شاخص

ماساژ – انواع و فواید شگفت انگیز آن برای بدن

حتماً به خوبی می­دانید که ماساژ یکی از بهترین راه‌های رسیدن به آرامش ذهنی و جسمی است.

در واقع ماساژ درمانی می‌تواند حال و هوایمان را در این روزهای شلوغ و پر دغدغه، بهبود ببخشد

و با ریلکس کردن ذهن و جسم، سبب شود خستگی کار و زندگی روزمره تماماً از بین برود.

اگر شما هم به فکر استفاده از این روش درمانی جذاب افتاده‌اید، بهتر است در این متن همراه ما باشید.

ما انواع ماساژ و فواید شگفت انگیز آن برای بدن را یک به یک برایتان شرح دهیم.

فواید ماساژ

Massage therapy (6)

احتمالاً عنوان «ماساژ درمانی» را تا به حال شنیده‌اید ولی با نحوه چگونگی اثر درمان آن بر بدن آشنایی ندارید.

این مورد به معنای ورز دادن بافت های بدن با دست است اما به صورت دقیق و حرفه‌ای که نیاز به مهارت و تخصص دارد.

از جمله فواید آن عبارتند از:

 • کاهش استرس:

از جمله فواید ماساژ درمانی کاهش استرس و اضطراب است.

همچنین می‌تواند بدن را به نرمال‌ترین حالت برساند و آرامش روانی ایجاد کند.

 • کاهش دردهای عضلانی:

از دیگر مزایای ماساژ درمانی، می‌توان به کاهش و از بین بردن دردهای عضلانی اشاره کرد.

در حین ماساژ درمانی بدن شروع به تولید ماده‌ای شیمیایی بنام سروتونین می‌کند که از جمله خواص آن، کاهش درد است.

 • افزایش جریان خون در بدن:

یکی دیگر از مهمترین مزایای ماساژ درمانی، حجامت افزایش جریان خون در بدن است.

این مورد هنگامی رخ می‌دهد که بدن در بهترین شرایط و ریلکس ترین حالت باشد که با یک فرد متخصص، می‌توان به این مورد دست یافت.

همچنین عملکرد سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌بخشد و آرامش و احساس راحتی بی نظیری را در فرد ایجاد می‌کند.

 • کاهش سردرد و میگرن

یکی از مزایای ماساژ، کاهش سردرد و میگرن است، حتی در مواردی می‌تواند سردردهای خفیف را کاملا از بین ببرد.

یکی از دلایل آن مالش سر بوده که با ترکیب مالش و ورز قسمت‌های دیگر بدن، به ریلکس شدن فرد کمک می‌کند و سبب کاهش سردرد می‌شود.

 • بهبود آسیب‌های ورزشی

  Massage therapy (3)

در بسیاری موارد افراد بر اثر استفاده غلط از وسایل یا بر اثر برخورد ضربه در حین ورزش، آسیب می‌بینند.

به عنوان مثال فردی در بازی فوتبال زانویش آسیب می‌بیند؛

در این شرایط با انجام یک سری حرکات ویژه و ماساژ نقاط آسیب‌دیده، می‌توان به بهبود این آسیب کمک کرد.

ولی به یاد داشته باشید که حتماً از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید

چرا که در اثر حرکات غلط، ممکن است آسیب بیشتر شود.

 • بهبود حرکت عضلات

از جمله مهم‌ترین فواید ماساژ، می‌توان به بهبود و افزایش حرکت عضلات اشاره نمود.

یعنی با یک ورز درست، شما می‌توانید عضلاتتان را قوی کرده و دامنه حرکت آن را افزایش دهید.

این مورد به خصوص برای ورزشکاران حرفه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

زیرا همواره به دنبال قوی‌تر کردن عضلات و بدنشان هستند.

انواع ماساژ

در اینجا می‌خواهیم انواع ماساژ و فواید آن‌را ذکر کنیم:

 • ماساژ سوئدی و فواید آن برای بدن

از جمله ملایم‌ترین ماساژها، ماساژ سوئدی است.

در این نوع درمان قسمت‌های مختلف بدن را با استفاده از حرکات ضربه‌ای، مالش و حرکات دایره‌ای ورز می‌دهند.

اگر می‌خواهید در طول زمان، جابه‌جایی نداشته باشید و تمام مدت دراز بکشید، این مورد بهترین انتخاب برای شما است.

از جمله فواید این مورد می‌توان به افزایش گردش خون و تسکین دردهای عضلانی اشاره کرد.

همچنین از مهمترین ویژگی‌های آن، آرامشی است که افراد در حین انجام آن تجربه می‌کنند.

این نوع ماساژ به دلیل ضربات و حرکات آرام، توانسته افراد زیادی را به خود جلب کند.

اگر شما هم برای بار اول است که می‌خواهید چنین چیزی را تجربه کنید، این مورد یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

 • ماساژ بافت عمیق و فواید آن

این مورد می‌تواند دردهای عمیق بافت عضلانی را تسکین بخشد. بدین صورت که با ضربات محکم و قوی به بافت مختلف بدن و حرکات دایره‌ای و لرزاندن آن قسمت‌ها، موجب ریلکس شدن بافت می‌شود و دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد. ضربات در این نوع ماساژ از مورد قبل قوی‌تر بوده و به همین دلیل به بافت عمیق شهرت یافته است.

اگر شما هم با دردهای عضلانی مزمن مواجه هستید، این ماساژ از بهترین گزینه‌هاست. به‌عنوان مثال دردهایی در ناحیه کتف، پشت ساق پا و ران را بهبود می‌بخشد. از جمله نکاتی که باید در این مورد به آن اشاره کرد، این است که افراد نباید در حین آن احساس درد شدید کنند، اگر همچین حسی داشتید حتماً با ماساژور مطرح کنید تا اندازه فشار را کاهش دهد.

 • ماساژ سنگ داغ و فواید شگفت انگیز آن برای بدن

  Massage therapy (5)

این گزینه برای از بین بردن دردهای عضلانی بدون ایجاد تنش و ضربات محکم، موثر است. در این ماساژ با استفاده از سنگ‌هایی گرم و قرار دادن آنها بر نقاط مختلف و ورز دادن به بهبود و تسکین درد کمک می‌کنند. اگر شما هم احساس ضعف و سستی در نقاطی از بدن تان دارید، بهترین گزینه برای تان همین مورد سنگ داغ بوده چرا که بدون فشارهای شدید می‌تواند عضلاتتان را بهبود ببخشد.

از جمله فواید این مورد می‌توان به کاهش استرس اشاره کرد. چون با حرکاتی آرام می‌تواند آرامش را به فرد منتقل کند و استرس را کاهش دهد. همچنین بهبود جریان خون از دیگر فواید شگفت انگیز آن برای بدن است. کاهش درد و تقویت آرامش نیز از جمله دستاوردهای ماساژ سنگ داغ برای افراد به حساب می‌آید.

 • ماساژ ورزشی

این مورد برای افرادی که در حین ورزش یا تمرین آسیب‌ دیده‌اند، بسیار گزینه مناسبی است. همچنین این گزینه می‌تواند برای جلوگیری از آسیب‌های ورزشی و افزایش انعطاف پذیری استفاده شود. در این مورد افراد باید برهنه بوده یا یک لباس نازک نخی بپوشند تا فرد متخصص بتواند به عضلات دسترسی داشته باشد.

در این ماساژ می‌توان بر اساس نیاز فرد بر نقاطی متمرکز شد و تنها آن عضلات را بهبود داد. همچنین کل عضلات نیز می‌تواند از این مورد بهره‌مند شوند. از دیگر فواید ماساژ ورزشی این است که موجب بهبود عملکرد می‌شود و دامنه حرکت را نیز افزایش می‌دهد. اگر شما هم به دنبال قوی کردن عضلاتتان هستید، این گزینه می‌تواند به شما کمک کند.

 • ماساژ شیاتسو و فواید آن برای بدن

در ماساژ شیاستو یا فشاری، فرد متخصص از حرکات دست، کف دست و انگشت‌شست خود برای ورز دادن استفاده می‌کند. اینگونه تمام نقاط بدن درگیر می‌شود. در این مورد زانوها، پاها و آرنج نیز درگیر می‌شوند. همچنین یکی از بهترین مواردی است که می‌تواند موجب کاهش استرس شود چرا که با تولید هورمون اکسی‌توسین و جریان گردش خون، آرامش ویژه‌ای را در فرد ایجاد می‌کند.

 

 • ماساژ نقطه‌ای و فواید آن

  Massage therapy (4)

اگر از درد سیاتیک یا دردهای شانه‌ای، در مفاصل و خار پاشنه رنج می‌برید، این گزینه می‌تواند انتخاب خوبی است. این مورد همانند ماساژ درد، عمیق بوده با این تفاوت که بر نقطه‌ای خاص متمرکز می‌شود تا درد را تسکین دهد و عضله را بهبود بخشد. البته این گونه نیست که نقاط دیگر بدن اصلاً ورز داده نشود بلکه فرد متخصص تمام نقاط بدن را درگیر می‌کند ولی نقاط مخصوص را به صورت ویژه مورد توجه قرار می‌دهد.

 • ماساژ پیش از زایمان

اگر شما هم در طول دوران بارداری دچار استرس و اضطراب شده‌اید و همچنین احساس درد در قسمت کمر و پاهایتان می‌کنید، بهتر است این مورد را امتحان کنید. در این مورد، تخت مخصوص برای فرد باردار تعبیه شده است که متناسب با شرایط او بوده و جای هیچ نگرانی نه برای کودک و نه برای مادر نمی‌گذارد. از دیگر مزایای این مورد می‌توان به کاهش اضطراب و کم خوابی که در طول بارداری برای مادران پیش می‌آید، اشاره کرد.

توجه داشته باشید که اگر ماه‌های ابتدایی بارداری خود را طی می‌کنید، حتماً این امر را به ماساژور انتقال دهید تا با آگاهی از این امر، کار را آغاز کند و در فرآیند دریافت ماساژ، مشکلی برایتان ایجاد نشود.

 • ماساژ رفلکسولوژِی و فواید شگفت انگیز آن برای بدن

ماساژ رفلکسی یا پا از جمله ماساژهای سنتی است. این ماساژ با تحریک نقاط حساس در پا می‌تواند موجب کاهش درد و استرس شود. اگر شما هم در اکثر مواقع کفش پایتان است یا مواردی موجب اذیت پاها و درد و خار پاشنه می‌شود، استفاده از رفلکسی بهترین گزینه برایتان است. همچنین این مورد برای افرادی که در رابطه با لمس بدنشان حساس هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که بازتابی از کل بدن در کف پا قرار دارد، رفلکسی نه تنها به بهبود دردهای پا کمک می‌کند بلکه در مواردی مشکلات داخلی و دردهایی در سطح بدن را بهبود می‌بخشد. یک فرد حرفه‌ای با آگاهی از نقاط مختلف کف پا و انعکاس هریک به بخش‌های مختلف بدن می‌تواند در کاهش درد و استرس کمکتان کند.

 • ماساژ تایلندی

  Massage therapy (2)

اگر شما به دنبال این هستید که در حین ماساژ حتماً لباس بر تن داشته باشید و نسبت به این مسئله حساس هستید، این مورد می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در حین انجام آن حرکات کششی عمیقی برای فرد ایجاد می‌شود. این مورد شبیه به یوگا بوده و نیاز است تا در حین آن فرد تغییر وضعیت دهد. از جمله فواید این مورد می‌توان به انعطاف پذیری و افزایش جریان خون اشاره کرد.

ماساژ طب سنتی

ماساژ طب سنتی از قدیم موجود بوده و امروزه نیز از آن استفاده می‌شود. یکی از روش‌های آن طب سوزنی است. در این روش پزشکان برای ماساژ طب سنتی یکسری کانال‌هایی را متناسب با درد و موارد دیگر از جمله خشکی پوست انتخاب می‌کنند و با استفاده از سوزن‌های مخصوص این ماساژ را انجام می‌دهند.

از دیگر موارد ماساژ طب سنتی می‌توان به گیاه درمانی اشاره کرد. با استفاده از گیاه‌های مختلف و نوع طبع هر فرد از گیاه‌های مخصوصی برای ورز دادن استفاده می‌کنند. همین‌طور ماساژهایی که امروزه استفاده می‌شود نیز به نوعی برگرفته از ماساژ طب سنتی است.

احتمالاً از بزرگ‌ترهای شنیده‌اید که قدیم در حمام‌ها دلاک‌هایی وجود داشته تا افراد را ماساژ دهند. این افراد در مواردی منجر به آسیب‌هایی به افراد می‌شدند. ولی امروزه افراد متخصص با گذراندن دوره‌های مخصوص ماساژ به این کار مشغول هستند. استفاده از تخت ماساژ میگان نیز یکی از راه‌های ترکیب طب سنتی و ماساژهای جدید است.

در آخر

درباره انواع ماساژ و فواید شگفت انگیز آن به طور کامل صحبت کردیم. اگر شما هم به دنبال یک ماساژ ویژه و منحصر برای خودتان هستید، بهتر است پس از مطالعه موارد بالا یا کمک متخصصین، بهترین مورد را انتخاب کنید. همان‌طور که می‌دانید تأثیرات ماساژ می‌تواند تا مدت طولانی همراه شما باشد، پس از انجام آن غفلت نکنید.

 

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باش

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید