مراکز زالو درمانی در تهران آدرس و شماره تماس مراکز

زالو چیست ؛ با خواص معجزه گر زالو آشنا شوید.

زالو چیست و چه خواصی دارد؟ در طب سنتی زالو درمانی چه جایگاهی دارد؟

 آنچه در این مقاله می‌خوانید:

  • زالو چیست؟
  • بزاق زالو چیست
  • موارد درمانی زالو چیست

زالو چیست

اولین سوال خیلی از افراد این است که زالو چیست و این موجود کوچک و خونخوار جطور می‌تواند بیماری‌های مختلف را درمان کند؟

بسیاری از مردم با دیدن این موجود بر روی پوست قسمت‌های مختلف بدن بیماران و دیدن خونخواری آن حتی از آن می‌ترسند و بعد چطور بتوانند خواص درمانی آن را هضم کنند.

اما در این مقاله خواهید حجامت فهمید که مکانیسم درمانی زالو چیست و اصلا استفاده از آن ترسی ندارد.

زالو آناتومی بدنی جالبی دارد. زالو در قسمت جلوی بدن خود یک بادکش مرکب از 2 حلقه و در قسمت انتهایی بدن خود یک بادکش مرکب از 7 حلقه دارد.

زالو 3 فک در دهان خود دارد فصد خون که هر فک 1000 دندان و در مجموع 3000 دندان دارد که با دندان‌های خود بدن فرد را گاز می‌گیرد و در بادکش داخل دهان خود خون را می‌مکد و از بادکش قسمت انتهایی بدن خود برای ثابت ماندن بر روی پوست و حرکت کردن استفاده می‌کند.

بزاق زالو چیست

بزاق زالو چیست، وقتی بر روی پوست افراد قرار می‌گیرد دکتر طب سوزنی و آن را گاز می‌گیرد، طیف وسیعی از ترکیبات فعال را آزاد می‌کند – که شامل:

  • بی حسی موضعی: خوشبختانه ابتدا زالو با تزریق مواد بی حس کننده موضعی درد را کاهش می‌دهد. این مواد شیمیایی اجازه می‌دهند تا یک زالو شام خود را از رگ‌های ما بخورد بدون اینکه احساس ناراحتی زیادی داشته باشیم.
  • گشاد كننده عروق موضعي: اين امر باعث افزایش جريان خون در ناحيه گزش و افزايش تامين مواد غذايي آن مي‌شود.
  • عوامل ضد انعقاد خون (هیرودین): این محصولات اطمینان حاصل می‌کنند که خون با تغذیه زالو لخته نمی‌شود.
  • مهارکننده های تجمع پلاکت (به عنوان مثال کالین): اینها مانع از چسبیدن پلاکت‌ها به یکدیگر می‌شوند همانطور که در هنگام ترمیم زخم ایجاد می‌شود.

در حقیقت، یک سری مواد شیمیایی در بزاق زالو وجود دارد که شامل تقریباً 60 پروتئین مجزا است. این ترکیب مواد شیمیایی است که گفته می‌شود پس از انتشار در جریان خون، ماساژ درمانی فواید زیادی برای سلامتی دارد.

یک مطالعه نشان داد که زالو می‌تواند عملکرد شریانی را در میان سالمندان بهبود بخشد، در حالی که یک مطالعه دیگر بهبود در علائم اگزما را نشان می‌دهد.

حتی برخی شواهد نشان می‌دهد که مواد شیمیایی استخراج شده از بزاق زالو ممکن است به جلوگیری از متاستاز سرطان و تسکین دردهای مربوط به سرطان کمک کند.

Leech therapy (1)

موارد درمانی زالو چیست

از زمان‌های بسیار قدیم، از زالو برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از طریق خونریزی استفاده می‌شد، روشی که در آن خون کشیده می شد به این امید که با از بین بردن خون ناخالص  زالو درمانی بدن بهبود یابد. باور کنید یا نکنید، زالو درمانی گاهی بهترین گزینه در درمان بیماری‌ها است و حتی از درمان های دارویی نیز پیشی می‌گیرد. این روش سنتی در معالجه بیماری‌ها به دلیل اثرات درمانی برای بدن انسان، امروزه همچنان در حال رونق است.

در ادامه مقاله در پاسخ به سوال موارد درمانی زالو چیست، موارد درمانی مختلف آن ذکر می‌شود.

مرکز تخصصی زالودرمانی

زیر نظر بهترین پزشکان متخصص طب سنتی، فارغ التحصیل از دانشگاه های علوم پزشکی

برای رزرو نوبت، می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

درمان بیماری‌های قلبی و عروقی

این در بزاق زالو است که شناخته شده است برای درمان یا جلوگیری از بیماری‌ها. بزاق آنها بیش از 100 ماده فعال زیستی دارد که بسیار مفید هستند. یکی از این عناصر هیرودین است که به عنوان یک ماده ضد انعقاد عمل می‌کند. کالین یکی دیگر از اجزای مهار کننده انعقاد خون است. یک جزء که لخته‌های فیبرین را حل کرده و همچنین از ایجاد ترومبوز جلوگیری می‌کند. بزاق زالو همچنین حاوی یک مهارکننده فاکتور Xa است، و این ترکیب اثر انعقادی فاکتور انعقاد خون را مهار می‌کند. همچنین دارای هیالورونیداز است که ویسکوزیته مایع بینابینی را افزایش می‌دهد. دکتر طب سنتی برای اثر گشاد کنندگی عروق، دارای استیل کولین و مواد شبه هیستامین و همچنین مهارکننده‌های کربوکسی پپتیداز A است. این سه مورد با گشاد شدن رگ‌های منقبض شده می‌توانند جریان خون را افزایش دهند. اینها تنها برخی از اجزای بسیار مفید در بزاق زالو است.

مواردی که در بالا ذکر شد همه با هم کار می‌کنند تا ویسکوزیته خون را کاهش دهند و قوام آن را نازک تر کنند تا جریان خون بهتر شود. خونی که قوام غلیظی داشته باشد، آن را مستعد تشکیل لخته و همچنین فشار خون فرد را افزایش می‌دهد. این لخته‌ها می توانند به نقاط مختلف بدن منتقل شده و رگ را مسدود کنند، که در این صورت می‌تواند باعث سکته یا حمله قلبی شود. خون غلیظ این خطر را ایجاد می‌کند که اندام‌های انتهایی  به ویژه نوک انگشتان دست و پا، خون اکسیژن کافی و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نکنند. بنابراین، عنصر ضد انعقاد در بزاق زالو حیاتی است زیرا به طور طبیعی باعث نازک شدن خون و جلوگیری از انعقاد پلاکت می‌شود.

درمان آلوپسی و طاسی

زالو درمانی شناخته شده است که گردش خون را افزایش می‌دهد، بنابراین هنگامی که درمان در مناطق کم پشت یا طاس اعمال می‌شود، افزایش گردش خون به افزایش غلظت و تحویل مواد مغذی کمک می‌کند که باعث تقویت فولیکول‌های مو می‌شود، در نتیجه به رشد مو کمک می‌کند.

افرادی که از آلوپسی ناشی از عفونت‌های قارچی یا شوره سر رنج می‌برند نیز می‌توانند از طریق جزء ضد باکتری موجود در بزاق زالو که به مبارزه با عفونت‌های قارچی کمک می‌کند، سود ببرند.

درمان آرتروز

تقریباً 600 گونه زالو در سراسر جهان شناخته شده است و فقط 15 گونه از آن به عنوان زالوی دارویی در نظر گرفته می‌شوند و برای آرتروز و سایر روش‌های درمانی استفاده می‌شوند.

مفصل آرتروز ابتدا قبل از قرار دادن زالو طبی در مناطق خاص مربوط به مشکل، تمیز می‌شود. این یک روند ساده و طبیعی است و شبیه تجربه نیش پشه است زیرا زالو ماده بی حس کننده طبیعی را آزاد می‌کند. زالو فرایندی طبیعی دارد که خون آلوده را از بین می‌برد و همزمان اجزای درمانی و آنزیم‌ها را از بزاق خود آزاد می‌کند و به این اجزاء و آنزیم‌ها می‌دهد تا تاثیر خود را در کاهش التهاب و درد مفصل داشته باشند.

زالوی دارویی قبل از جدا شدن خودکار، تقریباً یک ساعت به بیمار متصل می‌شود [زمان ممکن است متفاوت باشد]. در کل مراحل، بیماران احساس آرامش می‌کنند. سپس منطقه تمیز و لباس پوشیده می‌شود.

همه موارد فردی است، اما به طور متوسط ​، زالو درمانی دارویی معمولاً در صورت لزوم هر 6 تا 8 ماه تکرار می‌شود. روز بعد از درمان بهبودی در درد و التهاب مفصل مشاهده خواهد شد. این روش نه تنها یک روش ایمن برای درمان آرتروز است، بلکه برای قرن‌ها یک درمان جهانی بوده است.

درمان دیابت

یکی از مهمترین مواد شناخته شده در غدد بزاقی زالو، هیرودین است، ماده‌ای که مکانیسم لخته شدن خون را سرکوب می‌کند. اگر به یاد داشته باشید، بیماران دیابتی دارای خون چسبناک [ضخیم] هستند، که خطر بالاتری برای ایجاد لخته خون ایجاد می‌کند. ایجاد و جدا شدن لخته‌ها به گردش خون عمومی، تهدیدهای جدی برای هر شخص است و می‌تواند باعث مرگ فوری شود، بنابراین سرکوب لخته شدن خون ضروری است.

هیرودین همچنین اثر رقیق سازی خون دارد، بنابراین جدا از جلوگیری از لخته شدن خون. همچنین خون را نازک می‌کند و به خون اجازه می‌دهد راحتتر گردش کند و فشار قلب و عروق را کاهش می‌دهد.

درمان مشکلات گوش و شنوایی

زالو درمانی می‌تواند به سه مشکل شایع گوش و شنوایی – کاهش شنوایی ناگهانی، وزوز گوش و اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) کمک کند.

افرادی که از بیماری‌های ذکر شده رنج می‌برند می‌توانند از زالو درمانی بسیار بهره مند شوند، به ویژه هنگامی که مشکل گوش و شنوایی ناشی از عفونت یا مشکل عروقی باشد.

در مرحله اول، زالو یک آنزیم بی‌حسی موضعی برای حساسیت زدایی از منطقه ترشح و سپس آنزیم‌ها و اجزای مفید را در جریان خون آزاد می‌کند که برای جلوگیری از انعقاد خون و حل شدن لخته‌های خون کار می‌کنند. رگ‌های خونی توسط آنزیم‌ها گشاد می‌شوند و گردش خون خوبی را به همراه دارند. آنزیم‌های ضد باکتری نیز برای از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده مشکل گوش آزاد می‌شوند. این عوامل ضد باکتری همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با عفونت بیشتر مقابله می‌کنند.

درمان آندومتریوز

مشخص شده است که زالو درمانی برای زنانی که از آندومتریوز رنج می‌برند بسیار مفید است.

بزاق موجود در زالو غنی از آنزیم‌هایی است که می تواند از انعقاد خون که منجر به لخته شدن خون می‌شود، جلوگیری کند. هنگامی که این آنزیم‌ها لخته‌های خون را حل کرده و جریان طبیعی خون را به رحم بازگرداند، سموم دفع می‌شوند.

یکی دیگر از ترکیبات مهم در بزاق زالو، آنزیم‌های ضد التهاب است که به کاهش التهاب کمک می‌کند. هنگامی که التهاب فروکش کرد، خون می‌تواند آزادانه به داخل رگ‌ها جریان یابد، که توسط عوامل گشادکننده عروق در بزاق زالو بیشتر گشاد می‌شود.

جلوگیری از التهاب چشم

Leech therapy (3)

یکی دیگر از مواردی که زالو درمانی می‌تواند مفید باشد، درمان التهاب چشم است. کوریورتینیت [التهاب کوروئید و شبکیه چشم]، التهاب ملتحمه [التهاب ملتحمه یک یا هر دو چشم]، کراتیت [بیماری که در آن قرنیه چشم، قسمت جلوی چشم ملتهب می شود] و اسکلریت [ یک بیماری التهابی جدی که روی پوشش بیرونی سفید چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، معروف به اسکلرا] فقط برخی از اختلالات التهاب چشم است.

در طی زالو درمانی، خون مکیده می‌شود، در نتیجه التهاب کاهش می‌یابد. این امر منجر به کاهش فشار و کاهش عوارض بعد از التهاب می‌شود.

هیرودوتراپی همچنین اثر جوان سازی دارد، جایی که احساس نشاط و انرژی تازه توسط بیمار احساس می‌شود. این امر عمدتاً به دلیل تسکین درد در برخی شرایط خاص و همچنین پاکسازی خون است. هیچ توضیحی واقعی وجود ندارد، بلکه مشاهداتی وجود دارد که طی قرن‌ها، زالو درمانی به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری‌های چشمی مورد استفاده قرار گرفته است.

درمان بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در تمام سنین رنج می‌برد، به خصوص اگر بهداشت دقیق دندان رعایت نشود.

زالو شناخته شده است که بسیاری از آنزیم‌های مفید تولید می‌کند و سالهاست که برای درمان بیماری‌های لثه و بهبودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوامل ضد انعقاد خون باعث افزایش جریان خون در لثه‌ها می‌شوند، به دفع سموم و رساندن مواد مغذی به منطقه آسیب دیده کمک می‌کنند. این عوامل ضد انعقاد نیز در حل لخته‌های خونی که می‌توانند در لثه ایجاد شوند معجزه می‌کنند.

سایر اجزای مفید، عوامل ضد التهابی هستند که تورم و التهاب لثه را کاهش می‌دهند. بزاق زالو نیز حاوی ضد باکتری است.

زالو درمانی برای بیماران مبتلا فشار خون بالا

از طریق مطالعات مختلف مشخص شده است که بزاق زالو حاوی آنزیم‌های مفید بسیاری است که می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

آنزیم‌های ضد انعقادی موجود در بزاق زالو، تمایلات انعقادی خون را کاهش می‌دهد، بنابراین جریان خون خوب در بدن و همچنین آنزیم دیگری را که لخته‌های خون را حل می‌کند، تقویت می‌کند، بنابراین نه تنها باعث از بین رفتن لخته‌های خون می‌شود، بلکه از لخته شدن خون نیز جلوگیری می‌کند. حرکت به سایر قسمت‌های بدن، باعث کاهش قابل توجه فشار سیستولیک و دیاستولیک می‌شود.

این آنزیم ها از ضخیم شدن خون جلوگیری می‌کنند، در نتیجه گردش خون بهتر نه تنها در قلب بلکه در سایر قسمت‌های بدن را تقویت می‌کنند و می‌توانند با داروهای ضد فشار خون فعلی استفاده شوند.

درمان بیماری‌های کلیه

مشخص شده است که زالو درمانی به طور قابل توجهی به افراد در داشتن کلیه‌های سالم کمک می‌کند.

از آنجایی که کلیه‌ها می‌توانند توسط اثرات دیابت آسیب ببینند، یکی از آنها افزایش ویسکوزیته خون است، آنزیم‌های موجود در بزاق زالو (به ویژه آنزیم‌های ضد انعقاد خون) می‌توانند از انعقاد خون یا ضخیم شدن خون جلوگیری کنند. آنزیم مهمی که باعث کاهش فشار در عملکرد فیلتر کننده کلیه می‌شود، آنزیم‌هایی است که به حل شدن لخته‌های خون کمک می‌کنند. برای تقویت جریان خون یا گردش خون خوب، رگ‌های خونی توسط آنزیم‌های شبه هیستامین گشاد می‌شوند. تمام این آنزیم‌ها با هم کار می‌کنند تا به کلیه‌ها کمک کند گردش خون خوبی داشته باشند، بنابراین به کلیه کمک می‌کند تا سموم و مواد زائد بدن را به درستی فیلتر کند.

در صورت وجود هرگونه التهاب در کلیه‌ها که مانع از عمل فیلتر آن می‌شود، زالو درمانی می‌تواند از طریق ترکیبات ضد التهابی موجود در بزاق زالو مفید واقع شود. از دیگر مزایای زالو درمانی می‌توان به اثر ضد باکتریایی اشاره کرد که به کلیه‌ها کمک می‌کند تا از عفونت جلوگیری کنند.

درمان میگرن

با بهبود گردش خون در ناحیه مخصوصاً دردناک، درد تا حدی تسکین می‌یابد و همین اصل در مورد میگرن صدق می‌کند و اینجاست که زالو بسیار مفید است.

نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید میگرن ناشی از لخته‌های خونریزی است که در قلب تشکیل می‌شود و سپس به مغز می‌رود و این لخته‌های خون جریان خون به مغز را مختل می‌کنند و بنابراین علائم میگرن را مانند این موارد ایجاد می‌کنند- سر درد یک طرفه، فوتوفوبیا و حالت تهوع.

همانطور که ممکن است قبلاً بدانید، ماده ای در زالو وجود دارد به نام هیرودین. این ماده یک ماده ضد انعقادی است و باعث رقیق شدن خون می‌شود، بنابراین جریان آن راحت‌تر و سریعتر می‌شود. هیرودین می‌تواند آن لخته‌های کوچکی را که با تبدیل فیبرینوژن به فیبرین ایجاد شده‌اند، حل کند.

همچنین شناخته شده است که زالو می‌تواند گردش خون در بدن، حتی در سر را افزایش دهد، زیرا خون آن به اندازه کافی مکش می‌کند تا جریان خون بهتر شود. زالو همچنین می‌تواند باعث گشاد شدن عروق شود، به این معنی که رگ‌ها پهن شده و در نتیجه فشار بر دیواره این رگ‌ها کاهش یافته و جریان خون بهبود می‌یابد.

گردش خون خوب امری حیاتی است! در یک منطقه دردناک، کاملاً ضروری است، به خصوص در مکان‌هایی مانند مغز و استفاده از زالو به جای دارو برای میگرن سالم‌تر است. یک چیز، برخلاف زالو که اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، داروها نسبتاً بی خطر هستند و طولانی مدت نیستند، ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد.

در نهایت…

در این مقاله تلاش شد تا پاسخ به سوالات مختلف زالو چیست، موارد درمانی زالو چیست و بزاق زالو چیست. داده شود. امیدوارم که از مطالب آموزنده این مقاله لذت برده باشید و از خدمات کلینیک‌های تخصصی طب سنتی ارائه دهنده خدمات حجامت، زالو درمانی، فصد، ماساژ، بادکش و … برای درمان بیماری‌های خود استفاده کنید.

Leech therapy (2)

برای زالودرمانی

با بهترین پزشکان طب سنتی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های علوم پزشکی

در کلینیک طب سنتی دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 10 صبح تا 19 با شماره تلفن‌  88174700-021  تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید