماری‌هایی مانند پارکینسون و لرزش دست و پا در پیری رایج هستند.

با ماساژ رفلکسولوژی تعداد بسیار زیادی از عصب‌های مختلف تحریک می‌شوند. از این طریق حساسیت و واکنش‌پذیری آن‌ها بهبود پیدا می‌کند. با ماساژ نواحی مهم در دست و پا، مسیرهای عصبی تمیز می‌شوند و در سنین بالا کمک زیادی به فرد می‌کند.

ایجاد آرامش با رفلکسولوژی

Reflexology massage (3)

هنگامی که مسیرهای عصبی در بدن باز می‌شوند و انرژی در آن‌ها جریان می‌یابد، احساس آرامش در فرد القا می‌شود. این روش سبب می‌شود تا استرس در بدن به شدت کاهش یابد. به‌همین علت از ماساژ برای مشکلات خواب و استرس‌های مختلف در بیماران اعصاب و روان نیز استفاده می‌شود. البته این روش در افراد عادی و سالم نیز قابل استفاده است. می‌توان بعد از روزهای کاری سخت و پر تنش، به کمک ماساژ، آرامش را تجربه کرد.

کاهش سردرد و تحریک سیستم عصبی

اکثر سردرد هایی مانند میگرن، دلایل عصبی دارند. هنگامی که کانال‌های عصبی باز می‌شوند، بیماری‌هایی از این قبیل نیز بهبود پیدا می‌کنند. با توجه به اینکه یکی از فواید ماساژ کاهش درد است، با تحریک سیستم عصبی می‌توان درد را کاهش داد. به‌طور کلی هرگونه دردهای عصبی و سردردهایی که ناشی از تنش هستند با ماساژ رفلکسولوژی قابل درمان هستند.

با توجه به اینکه اکثر افراد برای درمان این بیماری‌های به سراغ داروهای مسکن قوی می‌روند، در اصل به جای درمان و رفع مشکل، صورت مسئله را پاک می‌کنند و بیماری را برای مدتی کوتاه مخفی می‌کنند. ولی ماساژ درمانی سبب می‌شود تا عامل ایجاد بیماری از بین برود و سلامت بیشتری در بدن ایجاد می‌شود.

ماساژ درمانی و زایمان

با توجه به قدرت مسکن و کاهش درد که در این نوع ماساژ وجود دارد، می‌توان به‌راحتی از آن برای کاهش درد در زنان باردار به‌خصوص در حین زایمان استفاده کرد. علاوه بر این استرس زیادی در این مواقع به فرد وارد می‌شود که با بهبود انرژی بدن و کاهش استرس، روند زایمان راحت‌تر و با دغدغه کمتری صورت می‌گیرد.

سم‌زدایی با رفلکسولوژی

Reflexology massage (2)

یکی دیگر از فواید ماساژ در طب سنتی، سم‌زدایی بدن است. کاری که گردش خون در بدن ایجاد می‌کند، رساندن مواد مغذی و انرژی به بدن و دفع مواد زائد است. ماساژ درمانی باعث می‌شود، گردش خون در بدن بهبود یابد. از اینرو سرعت گردش خون و رفت و آمد راحت‌تر آن سبب می‌شود سم‌زدایی به‌خوبی انجام گیرد. از اینرو برای مشکلات مجاری ادراری و مثانه می‌تواند موثر باشد و فشار ناشی از دفع سموم را از روی این اندام‌ها بردارد.

ماساژ درمانی و کاربردهای آن

دست و پاها به‌عنوان اندام‌های انتهایی بدن، فشار و استرس زیادی را در طی روز متحمل می‌شوند. به‌خصوص پاها که فشار کل بدن به آن‌ها تحمیل می‌شود. گاهی این فشار به‌صورت استرس و درد به دیگر نواحی بدن انتقال می‌یابد و سبب بیماری‌های مختلفی مانند سردرد می‌شود.

از ماساژ در طب سنتی برای درمان بیماری‌های اعصاب و افسردگی نیز استفاده می‌شود. در صورتی که برخی افراد از ماساژ فقط برای آرامش استفاده می‌کنند.

البته این نوع ماساژ علاوه بر پا و دست، گاهی اوقات بر روی لاله گوش نیز اعمال می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که این اندام نیز دارای اهمیت ویژه‌ای از نظر انرژی درمانی است.

رفلکسولوژی اکثر اوقات توسط پزشک پیشنهاد می‌شود و کلینیک‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند که در بیماری‌های مختلفی این نوع ماساژ را اعمال می‌کنند.

اولین و رایج‌ترین کاربرد ماساژ درمانی، گردش خون، هوا و انرژی است که سبب بهبود حال عمومی بیمار می‌شود. علاوه بر این برای مواردی مانند میگرن، اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب و خوردن و مواردی از این قبیل که به سیستم اعصاب و روان فرد وابسته است، ماساژ رفلکسولوژی مفید است.

آسیب به عضلات و درد در این نواحی مانند آسیب‌های ورزش، کمردرد و فشار ماهیچه‌ها، تنش پیش از قاعدگی و… نیز توسط ماساژ طب سنتی می‌توانند بهبود پیدا کنند.

ماساژ درمانی و نتیجه مطالعات آن

امروزه درمان بیشتر به سمت حذف عامل بیماری پیش می‌رود و همین امر سبب شده است تا طب سنتی و روش‌های مختلف آن مورد توجه قرار گیرد. ماساژ طب سنتی نیز سالهاست با کار کردن روی کانال‌های انرژی بدن به‌راحتی می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند.

باز شدن کانال‌های انرژی بدن و بهبود گردش انرژی در بدن، سبب می‌شود تا استرس از روی بخش‌های داخلی بدن برداشته شوند و این عامل به سرعت درمان و کاهش درد کمک شایانی می‌کند.

قسمت‌های مختلفی که در کف پا قرار دارند هر کدام کانالی مربوط به قسمت خاصی از بدن دارند و می‌توان گفت شاه‌راهی است که به این اندام‌ها وصل می‌شود. با ماساژ این نواحی و تعدیل انرژی در آن‌ها، اندام‌های داخلی نیز بهبود پیدا می‌کنند.

استفاده از ماساژ طب سنتی امروزه در کنار طب مدرن مورد توجه قرار می‌گیرد و در بیماری‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود. کاهش استرس و احساس آرامش یکی از رایج‌ترین درمان‌های ماساژ رفلکسی است.

Reflexology massage (1)

 

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باش

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید