خواص حجامت

خواص حجامت و تاثیر شگفت انگیز آن در درمان بیماری‌ها

خواص حجامت یا phlebotomy در طب سنتی و طب مدرن تقریبا ثابت شده است و این روش درمانی سنتی و باستانی را راهای برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بیماری‌های مختلف می‌دانند. حجامت نوعی درمان جایگزیناست که از کشور چین آغاز شده است. این شامل قرار دادن فنجان روی پوست برای ایجاد مکش است. مکش ممکن است باعث بهبودی جریان خون شود. طرفداران همچنین ادعا می کنند که مکش به تسهیل جریان “چی” در بدن کمک می کند. چی یک کلمه چینی به معنی نیروی زندگی است. گفته می شود که یک کیمیاگر و گیاه داروی معروف تائوئیست ، Ge Hong ، ابتدا حجامت را انجام داده است. وی از سال 281 تا 341 قبل از میلاد زندگی می‌کرد. بسیاری از تائوئیست‌ها معتقدند که حجامت به تعادل یین و یانگ یا مثبت و منفی در بدن کمک می‌کند. تصور می‌شود که برقراری تعادل بین این دو حالت افراطی به مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا و همچنین توانایی آن در افزایش جریان خون و کاهش درد کمک می‌کند.

خواص حجامت

از خواص حجامت می‌توان به افزایش گردش خون در ناحیه قرارگیری فنجان‌ها اشاره کرد. این ممکن است تنش عضلانی را کاهش دهد، که می‌تواند جریان خون را بهبود بخشد و باعث ترمیم سلول شود. همچنین ممکن است به تشکیل بافت‌های پیوندی جدید و ایجاد رگهای خونی جدید در بافت کمک کند. در ادامه مقاله خواص حجامت برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بیماری‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

خواص حجامت
خواص حجامت

حجامت گردش خون را افزایش می‌دهد

مکش فنجان‌ها باعث افزایش گردش خون در ناحیه قرارگیری فنجان‌ها می‌شود. جریان خون اضافی در آن منطقه می‌تواند به کاهش تنش عضلانی کمک کرده و باعث ترمیم سلول شود. افزایش گردش خون همراه با حجامت به کاهش ظاهر سلولیت نیز کمک می کند.

حجامت باعث دفع سموم از بافت‌ها می‌شود

بله، شما اندام‌هایی دارید که سموم را از خون دفع می‌کند. اما سبک زندگی مدرن بدن شما را با سموم زیاد می‌کند. حجامت (phlebotomy) باعث دفع این سموم از بدن می‌شود. جریان خون متمرکز با دفع سموم ساخته شده از طریق سیستم لنفاوی به بدن شما کمک می‌کند. (سیستم لنفاوی شما مسئول از بین بردن سموم و مواد زائد بدن شما است.)

حجامت اضطراب را کاهش می‌دهد

وقتی مکش توسط فنجان‌ها روی سطح پوست شما انجام شود، سیستم عصبی پاراسمپاتیک درگیر می‌شود. این باعث آرامش عمیق برای حرکت در کل بدن می‌شود. (سیستم عصبی پاراسمپاتیک باعث کاهش ضربان قلب، کمک به هضم غذا و افزایش فعالیت روده و غدد می‌شود).

حجامت می‌تواند علائم کشیدگی و زخم ها را کاهش دهد

افزایش جریان خون، بدن شما را قادر می‌سازد سموم را دفع کند، گردش خون لنفاوی را بازیابی و به از بین بردن ورم (مایعات اضافی) و کاهش زخم کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که حجامت بر روی علائم کشیدگی و جای زخم حتی در مناطقی که از ناحیه استفاده از لیوان‌ها فاصله زیادی دارند، اثرات مثبت دارد.

حجامت می‌تواند رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی را بهبود بخشد

رگ‌های واریسی دقیقاً در زیر پوست، مانند رگ‌های متورم و مایل به آبی دیده می‌شوند. آنها هنگامی اتفاق می‌افتند که دریچه‌‍‌های داخل رگ به درستی کار نمی‌کنند – دریچه‌ها به طور موثری خون را از عضله به قلب نمی‌رسانند، بنابراین خون متراکم می‌شود و رگ‌ها پیچ خورده و برآمده می‌شوند. حجامت با بازگشت جریان خون و اکسیژن تازه به مناطق مشکل دار کمک می‌کند. متوجه خواهید شد که رگ‌های واریسی بعد از اولین جلسه سبک تر به نظر می‌رسند، اگرچه یک سری جلسات حجامت طول می‌کشد تا نتایج ماندگار داشته باشید.

حجامت می‌تواند گرفتگی را برطرف کرده و به درمان آسم کمک کند

احتقان (تجمع مایعات یا بلغم در ریه‌های شما) ناشی از سرماخوردگی، برونشیت یا حتی آسم با حجامت قابل درمان است. با مکش فنجان‌ها احتقان از بین رفته و دفع می‌شود. این ماده خون و لنف غنی از اکسیژن را به سمت ریه‌ها و سایر عضلات تنفسی شما می‌آورد. فنجان‌ها را معمولاً به پشت می گذارند،  اما ممکن است روی سینه نیز قرار بگیرند. درمانگر شما ممکن است فنجان‌ها را در جای خود ثابت نگه‌دارد، یا ممکن است آنها را به آرامی با یک حرکت رو به بالا بلغزاند تا حرکت مایع لنفاوی را تسهیل کند. از حجامت صورت می توان برای رفع انسداد سینوس‌ها نیز استفاده کرد. شما کاربران گرامی می توانید در بهترین مرکز حجامت در تهران و انجام دیگر خدماتی مانندبا ما در تماس باشید. در کلینیک دکتر سریتا همچنین می‌توانید از خدمات بهترین دکتر طب سوزنی نیز بهره‌مند شوید.

حجامت می‌تواند انسداد روده بزرگ را از بین ببرد و به هضم غذا کمک کند

حجامت به درگیر شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک کمک می کند، که باعث افزایش جریان خون در دستگاه گوارش می‌شود. حجامت ملایم بر روی شکم باعث تحریک داخلی اندام‌های گوارشی شما می‌شود. این ماده به حالت پریستالسیس کمک می‌کند (انقباضاتی که غذا را از طریق دستگاه گوارش به شما فشار می‌دهد)، به پاک شدن انسداد روده بزرگ کمک می‌کند، خون و مایعات بدن را به حرکت در اندام‌های بدن ترغیب کرده و به رفع سوءهاضمه کمک می‌کند.

خواص حجامت

عوارض جانبی احتمالی حجامت

هرچند فواید حجامت (phlebotomy) در درمان بیماری‌های مختلف و تقویت سیستم ایمنی تقریبا ثابت شده است و اما ممکن است انجام این روش درمانی طب سنتی برای برخی از افراد عوارض جانبی داشته و برای برخی دیگر از افراد توصیه نشود. حجامت ممکن است باعث درد، تورم، سوختگی، سرگیجه، سبکی سر، غش کردن، تعریق، رنگدانه سازی پوست و یا حالت تهوع شود . حجامت همچنین باعث ایجاد علائم گرد بنفش یا کبودی‌های دایره‌ای روی پوست می‌شود. این علائم ممکن است پس از چند روز کمرنگ شوند اما می‌توانند برای دو تا سه هفته باقی بمانند. شناخته شده است که جای زخم و سوختگی پس از حجامت وجود دارد.

چه افرادی نباید حجامت کنند.

حجامت نباید در مناطقی که پوست نازک شده، تحریک شده یا ملتهب شده است، یا بر روی عروق، وریدها، غدد لنفاوی، چشم‌ها، روزنه‌ها یا هرگونه شکستگی انجام شود. زنانی که باردار هستند و در دوران قاعدگی دختران و خانم‌ها، کودکان زیر 2 سال، بزرگسالان مسن بالای 70 سال و افرادی که بیماری خاصی دارند (مانند سرطان، نارسایی عضو، هموفیلی، ورم، اختلالات خونی و برخی از انواع بیماری‌های قلبی) از جمله افرادی هستند که نباید حجامت کنند. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند نیز نباید حجامت را امتحان کنند. اگرچه نادر است، سایر عوارض جانبی گزارش شده شامل تاول، هموفیلی اکتسابی A، ترومبوسیتوپنی، کم خونی فقر آهن، کلوئیدها، پانیکولیت و رنگدانه‌های پوستی است. عفونت، زخم و از دست دادن خون ممکن است با حجامت تر رخ دهد.

شما کاربران گرامی می توانید برای دریافت انواع خدمات درمانی پزشکی جایگزین از قبیل ماساژ درمانی ، انواع حجامت ، بادکش ، فصد خون ، زالو درمانی ، طب سوزنی و  … با کلینیک طب سنتی دکتر سریتا در تماس باشید. 

آماده شدن برای گرفتن وقت حجامت

حجامت یک درمان طولانی مدت است که ممکن است به کاهش علائم هر دو بیماری موقتی و مزمن کمک کند. اگر تصمیم دارید حجامت را امتحان کنید، استفاده از آن را به عنوان یک مکمل برای ویزیت‌های دکتر فعلی خود در نظر بگیرید، نه یک جایگزین. در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از شروع درمان با حجامت در نظر بگیرید:

ویزیت آنلاین حجامت
ویزیت آنلاین حجامت
  • پزشک حجامت در معالجه چه شرایطی دارد؟
  • پزشک از چه روشی برای حجامت استفاده می‌کند؟
  • آیا امکانات بهداشتی موجود است؟ آیا پزشک اقدامات ایمنی را انجام می دهد؟
  • آیا پزشک مجوزهای لازم را دارد؟
  • آیا کلینیک مورد مجوزهای لازم و استاندارد برای انجام حجامت را اخذ کرده است؟

قبل از شروع هر روش درمانی در پزشکی جایگزین، به یاد داشته باشید که به پزشک خود اطلاع دهید که قصد دارید آن را در برنامه درمانی خود بگنجانید و سپس بایستی به بهترین دکتر طب سنتی مراجعه نمائید. کلینیک طب سنتی دکتر سریتا دارای محیطی بهداشتی و ابزارهای استریل و یکبار مصرف بهداشتی و کادر پزشکان و متخصصان انجام حجامت و دیگر راهکارهای درمانی طب سنتی است.

آدرس کلینیک تخصصی طب سنتی دکتر سریتا: ولی‌عصر، نرسیده به توانیر، کوچه ترابنده، پ 6

شماره تماس: 7-88207836- 021

شنبه تا پنجشنبه، 8 صبح تا 8 شب

برای حجامت

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

تماس با ما

تماس با دکتر سریتا

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌ تماس 88174700-021 بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره و ویزیت آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فهرست

4.8/5
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
دیدگاه خود را بنویسید