زالو درمانی ؛ همه آنچه باید در مورد زالو درمانی بدانید

زالو درمانی و تاثیر شگرف آن بر سلامت بدن

زالو درمانی یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی مرسوم از دوران باستان تا به امروز است. پزشکی مدرن، تاثیر زالو درمانی را بر بهبود بیماری‌هایی مثل سردرد، میگرن، وزوزگوش، وسواس، بی‌خوابی، التهابات مفصلی، بواسیر، کیست تخمدان و بیماری‌های لثه و دندان اثبات کرده‌‌است. همچنین در طب سنتی از زالو برای پاکسازی بافت‌ها بعد از جراحی، استفاده می‌شود. حکیم ابوعلی سینا هم استفاده از زالو را برای درمان بیماری‌های پوستی مطرح کرده بود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

زالو درمانی از دوران باستان تا پزشکی مدرن

شاید برایتان جالب باشد بدانید، قرن‌هاست که در اروپا و آمریکا  ماساژ درمانی برای پیشگیری و درمان بیماری ها، از زالو استفاده می‌شود. استفاده از زالودرمانی برای ترمیم زخم‌ها یک روش مرسوم بین جراحان پلاستیک آمریکا است. 

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2004 زالو را به حجامت عنوان ابزار پزشکی مورد تایید قرار داد. این روزها مراکز پرورش زالو در کشورهای اروپایی و آمریکایی، گسترش یافته و تولیدات این مراکز به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

 

آیا زالو درمانی کاری تخصصی است؟

زالو درمانی یکی از روش‌های درمانی پر طرفدار در طب سنتی است. گاهی این روش توسط افراد غیر متخصص انجام می‌شود. اگر بخواهیم از زالو بهترین نتیجه را بگیریم باید شرایط و زمان مناسب استفاده از آن را بدانیم. پزشکان متخصص طب سنتی با بررسی مزاج بیمار، شرایط محیطی مثل آب و هوا و فصل و با توجه به نوع و مرحلۀ بیماری، درمان را شروع می‌کنند. همچنین قبل از زالودرمانی باید بدن از مواد زائد و سموم پاکسازی شود. اینکار بیمار را از نظر قوای جسمی و شرایط روانی، برای دریافت زالو آماده می‌کند. تعداد زالو، دفعات استفاده از زالو و سایز مناسب آن را متخصص طب سنتی بر اساس نوع بیماری و شرایط تعیین می‌کند.

مطابق آیین نامۀ وزارت بهداشت، تنها متخصصین طب سنتی در سلامتکده‌ های تخصصی، مجاز به زالودرمانی هستند. معاینه نشدن بیمار توسط پزشک متخصص قبل از زالو درمانی و بی توجهی به آمادگی‌های پیش از درمان، گاهی عوارض جبران ناپذیری به وجود می‌آورد.

زالو  و درمان بیماری‌ها

امروزه از زالو درمانی در درمان طیف وسیعی از بیماریها استفاده می شود. ما در این مقاله به برخی از رایج‌ترین بیماری های قابل درمان با زالو اشاره می‌کنیم:

زالو درمانی، بیماری ها

 • رفع جوش صورت
 • دیابت و زخم پای دیابتی
 • رفع سردرد و میگرن
 • درمان بواسیر و بیرون زدگی بواسیر
 • غلظت خون 
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • عفونت های دهان و لثه
 • کیست تخمدان
 • وزوز گوش
 • بی خوابی
 • آرتروز

زالو چطور بیماری ها را درمان می‌کند؟

تاثیر زالو درمانی بر دیابت و زخم پای دیابتی

استفاده از زالو در درمان عوارض ناشی از دیابت از جمله زخم پای دیابتی بیش از پیش مورد توجه است. دیابت با ایجاد اختلال در جریان خون، منجر به آسیب عضوی و حتی در مواردی قطع عضو می‌شود.  این روزها، زالو درمانی یک روش رایج برای پیشگیری از قطع عضو در بیماران دیابتی است. آنزیم‌های بزاق زالو به افزایش گردش خون و قطر رگ‌ها کمک می‌کند. بنابراین آسیب‌های ناشی از نرسیدن خون و در نتیجه فاسد شدن عضو با کمک زالو درمانی کنترل می‌شود.

زخم پای دیابتی که با پیشرفت بیماری دیابت، ایجاد می‌شود؛ نتیجۀ اختلال اعصاب محیطی و مشکلات عروقی است. در این شرایط خونرسانی به انگشتان پا کاهش پیدا می‌کند. آنزیم‌های زالو از جمله ماده هیرودین با گشادی عروق و افزایش جریان خون، شرایط بهبود زخم را فراهم می‌کنند. این امر خطر قطع عضو که نگرانی عمده میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است را کاهش می‌دهد.

زالو درمانی و تاثیرات آن بر مشکلات قلبی و عروقی

تحقیقات نشان می‌دهد زالو درمانی می‌تواند عروق جدید در بافت ایجاد کند. به همین خاطر برای درمان گرفتگی‌های عروقی در بیماران قلبی، می‌توان از خواص زالو استفاده کرد. علاوه بر این، زالودرمانی به رفع غلظت خون و از بین رفتن لخته‌های خونی منجر می‌شود. بنابراین خطر ابتلا به حمله‌ و سکته قلبی را کاهش می‌دهد. این روزها، پژوهشگران طب نوین هم تاثیر زالودرمانی در بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی را تایید کرده اند. این بیماری‌ها مواردی مانند گرفتگی عروق، فشار خون و ترومبوفلبیت(گرفتگی و التهاب وریدی) را شامل می‌شود.

درمان عفونت و مشکلات لثه، دندان و دهان با زالو درمانی 

آنزیم‌های بزاق زالو، به دلیل خواص ضد میکروبی و محرک سیستم ایمنی، در بهبود عفونت و ورم از جمله عفونت لثه و دندان موثر است. این آنزیم‌ها همچنین به علت خواص ضد تورمی و ضد دردی می‌تواند برای درمان درد دندان، عفونت، آبسه لثه و آفت دهان استفاده شود. زالو برای درمان آبسه دندان علاوه بر کاهش تورم به محکم تر شدن دندان نیز منجر می‌شود.

زالو درمانی و بهبود آرتروز

به دلیل خواص ضد التهابی و بی‌حس‌کنندگی بزاق زالو، از آن برای درمان درد و التهاب مفاصل و عضلات استفاده می‌شود. علاوه بر این، زالو با مکیدن خون ناحیه مفصل کمک می‌کند، خون راحت تر وارد منطقه آسیب دیده شود و فشار وارد آمده بر آن کاهش یابد.

زالو درمانی و رفع غلظت خون

استفاده از زالو درمانی برای درمان غلظت خون علیرغم تبلیغات فضای مجازی، در مراحل ابتدایی توصیه نمی‌شود. لازم است قبل از شروع زالودرمانی برای درمان غلظت خون، اصلاح رژیم غذایی، تدابیر ورزشی، تنظیم خواب و پاکسازی بدن صورت پذیرد.

استفاده از زالو برای درمان این بیماری، در مراحل پایانی و به عنوان یک روش مکمل در موراد خاص و بنا به تشخیص پزشک متخصص طب سنتی انجام می‌پذیرد.

بزاق زالو حاوی هیرودین و برخی آنزیم‌های مفید دیگر است. این آنزیم‌ها، هنگام مکیدن خون بیمار توسط زالو ترشح می‌شوند. آنزیم‌های بزاق زالو از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند. این آنزیم‌ها خون را رقیق می‌کند. همچنین آنزیم هیرودین با افزایش قطر رگ‌ها، موجب خون رسانی بهتر به بافت‌های بدن می‌شود.

کاهش درد، التهاب و محدودیت‌های حرکتی در آرتروز و سایر بیماریهای مفصلی با زالو امکان پذیر است؟

هیرودین موجود در بزاق زالو، التهاب و درد مبتلایان به آرتروز و سایر بیماری‌های مفصلی را کاهش میدهد. به همین خاطر محدودیت‌های حرکتی افرادی که از زالو درمانی استفاده می‌کنند، بهبودی واضحی نشان می‌دهد. از زالو در درمان سایر بیماری‌های مفصل مانند پارگی مینیسک زانو، درد سیاتیک، درد کمر و سندرم تونل کارپال استفاده می‌شود.

چگونه زالو درمانی درجراحی‌های ترمیمی به بهبودی بافت کمک می‌کند؟

کلینیک های جراحی پلاستیک در اروپا و آمریکا به استفاده از زالو برای درمان‌های زیبایی روی آورده اند. پزشکان در جراحی‌های انگشت، گوش، بینی و حتی پستان از زالو برای ترمیم عروق سطحی، بهبود جای زخم و کاهش‌ پرخونی بافت استفاده می‌کنند. زالودرمانی سبب برقراری پرفیوژن بافتی می‌شود. با ترشح ماده ترومبولیتیک موسوم به هیرودین از  بزاق زالو، از تجمع احتقان وریدی پیشگیری می‌شود.

چرا زالو در درمان سرطان استفاده می‌شود؟

دانشمندان دریافته‌اند پروتئینی در بزاق زالو وجود دارد که دارای آثار ضد متاستازی است.  این پروتیین می‌تواند پیشرفت سرطان را به ویژه در سرطان‌های پستان، ریه، پروستات، مثانه، خون، لنف و … مهار کند. نتایج مطالعات جدید ثابت کرده‌اند، زالو می‌تواند درد کمر را در سرطان کلیه از بین ببرد.

کارایی زالو درمانی در بهبود لک های پوستی و رفع چروک صورت چیست؟

طب سنتی، لک‌های پوستی، تیرگی و عدم شفافیت پوست را به دلیل افزایش خلط غلیظ به خصوص سودا می‌داند. زالو با جذب خون آلوده و پاکسازی پوست باعث زیبایی و درخشندگی آن می‌شود. متخصصین طب سنتی با حساسیت ویژه‌ای از زالو برای پوست صورت استفاده می‌کنند. زالودرمانی در ناحیه صورت با زالوهای سایز کوچک انجام می‌شود.

زالوها بهتر است در زیر چانه، پشت گوش و کنار صورت گذاشته شود تا بیمار نگران جاماندن محل نیش زالو برای چند روز اول نباشد. در مراحل بعدی درمان، اگر فرد به زالو حساسیت نشان نداد، می‌توان زالو را روی لک و چروک صورت گذاشت. دفعات و تعداد زالوی مورد نیاز بر حسب شرایط بیمار و نوع بیماری، توسط متخصص تعیین می‌شود.

آیا زالو درمانی در پرپشتی و کاهش ریزش مو موثر است؟

زالو درمانی با بهبود جریان خون موضعی می‌تواند به درمان رضایت بخش ریزش موی سر و طاسی کمک کند. در حال حاضر در ریزش سکه‌ای مو، از زالو برای رشد مجدد استفاده می‌شود.

درمان آکنه و جوش صورت با زالو

آکنه یا جوش، در اثر بسته شدن منافذ و خروجی غدد چربی در پوست به وجود می‌آید. زالو درمانی با خارج کردن خون آلوده و پاکسازی پوست و همچنین افزایش گردش خون در بافت‌ها، جوش‌های چرکی و آکنه را درمان می‌کند.

زالو درمانی برای جوش صورت

فرآورده های زالو چقدر در درمان بیماری‌ها موثر اند؟ 

از زالو محصولات متنوعی مثل روغن زالو، کرم زالو، اسپری زالو و عصاره زالو ساخته شده است. برای تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی هم از فرآورده‌های زالو استفاده می‌کنند. در صورتی که این محصولات با روش‌های استاندارد تولید شده باشند و به شیوه صحیح مصرف شوند، تاثیر مثبتی بر درمان بیماری‌ها دارند. البته استفاده از یک بار زالو درمانی، نتایج درمانی بهتری نسبت به چند‌بار استفاده از فرآورده‌های زالو دارد. 

تمهیدات قبل و بعد از زالو درمانی

اگر می‌خواهید از تاثیر زالو در درمان بیماریه‌ا به خصوص بیماریهای پوستی بهتر بهره‌مند شوید، باید اول دستورالعمل‌های مربوط به اصلاح مزاج و پاکسازی‌های لازم را انجام دهید. بنابراین برای دریافت بهترین نتیجه باید قبل از زالودرمانی توسط متخصصین طب سنتی ویزیت شده و مشاوره دریافت کنید.

رعایت چه مواردی  قبل از زالو درمانی لازم است؟

زالو درمانی نوعی پاکسازی و سم زدایی از بدن محسوب می شود. برای هر نوع پاکسازی شرایطی لازم است که تا احراز نشود باید از آن پاکسازی پرهیز شود.

توصیه های عمومی: 

 • فردی که زالو درمانی انجام می‌دهد، نباید از ضعف عمومی برخوردار باشد. بنابراین زالو درمانی در زمان عادت ماهیانه توصیه نمی‌شود.
 • شرایط استرس و هیجانات عصبی، بر نتیجه زالو درمانی تاثیر می‌گذارد. برای دریافت بیشترین نتیجه از درمان با زالو بیمار باید در شرایط آرامش روحی باشد.
 • زالو درمانی پس از بی خوابی شبانه، نتیجه درمان را کاهش می‌دهد. بنابراین پس از بی‌خوابی نباید از زالو استفاده نشود.
 • هر نوع دفع ماده از بدن، باید با فاصله از زالو درمانی انجام گیرد. پس از اسهال، استفراغ زیاد، خونگیری،، به علت ضعفی که در بدن بوجود می‌آید نباید زالو درمانی انجام شود.

خوراکی‌ها و توصیه های غذایی:

 • از انجام حجامت هم در زمان گرسنگی و  هم زمانی که شکم پر است و تازه غذا خورده اید باید پرهیز شود.
 •  روز قبل از زالو درمانی، غذاهای با طبع سرد، تخم مرغ و ماهی مصرف نشود.
 • خوراکی‌های حاوی کافئین (چای، قهوه، نوشابه، کاکائو و …)، دخانیات و موادّ افیونی از یک روز قبل از زالو درمانی نباید مصرف نشود.

ورزش و استحمام 

 • زالو درمانی پس از ورزش سنگین، نباید انجام شود.
 • پیش و پس از استحمام طولانی یا استفاده از سونا و جکوزی استفاده از زالو مجاز نمی‌باشد.
 •  24 ساعت پس از مقاربت جنسی نیز، نباید زالو درمانی انجام شود.

مصرف داروهای ضد انعقاد خون 

 • کسانی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند؛ باید حداقل 48 ساعت پیش از زالو درمانی با نظارت و مشورت پزشک داروها را قطع کنند.

آمادگی موضع زالو درمانی 

 • مواد معطر و محرک؛ عطر و ادکلن و صابون های معطر در محل زالو درمانی، نباید استفاده شود. چون مانع گرفتن محل، توسط زالو می‌شود.
 • گاه لازم است موهای موضع زالو تراشیده شود.

تدابیر پس از زالودرمانی چیست؟

تدابیر و توصیه های عمومی: 

ورزش و استحمام:

 • تا 24 ساعت از فعالیت سنگین، ورزش، رابطه زناشویی، استحمام طولانی و گرم، سونا و جکوزی پرهیز شود.
 • حداقل تا 48 ساعت از شستن محل گزیدگی پرهیز کنید

استراحت:

استراحت فیزیکی و فکری تا 8 ساعت پس از زالو درمانی توصیه می‌شود. سعی کنید در این مدت از مطالعه، تماشای تلویزیون، تنش و رفتن به مهمانی پرهیز کنید.

خوراکی ها و توصیه های غذایی:

 • حداقل تا 24 ساعت بعد از زالو درمانی از خوردن غذاهای سنگین و چرب (دل، جگر و قلوه) پرهیز شود. همچنین در این مدت، غذاهای بسیار تند و تیز، غذاهای ترش یا بسیار شیرین، غذاهای شور و تخم مرغ هم نباید مصرف شود.
 • شربت عسل گزینه مناسبی برای رفع ضعف پس از زالودرمانی است.

خونریزی و پانسمان: 

 • بلافاصله بعد از جدا شدن زالو، نباید اقدام به بند آوردن خون شود. بند آوردن سریع خون ممکن است باعث خارش و تورم موضع شود. در مواردی که جلوگیری از خونریزی زیاد مد نظر است، بادکش موضع و خروج باقیمانده بزاق زالو، مانع خونریزی مازاد می‌شود.
 •  در صورت خونریزی شدید از پانسمان فشاری باید استفاده شود.
 • استفاده از داروهای حابس خون مثل زردچوبه و عسل … برای پانسمان موضع به بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند.
 • از رسیدن آب سرد و هوای سرد به موضع زالو درمانی پرهیز شود. همچنین از پانسمان گرم در موضع اجتناب گردد.

آیا زالو درمانی عوارضی هم دارد؟ در صورت بروز چه باید کرد؟

اگر زالو درمانی به صورت تخصصی و بهداشتی انجام نشود، ممکن است عوارضی ایجاد کند. این عوارض می‌تواند موارد زیر را شامل شود:

 • عفونت موضعی؛ اگر عفونت ایجاد شد لازم است با نظر پزشک، آنتی بیوتیک مناسب مصرف شود.
 • ورم موضعی؛ اغلب در صورتی که پس از زالودرمانی منتظر نمانید تا خون اضافه خارج شود، رخ می‌دهد. ورم موضعی، با روغن بابونه بهتر می‌شود.
 • خارش موضعی؛ استفاده از گلاب جوشیده به بهبود خارش کمک می‌کند.
 • خونریزی؛ ترشح خون از محل نیش زالو، 6 تا 8 ساعت پس از زالودرمانی می‌تواند ادامه داشته باشد. در برخی بیماریها برای کسب نتیجه بهتر نباید مانع خونریزی شد. گاه خونریزی به 24 تا 48 ساعت هم می‌رسد. برای تخلیه زخم از بزاق زالو، که عامل تداوم خونریزی است، گاهی در محل نیش زالو بعد از اتمام درمان از بادکش استفاده می‌‌شود. استفاده از زردچوبه یا پانسمان با عسل هم خونریزی را بند می‌آورد.
 • باقی ماندن جای زخم نیش زالو؛ همانطور که گفتیم پاکسازی بدن قبل از زالودرمانی در بهبود و کسب نتیجه بهتر اهمیت فراوانی دارد. عدم پاک سازی مناسب قبل از زالو درمانی یکی از عوامل ایجاد لک و تیرگی پوست است. این عوارض بیشتر در صورت ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از عوارض یاد شده بهتر است زالو در دفعات اولیه پشت گوش استفاده شود.
 • کم‌خونی؛ گاهی در مراکز غیر تخصصی بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار، از زالوهای بزرگ و با تعداد زیاد و دفعات متعدد استفاده می‌شود. این کار باعث کم خونی و ضعف بیمار می‌شود.
 • افت فشار خون و ضعف؛ در صورتی که بیمار علائم ضعف و افت فشار دارد نباید بلافاصله پس از زالو درمانی مرخص شود.

موارد منع زالو درمانی چیست؟

 •  کم خونی، بیماری‌های انعقادی، بارداری، مراحل حاد بیماری‌های عفونی، بیماران مستعد ایجاد کلویید از موارد منع زالو درمانی هستند. همچنین در آلرژی شدید، خارش موضعی، لوسمی، شیمی درمانی، ضعف عمومی نباید از زالو درمانی استفاده کرد.     
 • زالو درمانی قبل از 2 سالگی و پس از 60 سالگی مجاز نیست. مگر در موارد محدود و بنا به صلاحدید پزشک
 • زالو درمانی در بیماران دیابتی حتما باید زیر نظر پزشک متخصص با رعایت تدابیر خاص انجام شود.

چگونه زالوی طبی را از سمی تشخیص دهیم؟

اهمیت تشخیص درست زالوی طبی  Medicinal leech از سمی، به خاطر عوارضی است که استفاده از زالوی سمی ایجاد می‌کند. استفاده از زالوی سمی در درمان، موجب مسمومیت بیمار می‌شود. زالوی سمی می‌تواند باعث ایجاد ورم، زخم، ضعف شدید، خونریزی و حتی تب شود.

زالوی طبی اندازۀ متوسط (از 5 تا 12 سانتیمتر) دارد. رنگ آن ماشی مایل به سبز، حنایی یا زیتونی است. این زالوها با دو خط طولانی بر پشت، که اغلب زرد یا نارنجی هستند شناخته می‌شوند.

ویژگی های زالوی طبی مناسب برای زالو درمانی:

– ماشی رنگ و کمی مایل به سبز و دارای خطوط زرد یا نارنجی بر پشت

– جگری رنگ

–  سرخ مایل به زرد و دارای پهلوی مستدیر

–  شبیه دم موش

– شبیه ملخ‌های ریز

– باریک اند و دارای سر کوچک

– دارای شکم قرمز

مشخصات زالوی سمی و غیر قابل استفاده در زالو درمانی:

– زالوی دارای  سر درشت

 –  شبیه به مار ماهی

–  زالو با خطوط لاجوردی

–  زالوهایی که کرک‌های ریز و نرم  دارند

توصیه ها:

زالودرمانی در تهران در کلینیک دکتر سریتا در محیط کاملا سالم و بهداشتی و با حضور پزشکان مجرب و مورد تایید مراکز علمی انجام می‌شود.

کلینیک دکتر سریتا یکی از بهترین کلینیک‌های زالو درمانی در تهران است.

منبع: Healthline

 

برای استفاده از خدمات دکتر سریتا

می‌توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 با شماره تلفن‌های  7-88207836-021 و یا 88174700-021 تماس بگیرید.

و یا از طریق فرم دریافت مشاوره آنلاین، شماره تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

شما کاربران گرامی می توانید از دیگر خدمات درمانی طب سنتی مانند فصد خون ، زالو درمانی ، حجامت ، بادکش ، فصد خون و … بهره‌مند شوید.  کلینیک دکتر سریتا نیز به عنوان مرکز طب سنتی آماده ارائه خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد

دیدگاه در"زالو درمانی و تاثیر شگرف آن بر سلامت بدن"

 1. زهرا کاشانی
  سعید نصیرنژاد

  سلام بنده بعلت بیماری کرونا سه ماه هست گوشم وزوز می کند که پس از پیگیری مراکز شنوایی و MRI از مغزم رگ سمت چپ مغز دچار ترومبوز شده که داروی ریواروکسابان و آسپرین مصرف می کنم آیا زالو درمانی تاثیر دارد؟

دیدگاه خود را بنویسید