ماساژ سیاتیک چیست و چگونه درد سیاتیک را بهبود می دهد؟

ماساژ سیاتیک چیست و چگونه درد سیاتیک را بهبود می دهد؟

ماساژ سیاتیک را با شل کردن عضلات، بهبود تحرک و افزایش انعطاف پذیری درمان می‌کند. بنابر نظر پزشکان این کار باید.توسط افراد حرفه ای صورت پذیرد. بنابراین از اقدام خود سرانه برای دریافت این وع از خدمات پرهیز کنیم. در این مقاله از سایت دکتر سریتا شما را با ماساژ سیاتیک آشنا می کنیم پس تا پایان این مقاله را مطالعه نمائید.  ماساژ درمانی یکی از انواع درمان‌های جایگزین برای سیاتیک است که می‌تواند تا حدی تسکین دهنده درد باشد. یک متخصص ماساژ سیاتیک کمر که آموزش ماساژ سیاتیک را دیده است، می‌تواند عضلات کمر شما را به گونه‌ای ماساژ دهد که آن عضلات شل شوند و درد در این ناحیه تسکین یابد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد سیاتیک کمک کند.

سیاتیک چیست؟

سیاتیک اصطلاحی است که به دردی در امتداد عصب سیاتیک گفته می‌شود، که از پایین کمر، باسن و پایین هر پا گسترش می‌یابد. سیاتیک معمولاً فقط یک طرف بدن شما را درگیر می‌کند و می‌‌تواند شدت آن از خفیف تا شدید باشد.اغلب با علائم دیگری از جمله بی حسی، فصد خون گزگز یا ضعف در پا و پای آسیب دیده همراه است. سیاتیک می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزمره شما تداخل ایجاد کرده و ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن را دشوار کند. اگر می‌خواهید جایگزینی برای مسکن‌های سنتی استفاده کنید، ماساژ درد سیاتیک می‌تواند به شما کمک کند. این بیماری دلیل اصلی سیاتیک شما را درمان نمی‌کند،ماساژ درمانی اما ممکن است مقداری از درد را تسکین دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای احتمالی سیاتیک ماساژ برای و نحوه امتحان خودتان از طریق دیدن فیلم ماساژ سیاتیک کمر در اینترنت، این مطلب را بخوانید.

عصب سیاتیک و ناحیه درد در ران و ساق پا و ماساژ سیاتیک
عصب سیاتیک و ناحیه درد در ران و ساق پا

بهترین نوع ماساژ سیاتیک چیست؟

انواع مختلفی از ماساژ سیاتیک وجود دارد.  حجامت شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد یک نوع برای تسکین درد سیاتیک بیشتر از نوع دیگر مفید است، بنابراین انتخاب نوع آن به اولویت شخصی برمی گردد. زالو درمانی در اینجا نگاهی به برخی از رایج ترین انواع آن می‌اندازیم.

ماساژ بافت عمیق نوعی ماساژ تهاجمی است که با استفاده از ضربات آهسته و فشار عمقی انگشت، تنش را از عضلات و بافت‌های همبند شما آزاد می‌کند.

یک مطالعه بالینی در سال 2014 نشان داد که یک جلسه 30 دقیقه‌ای ماساژ بافت عمیق پنج روز در هفته و طی دو هفته برای درمان کمردرد، از جمله سیاتیک موثر است.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی به اندازه ماساژ بافت عمیق فشار نمی‌آورد. دکتر طب سنتی در عوض، از حرکات روان کننده و ورزنده برای تحریک انتهای عصب در بافت پیوندی شما و افزایش جریان خون استفاده می‌شود. همچنین به از بین بردن تنش عمومی و ایجاد آرامش کمک می‌کند.

ماساژ اعصاب و عضلات

ماساژ اعصاب و عضلات از تکنیک‌های پیشرفته ماساژ  دکتر طب سوزنی استفاده می‌کند که با ترکیب فشار عمقی بافت و اصطکاک، عضلات منقبض شده را آزاد می‌کند و تنش را از بین می‌برد.

 

انواع ماساژ سیاتیک
انواع ماساژ سیاتیک

تکنیک‌های آزادسازی مایوفاشیال

تکنیک آزادسازی مایوفاشیال روشی است که برای تسکین دردی که از بافت‌های مایوفاشیال شما ناشی می‌شود – غشای سختی که عضلات شما را احاطه کرده و از آن پشتیبانی می‌کند، استفاده می‌شود. نقاط ماشه‌ای که نواحی سفت و غیرقابل تحرک در بافت‌های مایوفاشیال هستند، باعث درد و سفتی می‌شوند. فشار متمرکز و کشش در نقاط ماشه‌ای به کاهش درد و سفتی کمک می‌کند.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای تقویت و آرامش عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های گرم شده در قسمت‌های خاصی از بدن شما قرار می‌گیرند و ممکن است توسط درپوش نگه داشته شوند در حالی که آنها از روش‌های ماساژ سوئدی استفاده می‌کنند.

تاثیر ماساژ بر روی اعصاب و بافت های نرم بدن و نقاط ماشه ای عضلانی

ماساژور بسته به نوع ماساژ ، روی ماهیچه ها، مفاصل، اعصاب، ودیگر بات های اتصال دهنده عمیق زیر پوست کار می کند. تکنیک های ماساژ درمانی شامل ماساژ بافت های عمیق و درمان های عصبی- عضلانی می شود.

ماساژ درمانی با ایجاد تغییرات زیر می تواند درد سیاتیک را آرام کند:

ماهیچه ها را باز و نرم می کند. طی فعالیت روزانه ماهیچه ها فشار زیادی را تحمل میکنند. این فشار نیز بر روی اعصاب سیاتیک وارد می شود. ممکن است طی شبانه روز در ماهیچه ها گره هایی نیز ایجاد شوند و درد را تشدید کند. ماساژدرمانی با باز کردن این گره ها می تواند درد را آرام و علکرد کمر و پاها را بهبود بخشد.

جریان گردش خون و مواد را تسهیل می کند.

حرکت دست ها بر روی بافت های بدن باعث، تسهیل جریان خون درسطح چوست و بافت های عمیق می شود و میزان اکسیژن رسانی و مواد مورد نیاز به قسمت هایی دردناک را بیشتر می کند. این عامل خود یکی از اصلی ترین مراحل از بین بردن درد است.

اندورفین ترشح می شود

ماساژدرمانی باعث تحریک گیرنده های فشاری در مغز می شود. این گیرنده ها عصب های فیبری هستند. این پذیرنده ها با آزاد سازی هورمون اندورفین می تواند به طور طبیعی هورمون شادی را در درون بدن شما ترشح کند.

 

مزایای ماساژ درمانی برای سیاتیک و ماساژ سیاتیک
مزایای ماساژ درمانی برای سیاتیک

استرس را کاهش می دهد.

تحریک گیرنده های فشاردر مغز باعث کاهش هورمون کورتیزول می شود. ترشح هورمون کورتیزول استرس ایجاد می کند. کاهش این هورمون می تواند شرایط آرام تری را برای شما فراهم کند و در پی آن شما نیز درد کمتری را احساس کنید. در برخی از ماساژ درمانی ها، تکنسین ها از برخی از روغن ها معطر استفاده می کنند. این روغن ها دارای خاصیت درمانی هستند و می توانند درد را کاهش دهند. در صورتی که این روغن ها حساسیت زا هستند قبل از انجام ماساژ درمانی پرسنل را از این موضوع مطلع سازید.

عوارض احتمالی ماساژ درمانی

ماساژدرمانی معمولاروشی بی خطر است اگر توسط یک فرد حرفه ای و آموزش دیده انجام شود. به ندرت عوارضی مانند درد، سفتی، کبودی، آسیب به عصب یا رگ های خونی ناشی از فشار در ماساژ درمانی مشاهده می شود.

ویژگی های کلینیک معتبر ماساژ درمانی

خدمات ماساژ درمانی باید توسط افراد مهارت دیده مانند ،ماساژدرمانگر، فیزیوتراپیست، پزشکان ورزشی و پزشکان مهارت دیده در حوزه سلامت انجام شود. البته علاوه بر ماساژ های درمانی، ماساژهایی صرفا برای تفریح مانند Spa در مراکز ماساژ موجود است.

در قسمت زیر چند راهکار به شما معرفی کرده ایم تا بتوانید مرکز ماساژدرمانی معتبر را انتخاب کنید:

مشخص کنید که چه نوع ماساژی می خواهید.

قبل از اینکه کارماساژدرمانی را شروع کنید ابتدا ببینید آیا ماساژ را برای درمان می خواهید یا برای تفریح و ریلکس کردن. اگر برای ازبین بردن درد های عضلانی و درمانی است باید به دنبال یک متخصص و حرفه ای بگردید.

با پزشک خود مشورت کنید

اگر در حال حاضر تحت نظر متخصص هستید یا دوره درمانی خاصی را طی می کنید با دکتر خود مشورت کنید و در صورت موافقت ایشان اقدام به انتخاب مرکز ماساژ درمانی کنید.

چگونه می‌توانم یک کلینیک درمان سیاتیک با ماساژ پیدا کنم؟

اگر می‌خواهید ماساژ سیاتیک پا و کمر را امتحان کنید، مهم است که یک ماساژور مجرب را انتخاب کنید که تجربه ماساژ سیاتیک را داشته باشد.

برای یافتن یک ماساژور مجرب، می‌توانید:

  • از دکتر خود بپرسید.
  • از دوستان و خانواده بپرسید.
  • در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید.
کلینیک درمان سیاتیک و ماساژ سیاتیک
کلینیک درمان سیاتیک

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب کلینیک درمان سیاتیک ماساژ به آنها توجه کنید:

  • اولویت شخصی شما. آیا تخصص ماساژور برای شما مهم است؟ ماساژورها باید تمامی جلسات آموزش ماساژ سیاتیک را با موفقیت گذرانده باشند.
  • مکان و موقعیت جغرافیایی. یک کلینیک درمان سیاتیک با ماساژ را انتخاب کنید که به محل زندگی و کار شما نزدیک یا رسیدن به آن آسان باشد.
  • زمان. شما باید مطمئن شوید که آنها در ساعاتی که با برنامه زندگی و کاری شما مطابقت دارد؛ قرار ملاقات می‌گذارند.
  • هزینه. در مورد هزینه هر جلسه ماساژ سیاتیک و در مورد پوشش بیمه‌ای آن، اطلاعات لازم و کافی را بگیرید.
  • مجوز. اطمینان حاصل کنید که کلینیک ماساژ درمانی را انتخاب کرده‌اید که مجوزهای لازم در این زمینه را دارا هستند.
  • نوع ماساژ. برخی از ماساژورها در یک نوع و برخی دیگر چندین نوع ماساژ آموزش دیده‌اند. به آنهایی مراجعه کنید که با انواع ماساژ آشنا هستند.

قبل از شروع اولین جلسه ماساژ درمانی، سایر شرایط سلامتی را که دارید، به آنها بگویید. همچنین ممکن است بخواهید با ارائه دهنده بیمه درمانی خود چک کنید. برخی از آنها ماساژ درمانی را پوشش می‌دهند، به ویژه برای یک بیماری زمینه ای.

نتیجه گیری

ماساژ درمانی دلیل اصلی درد شما را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند به تسکین موقتی علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. قبل از شروع جلسات ماساژ درمانی در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید برای شما بی خطر است.

منبع Healthline

برای درمان سیاتیک

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

دیدگاه خود را بنویسید